ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تعریف جرم سیاسی در ایران؛ در گفت‌وگو با مهناز پراکند

در صورت تصویب «طرح جرم سیاسی»، پس از گذشت حدود ۳۴ سال از زمان تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی، جرم سیاسی در کشور تعریف خواهد شد.

مهناز پراکند

«مرکز پژوهش‌های مجلس» در ایران، به تازگی «طرح جرم سیاسی» را در نه ماده تدوین کرده و آن را در اختیار مجلس قرار داده است. قرار است این طرح، خارج از نوبت برای بررسی در دستور کار نمایندگان قرار گیرد.
در صورت تصویب این طرح، پس از گذشت حدود ۳۴ سال از زمان تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی، جرم سیاسی در کشور تعریف خواهد شد. پیش‌تر مقامات جمهوری اسلامی بارها در موضع‌گیری‌های رسمی خود به بهانه اینکه تعریفی دقیق از جرم سیاسی وجود ندارد، منکر وجود هرگونه زندانی سیاسی در زندان‌های ایران شده بودند.
آیا تصویب نهایی این طرح، به سود فعالان و کنشگران مدنی ایران خواهد بود؟ مفاد این طرح چیست و تا چه اندازه با موازین و اصول پذیرفته شده همخوانی دارد؟ این پرسش‌ها را با مهناز پراکند، حقوقدان و وکیل دادگستری در نروژ در میان گذاشته‌ایم.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.