ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

شروع نابودی سلاح‌های شیمیایی سوریه

تصمیم نابودی سلاح‌های شیمیایی سوریه که در هفته گذشته در شورای امنیت اتخاذ شده بود، در روز اول اکتبر (۹ مهر) وارد مرحله اجرایی خود شد.

تصمیم نابودی سلاح‌های شیمیایی سوریه که در هفته گذشته در شورای امنیت اتخاذ شده بود، در روز اول اکتبر (۹ مهر) وارد مرحله اجرایی خود شد. متخصصین و اسلحه شناسان سازمان ملل، از طریق لبنان وارد سوریه شدند. کاروان اینان، که ۲۰ اتومبیل را شامل می‌‌شد، حدود ظهر سه‌ شنبه از مرز عبور کرد. بازرسان باید بر مبنای اطلاعات دولت سوریه کنترل میزان سلاح‌های شیمیایی را انجام دهند و روند نابودی آنها را برنامه ریزی نمایند. کار متخصصان حداقل تا نیمه سال ۲۰۱۴ ادامه خواهد یافت.

کارشناسان سازمان منع کاربرد سلاح‌های شیمیایی یک ماه فرصت خواهند داشت تا تمام تاسیسات سلاح شیمیایی را که سوریه هفته گذشته ارایه داده بود، بازرسی کنند. هنوز مشخص نیست، که مواد مذکور کی‌ و کجا نابود خواهند شد.

بزرگ‌ کنید
کاروان متخصصین و اسلحه شناسان سازمان ملل که از طریق لبنان وارد سوریه شدند

تاریخ کنفرانس سوریه هنوز نامعلوم است

در زمینه کنفرانس سوریه، که قرار است تا اواسط نوامبر تشکیل شود، چندان تحرکی دیده نمیشود. روسیه خواهان سرعت بیشتر در این زمینه است، چرا که به گفته لاورف وزیر خارجه این کشور"در سوریه جهادی‌ها و رادیکال‌ها دارند مواضع خود را مستحکم می‌‌کنند". همزمان وی در مسکو ابراز تردید کرد، که غرب بتواند تا اواسط نوامبر، رهبران اپوزیسیون را برای شرکت در کنفرانس قانع کند. قبل از آن لخدر ابراهیمی فرستاده بین المللی برای سوریه گفته بود، که تاریخ نیمه نوامبر به هیچ وجه قطعی نیست.

لاورف گفت: "تا کمی‌ قبل ما امیدوار بودیم، که طرف غربی ما هرچه زودتر اپوزیسیون را به پای میز مذاکره بیاورد، ولی‌ آنها نتوانستند، این کار را به سرعت انجام دهند و اکنون ما مطمئن نیستیم، که آنها اساسا تا نیمه نوامبر قادر به اینکار باشند."

تعداد کشته‌ها فزونی می‌گیرد

بر مبنای اطلاعات گروه‌های حقوق بشر نزدیک به اپوزیسیون، تا کنون بیش از ۱۱۵۰۰۰ نفر در جنگهای داخلی‌ سوریه کشته شده‌اند. از این امر چنین بر می‌‌آید که تنها در ماه سپتامبر ۵۰۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند، و نیز بیان‌گر آن است که توافق بین المللی بر سر نابودی سلاح‌های شیمیایی، چیزی از خونباری جنگ داخلی‌ نکاسته است. بر مبنای آمار مذکور، تا کنون ۴۷۰۰۰ نفر از سربازان و نیروهای شبه نظامی طرفدار رژیم کشته شده‌اند. تلفات شورشیان ۲۳۰۰۰ نفر بر آورد می‌‌شود علاوه بر این ۴۱۰۰۰ نفر از مردم غیر نظامی، که از جمله ۶۰۰۰ کودک و ۴۰۰۰ زن را شامل می‌‌شوند، قربانی این جنگ گردیده‌اند. ۳۰۰۰ نفر نیز هنوز شناسایی نشده‌اند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • rostam

    اسد نجات پیداکرد و پوتین کاندیدای جایزه صلح نوبل شده !  عجب حکایتی شده؟!