ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اعتراض به فشارهای حکومت ايران بر روزنامه‌نگاران تبعيدی

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بيانيه‌ای فشارهای اخير حکومت ايران بر روزنامه‌نگاران تبعيدی ايرانی، از جمله مسيح علی‌نژاد و آرش سيگارچی را محکوم کرد..

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بيانيه‌ای اعلام کرد که به‌رغم برخی "اقدام‌های راه گشايانه"، حسن روحانی، رئيس‌جمهور جديد ايران، سرکوب و تهديد روزنامه‌نگاران متوقف نشده است.

گزارشگران بدون مرز فشارهای حکومت ايران بر مسيح علی‌نژاد و آرش سيگارچی دو روزنامه‌نگار تبعيدی را محکوم کرد.

اين سازمان مدافع حقوق روزنامه‌نگاران جهان و آزادی بيان دو نمونه رفتار حکومت ايران با مسيح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار مستقل در لندن و آرش سيگارچی، خبرنگار صدای آمريکا را در بيانيه خود ذکر کرده است.

مسيح علی‌نژاد، از سوی وکيل يک همکار صداوسيمای جمهوری اسلامی به نام هژبر افشار اخطارنامه دريافت کرده که سازمان گزارشگران بدون مرز اين اخطارنامه را "تهديد" عليه علی‌نژاد دانسته و از "احتمال اقدام قضايی عليه مسيح علی‌نژاد" نوشته است.

شهريورماه سال جاری هنگامی که هژبر افشار از سوی صداوسيمای جمهوری اسلامی در لندن درباره سخت‌گيری دولت بريتانيا نسبت به روزنامه گاردين گزارش تهيه می‌کرد، مسيح علی‌نژاد در کادر دوربين قرار گرفت و با مورد خطاب قرار دادن فرد مصاحبه‌کننده به وی توضيح داد که روزنامه‌نگار تبعيدی است و در ايران تعداد زيادی از روزنامه‌نگاران زندانی هستند و صداوسيما در اين‌باره امکان صحبت کردن را به مخالفان نمی‌دهد. اين رويداد هم‌زمان از سوی خبرنگار يکی از شبکه‌های آزاد تلويزيونی مستقر در لندن فيلمبرداری شد و در شبکه تلويزيون رها و بر روی يوتيوب منتشر شد.

گزارشگران بدون مرز گفته است در پشت شکايت‌نامه هژبر افشار از مسيح علی‌نژاد، صداوسيمای جمهوری اسلامی ايران قرار دارد که در سرکوب مخالفان حکومت در ايران نقش دارد.

اين نهاد مدافع حقوق روزنامه‌نگاران همچنين گفته است در تاريخ ١٩ شهريورماه سال جاری پدر و مادر آرش سيگارچی و همسرش به وزارت اطلاعات گيلان احضار شدند و ماموران وزارت اطلاعات در طی بازجويی طولانی مدت از آن‌ها خواسته اند، که "آرش بايد به همکاری خود با صدای آمريکا پايان دهد، با هيچ رسانه‌ای همکاری نکند و شغل آبرومندی برای خود پيدا کند و اگر اين شرايط محقق نشود، ديگر اعضای خانواده و نزديکان نيز احضار و ممکن است بازداشت شوند".

گزارشگران بدون مرز همچنين اعلام کرده است که از تيرماه سال جاری بازهم تعدادی از اعضای خانواده‌های روزنامه نگاران راديو فردا و صدای آمريکا و برخی رسانه‌ها و سايت‌های مستقل به مراکز وزارت اطلاعات احضار و برخی به شکل طولانی مدت بازجويی و تهديد شده‌اند.

آرش سيگارچی و مسيح علی‌نژاد بيش از پنج سال است که در پی تهديد‌های مکرر و بازداشت‌ها و محکوميت‌های سنگين زندان مجبور به ترک ايران شده‌اند.

گزارشگران بدون مرز تأکيد کرده است که جمهوری اسلامی بايد به آزار مسيح علی‌نژاد و خانواد‌ه‌ آرش سيگارچی و ديگر خبرنگاران تبعيدی پايان دهد.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.