ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

خرابه‌ یا دارالفنون؟

عدم رسیدگی به میراث فرهنگی ایران

دارالفنون این روزها در شرایط بدی به سر می‌برد و بیشتر از آنکه به مدرسه یا دانشگاه شبیه باشد به ویرانه‌ای می‌ماند که دیوارهایش دفترچه خاطرات کسانی است که از خرابه‌های باقی مانده دیدار می‌کنند.

سردر زیبای دارالفنون را معمار معروف لرزاده طراحی و ساخته است

دارالفنون نام مدرسه‌ای است که در دوران ناصرالدین شاه قاجار به دستور میرزا تقی خان فراهانی (امیرکبیر)، به عنوان اولین دانشگاه مدرن ایران در شهر تهران تاسیس شد. مکتب خانه‌ها و حوزه‌های علمیه در دوران قاجار، طلبه‌های علوم دینی را تربیت می‌کردند و دارالفنون مرکز آموزشی جدیدی شد برای یادگیری علوم و فنون جدید از جمله پزشکی و جراحی، داروسازی، کانی‌شناسی، زبان‌های خارجی و علوم نظامی.

دارالفنون در روز یکشنبه ششم دی ماه ۱۲۳۰ برابر با پنجم ربیع‌الاول ۱۲۶۸ قمری، سیزده روز پیش از قتل امیرکبیر و با حضور ناصرالدین شاه، آقاخان نوری و گروهی از دانشمندان و معلمین ایرانی و اروپایی با ۳۰ نفر شاگرد رسماً گشایش یافت.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.