ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

شيرکو معارفی اعدام شد

شيرکو معارفی زندانی سياسی کُرد بامداد دوشنبه ۱۳ آبان‌ماه اعدام شد. او سومين زندانی سياسی کُرد است که در روزهای اخير اعدام می‌شود.

 شيرکو معارفی زندانی سياسی کُرد صبح امروز دوشنبه ۱۳ آبان‌ماه در زندان سقز اعدام شد.

شيرکو معارفی در ۹ مهرماه سال ۱۳۸۷ در مرز ايران و عراق بازداشت شد.

به گفته فعالان حقوق بشر، هنوز پيکر اين زندانی سياسی کُرد به خانواده‌اش تحويل داده نشده است.

شيرکو معارفی، زندانيان سياسی کُرد به اتهام "اقدام عليه امنيت ملی و محاربه با خدا از طريق عضويت در حزب کومله" از سوی دادگاه انقلاب اسلامی شهر سقز به اعدام محکوم شده بود.

اين زندانی سياسی در دوران حبس خود دو بار ديگر پای چوبه دار رفته بود، اما حکم‌اش اجرا نشد.

او روز سوم آبان‌ماه سال ۱۳۸۸ خورشيدی برای اجرای حکم به قرنطينه زندان سقز منتقل شد، اما حکم او متوقف شد.

يک بار ديگر خانواده اين زندانی سياسی اعلام کرد، شيرکو در ۱۱ ارديبهشت‌ماه سال ۱۳۹۰ اعدام خواهد شد، اما اين بار نيز حکم وی اجرا نشد.

سازمان ديدبان حقوق بشر در سال ۱۳۹۰ در مورد وضعيت شيرکو معارفی بيانيه‌ای صادر کرده بود.

جان استراک، نايب‌رئيس ديده‌بان حقوق بشر در خاورميانه در آن بيانيه گفته بود، به اين حکم شک دارد که بر اساس دادرسی عادلانه صادر شده باشد و از مقام‌های ايران خواسته بود، حکم اعدام شيرکو معارفی را لغو کنند.

بنا به گزارش‌ها، در دادگاه تجديد نظر وکيل پرونده مدارکی را ارائه داده است که وی در کردستان عراق مشغول به کار بوده و مدارک کاری وی را به تأييد حکومت کردستان عراق و نيز وزارت کار عراق رسانده است.

اين زندانی سياسی در ۹ مهرماه سال ۱۳۸۷ در مرز ايران و عراق، در حالی که قصد داشت از کردستان عراق به ايران بازگردد، بازداشت شد.

احمد سعيد شيخی، وکيل مدافع اين زندانی سياسی گفته است، از اجرای حکم موکل‌اش اطلاعی ندارد.

شيرکو معارفی در نامه‌ای گفته بود، در زندان مورد شکنجه نيروهای امنيتی واقع شده است.

جلال طالبانی، رئيس‌جمهور عراق در سال ۲۰۰۹ در ديدار با آيت‌الله صادق لاريجانی رئيس قوه قضائيه ايران برای شيرکو معارفی و حبيب‌الله لطيفی دو تن از زندانيان سياسی تقاضای عفو کرده بود.

افزايش اعدام‌ زندانيان سياسی

اعدام شيرکو معارفی در حالی صورت می‌گيرد که چند روز پيش دو تن از زندانيان سياسی کُرد اعدام شدند.

 روز شنبه، چهارم آبان‌ماه ۱۳۹۲ حبيب‌الله گلپری‌پور، زندانی کُرد، در زندان اروميه اعدام شد.

همزمان با اعدام او، رضا اسماعيلی (مامدی)، ديگر زندانی کُرد، در زندان شهرستان سلماس به دار آويخته شد.

 اين دو زندانی سياسی به اتهام محاربه و عضويت در حزب حيات آزاد کردستان (پژاک) به اعدام محکوم شده بودند.

 اعدام اين سه زندانی پس از انتشار تازه‌ترين گزارش احمد شهيد گزارشگر ويژه سازمان ملل صورت گرفت.

احمد شهيد، گزارشگر ويژه سازمان ملل درباره وضعيت حقوق بشر در ايران، در گزارش خود که به‌تازگی منتشر شده است از اجرای احکام اعدام در ايران انتقاد کرد. بخشی از اين گزارش به تبعيض عليه اقليت‌های قومی (اتنيکی) ‌از جمله کُرد‌ها اختصاص دارد.

طبق گزارش فعالان حقوق بشر، روز گذشته نيز ۱۲ آبان‌ماه چهار زندانی سياسی عرب محکوم به اعدام از زندان کارون به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

تاکنون از وضعيت اين چهار زندانی به‌نام‌های غازی عباسی، عبدالرضا اميرخنافره، عبدالامير مجدمی و جاسم مقدم‌پناه اهل شادگان (فلاحيه) اطلاعی در دست نيست.

اين چهار زندانی عرب به اتهام "محاربه با خدا و فساد فی‌الارض" در روز ۱۴ شهريورماه ۱۳۹۱ در دادگاه انقلاب اهواز به اعدام محکوم شده‌اند.

همچنين در اقدامی تلافی‌جويانه پس از کشته شدن ۱۷ مرزبان جمهوری اسلامی، روز ۱۶ آبان‌ماه ۱۶ زندانی  در زاهدان اعدام شدند.

در گزارش احمد شهيد آمده بود: ‌ “اجلاس عمومی سازمان ملل نگرانی خود در مورد نقض حقوق بشر افرادی که متعلق به اقليت‌های قومی (اتنيکی)، زبانی و يا ساير گروه‌های اقليت هستند، از جمله عرب‌ها، آذری‌ها، بلوچ‌ها، کُرد‌ها و مدافعان آن‌ها را اعلام کرد و از دولت ايران خواست تا کليه اشکال تبعيض و ساير انواع نقض حقوق بشر عليه اين افراد را در قوانين و عملکرد خود حذف کند.”

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • آمار نگران کننده مجازات اعدام در اولین ماه های حیات دولت یازدهم:۲۰۰ اعدام در سه ماه نخست دولت روحانی

  […] دست کم دو زندانی کرد به اسامی حبیب الله گلپری پور و شیرکو معارفی به اتهام عضویت در گروه‌های مسلح در کردستان اعدام شدند. […]

 • آرمان شهر | Armanshahr| بنیاد آرمان شهر | هفت روزنامه حقوق بشری ایران – شماره 22

  […]  شیرکو معارفی اعدام شد رادیو زمانه  ۱۳ آبان ۱۳۹۲ معارفی زندانی سیاسی کُرد صبح روز دوشنبه ۱۳ آبان‌ماه در زندان سقز اعدام شد. جزئیات اجرای حکم اعدام زندانی سیاسی کُرد شیرکو معارفی: بی خبری تا دیدن طناب دار / احمد سعید شیخی: بدون ابلاغ به ما حکم اعدام شیرکو معارفی اجرا شد/ اعدام ۶ قاچاقچی در زندانهای کرمان و بم […]

 • پیش گوی اینده

  صبر کنید خدا شاهده اینده سوریه در انتظار ایران است وایران مانند شوروی سابق تکه تکه خواهد شد ابتدا دم گربه (سیستان بلوچستان)سپس سر گربه (کردستان) وبعد سینه گربه تجزیه خواهد شد واز گربه چیزی نخواهد ماند.

 • nima

  پـویـان انـصـاری اعـدام شـد ! دیروز گفتیم، اعدام شد ! امروز هم گفتیم، اعدام شد ! فردا هم میگوئیم، اعدام شد ! باز ناقوس مرگ در سرزمین نفرین شده از زمین و آسمان بـا طنـآب دار بصدا در آمد باز ضجه های مادران و پدران داغدیده، بگوش میرسد بـاز نمایندگان اهریمن، گوش به فرمان برای بقـاء ِ حکومتِ خون و شمشیر در این مـرز و بـوم پـر پـر کـرد گُـل های زیبـا را از این سرزمین انبـوه نونهال باز جلادان با طناب دار در سرزمین سلحشوران برای ماندن ِ حکومتِ جهل و جنون سرزمینی را، غم زده کرده اند .......