ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

"باغبان" مخملباف در فهرست فیلم‌های مستند اسکار

در فهرست منتشر شده از سوی آكادمی اسكار، نام فيلم "باغبان" ساخته محسن مخملباف در بخش مستند اسکار قرار گرفت.

آكادمی اسكار نام فيلم مستند "باغبان" ساخته محسن مخملباف را در فهرست فيلم‌های بخش رقابتی مستند قرار داد.

"خانه فيلم مخلمباف" ضمن اعلام اين خبر نوشت در بخش مستند اسکار امسال ۱۵۰ فیلم از کشورهای مختلف به رقابت خواهند پرداخت.

"باغبان" تاکنون در بیش از ۲۰ جشنواره بین‌المللی به نمایش در آمده و جایزه بهترین فیلم مستند از جشنواره بیروت و جایزه ویژه "ماوریک" از جشنواره فیلم موتوون را به‌دست آورده است.

اين فيلم در اسرائيل ساخته شده است و در آن یک فیلمساز ایرانی و پسرش به اسرائیل سفر می‌کنند تا درباره بهائيت که حدود ۱۷۰ سال پیش در ایران به‌وجود آمده تحقيق کنند.

در اين سفر جدل پدر و پسر بر سر نقش ادیان در زندگی انسان‌ها، راه آن‌ها را از هم جدا می‌کند.

محسن مخلمباف از طریق دو نگاه متفاوت به نقش دین می‌کوشد، تجربه دو نسل ایرانی را در مقوله دین مطرح کند.

مخلمباف درباره اين فيلم گفته است: "براساس ماده ۱۸ حقوق بشر هر کس حق دارد دین خود را انتخاب کند. علی‌رغم آن‌که حکومت ایران این اصل را پذیرفته است، کماکان صدها هزار جوان بهائی در ایران از رفتن به دانشگاه محروم‌اند، قبرستانن‌هایشان آتش زده می‌شود و گروهی از آن‌ها در زندان مورد آزار قرار می‌گیرند و یا کشته می‌شوند. با این همه بسیاری از ایرانیان هنوز نمی‌دانند بهائیان چگونه می‌اندیشند که این‌گونه مجازات می‌شوند."

نمایش "باغبان" و حضور محسن مخملباف در جشنواره اورشليم با مخالفت وزارت ارشاد روبه‌رو شد و مدير سينمايی وقت دستور داد جوايز بين المللی خانواده مخملباف از موزه سينمای ايران حذف شود.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر چاپ کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟ به اندازه یک فنجان چای برای یک گزارشگر می‌توانید کمک برسانید!

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • آرمان شهر | Armanshahr| بنیاد آرمان شهر | هفت روزنامه حقوق بشری ایران – شماره 22

    […] باغبان مخملباف در فهرست فیلم‌های مستند اسکار رادیو زمانه ۱۷ آبان ۱۳۹۲ آکادمی اسکار نام فیلم مستند “باغبان” ساخته محسن مخملباف را در فهرست فیلم‌های بخش رقابتی مستند قرار داد. […]