Share

با درخواست بنیامین نتانیاهو برای تجدید نظر در پروژه خانه‌سازی اورشلیم شرقی (بیت‌المقدس) از سوی وزیر مسکن اسرائیل موافقت شد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، نخست‌وزیر اسرائیل در نامه‌ای به وزیر مسکن این کشور از وی خواست تا درباره ادامه فعالیت برای ساخت ۲۰ ‌هزار خانه در شهرک‌های یهودی‌نشین کرانه باختری تجدید نظر کند.

در بیانیه دفتر نخست‌وزیری اسرائیل که شامگاه روز گذشته منتشر شد، آمده است: “نخست‌وزیر دستور داده است یوری آریل، وزیر مسکن، در مورد تمامی برنامه‌ریزی ساخت این واحدها که بدون هماهنگی قبلی انجام شده، تجدیدنظر کند.”

جنیفر پساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا: ما عمیقا نگران هستیم. ما با اعلام این خبر شگفت زده شدیم و در حال حاضر به دنبال توضیح دولت اسرائیل هستیم

به گفته بنیامین نتانیاهو در شرایطی که اسرائیل تلاش دارد جامعه جهانی را به برخورد مناسب با ایران متقاعد کند، پروژه خانه‌سازی در اورشلیم شرقی باعث نوعی تقابل غیرضروری اسرائیل با جامعه بین‌المللی می‌شود.

جنیفر پساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این‌باره گفت: “ما عمیقا نگران هستیم. ما با اعلام این خبر شگفت زده شدیم و در حال حاضر به دنبال توضیح دولت اسرائیل هستیم.”

منابع فلسطینی نیز خبر دادند که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه با محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطین، تماس تلفنی گرفته است.

جان کری، پیش از این در دیدار با محمود عباس در بیت‌لحم خانه‌سازی‌های اسرائیل را “نامشروع” خوانده بود.

جان کری گفته بود: “ما چه اکنون و چه همیشه بر این باور بودیم و هستیم که شهرک‌سازی‌ها نامشروع هستند.”

وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی اسرائیلی نیز از این‌که پروژه خانه‌سازی، جامعه مدنی اسرائیل را حساس نکرده است اظهار تعجب کرده بود.

کاترین اشتون: اتحادیه اروپا برنامه شهرک‌سازی اسرائیل را ناقض قوانین بین‌المللی می‌داند.

در پی آزادسازی ۲۶ زندانی فلسطینی، اسرائیل در اواخر ماه اکتبر سال جاری اعلام کرد با ساخت هزار و ۵۰۰ خانه در شرق اورشلیم موافقت کرده است.

آمریکا پیش از این نگرانی خود را از پروژه اسرائیل برای خانه‌سازی در شهرک‌های یهودی‌نشین اراضی اشغالی، اعلام کرده بود.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با انتشار بیانیه‌ای از پروژه خانه‌سازی اسرائیل در اورشلیم شرقی ابراز تأسف کرد و گفت: “اتحادیه اروپا برنامه یادشده را ناقض قوانین بین‌المللی می‌داند.”

در بیانیه کاترین اشتون که عصر روز پنج‌شنبه منتشر شده آمده است از هر حرکتی که باعث خدشه‌دار شدن مذاکرات فلسطینی‌ها و اسرائیل شود، باید به‌طور جدی پرهیز کرد.

پروژه خانه‌سازی جدید اسرائیل در اورشلیم شرقی، در هفته اول ماه نوامبر اعلام شد.

توقف شهرک‌سازی‌های جدید از سوی اسرائیل  همواره یکی از مطالبات جدی فلسطین بوده است و اعلام این خبر در حالی که اسرائیل و فلسطین از ماه اوت امسال ۲۰۱۳ پس از یک وقفه سه ساله، مذاکرات صلح را از سر گرفته‌ بودند، می‌توانست مذاکرات صلح بین این دو کشور را دوباره با وقفه‌ای طولانی مدت همراه کند.

فلسطین‌ اعلام کرده بود در صورت ادامه فعالیت پروژه خانه‌سازی اسرائیل، این مذاکرات ادامه نخواهد یافت و به سازمان ملل متحد شکایت خواهد برد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز پروژه جدید خانه‌سازی اسرائیل را محکوم کرده و تأکید کرده بود که این اقدام، فضایی مثبت برای مذاکرات صلح ایجاد نمی‌کند.

فلسطینی‌ها همواره در مذاکرات صلح با اسرائیل مخالفت خود را با شهرک‌سازی‌های این کشور اعلام کرده‌اند.

Share