ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

۱۰۰ روز دولت روحانی؛ نااميد کننده در عرصه آزادی اطلاع‌رسانی

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بيانيه‌ای تفصيلی به کارنامه دولت حسن روحانی در ۱۰۰ روز گذشته پرداخته و عملکرد دولت در عرصه آزادی اطلاع‌رسانی را "نااميدکننده" خوانده است.

گزارشگران بدون مرز با انتشار بيانيه‌ای به عملکرد ۱۰۰ روز دولت حسن روحانی، رئيس‌جمهور ايران در زمينه آزادی اطلاع‌رسانی پرداخته و با ارائه نمونه‌هايی از نقض حقوق مطبوعات و رسانه‌ها در اين مدت، گفته است هيچ پيشرفتی در عرصه آزادی اطلاع‌رسانی در ايران حاصل نشده است.

در اين بيانيه آمده است که در انتخابات خردادماه "ايرانيان از فرصت انتخابات برای ابراز نظر خود استفاده کردند و به سياست‌‌های علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به‌عنوان مسئول اصلی سرکوب و دستگيری خودسرانه و شکنجه بيش از ۳۰۰ روزنامه‌نگار و وب‌نگار، نه گفتند."

اين نهاد مدافع آزادی رسانه‌ها به وعده‌های "آزادی زندانيان سياسی" و "آزادی بيان و مطبوعات" که حسن روحانی در رقابت‌های انتخاباتی آن‌ها را مطرح می‌کرد، اشاره کرده و افزوده است بر اساس اين وعده‌ها روحانی حمايت گسترده‌ اصلاح‌طلبان و تحول‌خواهان، از اين ميان جوانان و زنان را به‌دست آورد.

با اين‌حال گزارشگران بدون مرز بيلان ۱۰۰ روز دولت حسن روحانی، در زمينه آزادی اطلاع‌رسانی را "نااميدکننده" خوانده و از رئيس‌جمهور ايران خواسته است که "وعده‌های خود را محترم شمرد و به چيرگی خودسری، مصونيت از مجازات و سانسور پايان دهد."

به‌گفته اين نهاد مدافع آزادی بيان ۱۰۰ روز پس از کسب قدرت روحانی و به‌رغم آزادی برخی از زندانيان سياسی ايران همچنان ايران با ۵۰ روزنامه‌نگار و وب‌نگار زندانی يکی بزرگ‌ترين زندان‌های جهان برای حرفه‌کاران رسانه‌هاست.

گزارشگران بدون مرز افزوده است: "در طی ۱۰۰ روز گذشته، بيش از ۱۰ روزنامه‌نگار و وب‌نگار بازداشت و ۱۰ تن ديگر در مجموع به ٧٢ سال زندان محکوم شده‌اند

همچنين در اين مدت دست‌کم سه رسانه توقيف و يا مجبور و به توقف انتشار خود شده‌اند.

در بيانيه گزارشگران بدون مرز به‌طور تفصيلی به رويدادهایی که در اين عرصه در ۱۰۰ روز گذشته رخ داده‌اند، پرداخته شده است.

از جمله، انتشار مقاله‌ای از علی‌اصغر غروی در روزنامه "بهار"، توقيف اين روزنامه و دستگيری نويسنده مقاله؛ بازداشت کوتاه مصطفی فقيهی، مدير وب‌سايت انتخاب؛ بازداشت سعيد لعالی، امير ياری و محمد پولادی، سه دانشجوی وب‌نگار در اصفهان؛ بازداشت ۱۲۴ روزه فريبا پژوه، همکار روزنامه‌های اصلاح‌طلب؛ محکوميت خسرو و مسعود کردپور، مدير و همکار سايت اطلاع‌رسانی موکريان به ترتيب به شش و سه سال و نيم زندان؛ محکوميت مهناز محمدی مستندساز و پگاه آهنگرانی، بازيگر وبلاگ‌نويس به زندان؛ محکوميت هفت همکار سايت مجذوبان نور به حبس‌های از هفت تا ۱۰ سال زندان؛ و بازداشت دو شهروند وب‌نگار در شهر سمنان به اتهام اهانت به مسئولان بر روی صفحه فيس‌بوک خود.

اين بيانيه همچنين از توقف انتشار هفته‌نامه سيمره در استان لرستان و محکوميت کيانوش رستمی، مدير مسئول اين هفته‌نامه و پرويز گراوند نويسنده مقاله طنز درباره ديکتاتورها به ترتيب به يک سال محروميت از فعاليت مطبوعاتی و پنج سال حکم تعليقی؛ ياد کرده است.

گزارشگران بدون مرز وضعيت روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی در ايران را "غيرقابل تحمل" خوانده و با اشاره به بيماری برخی از روزنامه‌نگاران در زندان، گفته است: " تغيير چشم‌گيری در رفتار غيرانسانی با زندانيان عقيدتی در زندان‌ها به‌ويژه در دو زندان رجايی‌شهر و اوين صورت نگرفته است."

اين نهاد مدافع آزادی مطبوعات همچنين به ادامه حصر خانگی مهدی کروبی، صاحب امتياز روزنامه توقيف‌شده اعتماد ملی و ميرحسين موسوی، صاحب امتياز روزنامه توقيف‌شده کلمه سبز و همسرش زهرا رهنورد، اعتراض کرده و تهديد و احضار روزنامه‌نگاران در داخل ايران و خارج از مرزهای اين کشور را محکوم کرده است.

بيانيه گزارشگران بدون مرز همچنين به گذشت يک سال از کشته شدن ستار بهشتی، وبلاگ‌نويس در بازداشتگاه پليس فضای توليد و تبادل اطلاعات (فتا) اشاره کرده و گفته است عاملان اين جنايت همچنان در مصونيت قرار دارند و خانواده ستار بهشتی نيز بارها مورد تهديد قرار گرفته‌اند.

اين بيانيه از آزادی دسترسی به اينترنت در ايران انتقاد کرده و با اشاره به آزادی صفحه‌های فيس‌بوک و توئيتر مقام‌های ايرانی، از جمله حسن روحانی و محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه، از ممنوعيت اين شبکه‌های اجتماعی و اينترنت برای کاربران ايرانی سخن گفته است.

در بخش پايانی اين بيانيه به حمله‌های سايبری عليه کاربران ايرانی در ماه‌های شهريور و مهر نيز اشاره شده است که بسياری از روزنامه‌نگاران و فعالان سياسی و يا مدنی را مورد حمله قرار داده بود.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • hamid

    تا صد سا ل دیگر هم اساس این رژیم دیکتاتوری است !

  • mousavai dar sad rouz cheh kard

    آقا یک نفر به من این جواب را بده آخه مگر نه اینکه میگویند فرانسه و آلمان و روسیه و چین و .... نگران منافع اسرائیل هستند مگر نه اینکه میگویند اسرائیل نمی گذارد امریاک با ایران کنار بیاید ؟ مگر نه اینکه میگویند عربستان با اسرائیل رو هم ریختن حمله کنند ؟ خوب پدر آمرزیده ها با اسرائیل مذاکره کنید ! من که ٣٣ سال است میگویم اعراب دشمن اصلی ایرانیها هستند . سفارت خونه تون را هم که زدند ! ما بیخودی با اسراییل درگیر شده ایم تا جایی که اعراب میخواهند با اسرائیل بسازند ما ! نمی گذاریم !!!! دقت میفرمایید ؟ فرانسه کیلو چنده ؟*** حالا اکبر میگه رفراندوم نکنید حرام است ! علی میگه سخته بابا این قضیه مخالف زیاد داره ،