Share

گیتی پورفاضل، وکیل مدافع اولیای دم ستار بهشتی، کارگر وبلاگ‌نویس جان‌باخته در زندان اوین، اعلام کرد که دادگاه کیفری کارکنان دولت اتهام قتل عمد مأمور پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی (فتا) را در مرگ ستار بهشتی نپذیرفت و آن را شبه‌عمد تشخیص داد.

ستار بهشتی، کارگر وبلاگ‌نویس جان‌باخته در زندان اوین

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، گیتی پورفاضل گفت: “دادگاه درباره اختلاف نظر من و بازپرس مبنی بر قتل عمد یا شبه‌عمد بودن مرگ ستار بهشتی تصمیم گرفته و پرونده را به شعبه اول دادسرای جنایی تهران ارجاع کرده است.”

وی افزود: “طبق احضار قبلی دادسرا، امروز به شعبه اول بازپرسی دادسرای جنایی مراجعه کردم که اعلام کردند چون دادگاه قتل عمد را نپذیرفته و پرونده اتهام قتل عمد بسته شده، برای رسیدگی به اتهام شبه‌عمد باید مجددا طرح دعوا کنیم.”

وکیل مدافع اولیای دم ستار بهشتی گفته است طرح دعوای مجدد با اتهام شبه‌عمد را فعلا قبول نکرده است و در این‌باره باید با موکلش مشورت کند.

پورفاضل تأکید کرد: “ما مرگ ستار بهشتی را همچنان قتل عمد می‌دانیم و شبه‌عمد را قبول نداریم.”

به‌گفته وی بیشترین مجازات قتل شبه‌عمد پرداخت دیه است.

پیش از این نیز رضا حیدرپور، پزشک زندان اوین و تنظیم کننده گزارش مرگ ستار بهشتی بازداشت شده است.

یک منبع آگاه آبان‌ماه گذشته به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت خانواده ستار بهشتی از وجود یک نظریه پزشکی قانونی مطلع شده‌اند که بر پایه آن این وبلاگ‌نویس که سال گذشته در بازداشتگاه درگذشت، به‌طور قطع بر اثر خونریزی ریه، کبد، کلیه و مخچه فوت کرده است.

ستار بهشتی آبان‌ماه سال گذشته در زندان پلیس فتا و در حین بازجویی جان خود را از دست داد. زندانیان هم‌بند بهشتی از آثار شکنجه بر بدن وی سخن گفته بودند و گفته می‌شد وی بر اثر شکنجه‌های واردشده در زندان کشته شده است.

Share