ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

جایزه فیلمنامه‌نویسی در فرانسه برای علیرضا خاتمی

سعید نورافشان- فیلمنامه «آیه‌های فراموش‌شده» نوشته علیرضا خاتمی جایزه بنیاد گان را به‌دست آورد. این فیلم به‌زودی با سرمایه چند کشور اروپایی در ترکیه ساخته می‌شود.

علیرضا خاتمی، از سینماگران جوان ایران برای نخستین بار جایزه «بنیاد گان برای سینما» را به خاطر فیلمنامه «فراموشی می‌سراید»(LES VERSETS DE L’OUBLI ) به‌دست آورد.

بنیاد گان برای سینما: بازسازی فیلم‌های قدیمی و حمایت از فیلمسازان جوان

هر سال در فرانسه «بنیاد گان برای سینما» برای تشویق فیلمسازان جوان و تازه‌‌نفس از میان صدها فیلمنامه‌ای که در طول سال به دستش می‌رسد، شش فیلمنامه را به عنوان بهترین‌ها برمی‌گزیند و به نویسندگان این فیلمنامه‌ها جایزه نقدی می‌دهد.

علیرضا خاتمی، فیلمساز ایرانی که برای فیلمنامه «فراموشی می‌سراید» جایزه «گان» در سال ۲۰۱۳ را به دست آورده، قرار است در بهار ۲۰۱۴ فیلمبرداری این فیلم را آغاز کند.

این بنیاد در سال ۱۹۸۷ در چهلمین جشنواره فیلم کن برای کمک به سینما تأسیس شد و دو وظیفه برای خود قائل شده است: کمک به بازسازی فیلم‌های قدیمی که در حال از بین رفتن است و همچنین کمک به تولید فیلم‌های جوانان با استعداد. این بنیاد از زمان تأسیس‌اش تاکنون چهار هزار فیلمنامه دریافت کرده و به بیش از ۱۵۰ فیلم کمک مالی کرده است.

علیرضا خاتمی، فیلمساز ایرانی که برای فیلمنامه «فراموشی می‌سراید» جایزه «گان» در سال ۲۰۱۳ را به دست آورده، قرار است در بهار ۲۰۱۴ فیلمبرداری این فیلم را آغاز کند.

این کارگردان با استعداد پیش از این چهار فیلم کوتاه در مالزی وآمریکا و  تایوان ساخته است، از جمله «نقطه کانونی» (فوکال پونت) که جایزه‌های بسیاری نیز از جشنواره‌های جهانی به‌دست آورده. فیلم کوتاه «آدرس جدید آقای چانگ» یکی از چهار فیلم کوتاه مجموعه «کارخانه تایوان» بود که در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد از برخی لحاظ مورد توجه قرار گرفت. خاتمی در نشست خبری این فیلم از «راسیسم» و تبعیض در تایوان انتقاد کرده بود و آرزو کرده بود که چنین مناسباتی از میان برود. این انتقادات او در رسانه‌ها بازتاب یافت.

علیرضا خاتمی، فیلمساز

علیرضا خاتمی درسال ۱۹۸۰ در ایران به‌دنیا آمده است. او سال گذشته به‌عنوان دانشجوی بنیاد سینمائی کن پذیرفته شد.

نخستین فیلم بلند علیرضا خاتمی با سرمایه چند کشور و از جمله با سرمایه فرانسه ساخته می‌شود.

فیلمنامه «فراموشی می‌سراید» روایتگر تلاش پیرمردی است که تصمیم دارد جنازه بی‌نام و نشانی دختری جوان را پیش از بازگشت لباس شخصی‌ها دفن کند.

فیلمنامه «فراموشی می‌سراید» در شصت و دومین جشنواره فیلم برلین و همچنین در جشنواره فیلم رتردام نیز تحسین شد.

علیرضا خاتمی چند سالی در سینمای ایران کار می‌کرد، اما بعد به مالزی رفت و در این کشور و آمریکا تحصیلاتش را به پایان رساند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.