ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

لغو هر گونه سانسور؛ خواست کانون نویسندگان ایران

پانته‌آ بهرامی - به مناسبت روز مبارزه با سانسور با گروهی از نویسندگان و فالان آزادی بیان پیرامون ساز و کار سانسور و پیامدهای آن گفت‌و‌گو کرده‌ایم.

کانون نویسندگان ایران به مناسبت روز مبارزه با سانسور بیانیه‌ای انتشار داد و در این بیانیه خواهان لغو هرگونه سانسور شد.

سالگرد قتل محمد مختاری و محمد جعفر پوینده، روز مبارزه با سانسور

در آذر ماه ۷۷ محمد مختاری و محمد جعفر پوینده، دو عضو کانون در جریان قتل‌های زنجیره‌ای جان باختند. کانون نویسندگان سالروز مرگ آنان را «روز مبارزه با سانسور» اعلام کرده است.

پیش از این ۲۰۴ نویسنده نامه‌ای به علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشتند و از او خواستند به سانسور کتاب پایان دهد.

دو تفاوت در بیانیه کانون و نامه ۲۰۴ نویسنده وجود دارد. خطاب کانون به افکار عمومی است، در حالی‌که نامه ۲۰۴ نویسنده، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مورد خطاب قرار می‌دهد. بیانیه کانون خواستار لغو هر گونه سانسور در جامعه و خواهان آزادی بیان بی‌هیچ حصر و استثنا برای همگان است؛ نامه نویسندگان خواستار لغو مجوز کتاب است.

رادیو زمانه در سالگرد «روز مبارزه با سانسور» با چند تن از نویسندگان، فهیمه فرسایی، بهروز شیدا، فرج سرکوهی و علی اصغر رمضان‌پور گفت‌و‌گویی انجام داد. در این گفت‌و‌گو ساز و کار سانسور و پیامدهای آن به بحث گذاشته می‌شود. همچنین این پرسش در میان می‌آید که آیا اصولاً علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توانایی برداشتن سانسور و گشایش فضای فرهنگی در ایران را دارد؟

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.