ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

۱۲۰ اثر تاریخی و باستانی استان لرستان به زیر آب رفته است

عطا حسن‌پور، کارشناس ارشد باستان‌شناسی

بزرگ‌ کنید

عطا حسن‌پور، کارشناس ارشد باستان‌شناسی ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری استان لرستان گفت: "آبگيری سد سيمره در استان ايلام ، ۱۲۰ اثر تاريخی و باستانی در استان لرستان را به زير آب برد."

عطا حسن‌پور به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) گفت: "آبگيری سد سيمره به عنوان يکی از مهم‌ترين فاجعه‌های قرن اخير به شمار می‌رود."

به گفته وی آثار تاريخی و باستانی شناسايی شده در محوطه سد سيمره مربوط به دوره‌های تاريخی، پيش از تاريخ تا دوره اسلامی است.

حسن‌پور برخی از اين آثار را "شهر تاريخی ساسانی برز قباله، تپه‌های باستانی پيش از تاريخ مربوط به دوره نوسنگی به نام چياسبز، قلعه سيرم شاه، پيروز علی" اعلام کرد و افزود: "با توجه به خشک‌سالی و برخی مشکلات اکنون ميزان آب اين سد تا حدودی کاهش داشته و برخی از آثار به بيرون از آب آمده که نياز به انجام کاوش در اين منطقه است."

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.