ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سر ریز جنگ داخلی سوریه در لبنان

حسین علیزاده- دو عملیات انتحاری در بیروت ظرف کمتر از یک ماه و ترور حسان ‌اللقیس کادر ارشد حزب‌الله، از عواقب دخالت نظامی شبه‌نظامیان شیعه در سوریه است.

کمتر از یک ماه از انفجاری تروریستی که نمایندگی فرهنگی ایران در بیروت را در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۳ هدف قرار داد و طی آن  ۲۳ تن از جمله رایزن فرهنگی ایران کشته شدند، انفجاری دیگر در منطقه بقاع به وقوع پیوست.

این منطقه تحت نفوذ حزب‌الله قرار دارد و هدف انفجار شهر بعلبک در روز ۱۷ دسامبر، یکی دیگر از مراکز حزب‌الله بود.

بین انفجارهای یاد شده، در روز سوم دسامبر نیز، حسان اللقیس مغز عملیاتی حزب‌الله، طی تروری موفق در نزدیکی خانه‌اش به قتل رسید. پیش از این نیز در ۱۵ اوت سال جاری، انفجار دیگری در منطقه ضاحیه در بیروت به وقوع پیوسته بود که مسئولیت آن را «گروهان ام‌المومنین عایشه» برعهده گرفت و آن را هشداری به حزب‌الله خواند تا از جنگ در کنار ارتش اسد دست بکشد.

پیشینه عملیات انتحاری در لبنان

پیشینه آخرین عملیات انتحاری در لبنان به ۳۰ سال پیش یعنی ۲۳اکتبر ۱۹۸۳ باز می‌گردد که مقر تفنگداران دریایی آمریکا و فرانسه همزمان هدف عملیات انتحاری قرار گرفت و طی آن ۲۴۱ امریکایی و ۵۸ فرانسوی کشته شدند.

اینک دو عملیات انتحاری ظرف کمتر از یک ماه، عملیات ماه اوت و ترور حسان ‌اللقیس با هدف ضربه زدن به حزب‌الله در مناطق تحت کنترل آن، معنا و مفهوم خاصی می‌یابد. (مراجعه شود به مقاله: انفجار بیروت؛ پیام و پیامدها)

می‌توان گفت به موازات موفقیت‌هایی که ارتش اسد با کمک نیروهای رزمی حزب‌الله به دست می‌آورد، شمار حملات علیه حزب‌الله در لبنان رو به افزایش است. از این رو، پیش‌بینی تکرار عملیات انتحاری یا ترور رهبران حزب‌الله از نوع ترور حسان ‌اللقیس دور از احتمال نیست.

با پیام‌هایی که از سوی عاملان این حمله‌ها ارسال می‌شود جای تردید نمی‌ماند که هدف آنها، یادآوری عواقب دخالت رزمی حزب‌الله در سوریه است.

حسان اللقیس، فرمانده ارشد حزب الله لبنان

 سید حسن نصرالله در ۲۴ مهر ۹۲ طی سخنانی به مناسبت عاشورا به مسئله حضور نیروهای تحت امر خود در سوریه پرداخت و صراحتاً اعلام داشت که تا عوامل براندازی حکومت بشار اسد در سوریه فعال باشند، نیروهای مسلح حزب‌الله نیز در سوریه حضور خواهند داشت. وی  در این سخنرانی گفت: «تا زمانی که دلیل به قوت خوب باقی‌ست، حضور ما نیز (در سوریه) ادامه خواهد داشت و مانع خطری می‌شویم که از سوی کشورهای دیگر، در منطقه و از طرف تکفیری‌ها متوجه لبنان است»

عاملان انفجارها: اسرائیل یا عربستان؟

وارد آوردن این ضربات به حزب‌الله لبنان آن هم در مناطق تحت کنترل این جریان و با در نظرگرفتن توان نظامی حزب‌الله، کار ساده‌ای نیست. پرسش‌ اینجاست که چه کسانی در ورای این عملیات های خونین هستند؟

جمهوری اسلامی در خصوص انفجار دفتر نمایندگی فرهنگی خود (که به احتمال قوی هدف از آن، ترور سفیر ایران غضنفر رکن‌آبادی بود) انگشت اتهام را به سوی اسرائیل نشانه رفت، در حالی که اندکی پس از آن، حسن نصرالله بی‌پرده انگشت اتهام را نه به سوی اسرائیل بلکه به سوی عربستان سعودی گرفت و گفت:«انفجار سفارت ایران به خاطر خشم عربستان از ایران بود که طرح های ریاض در منطقه را نقش بر آب کرده است»

علاوه بر اینکه وحدت نظری میان تهران و حزب‌الله در خصوص انفجار بیروت دیده نمی شود، اگر سخن حسن نصرالله را (که مسلماٌ متوجه مسئولیت خود در ابراز چنین سخنانی است) در نظر بگیریم، می‌توان گفت که جنگ نیابتی تهران و ریاض در سوریه، اینک به خاک لبنان سر ریز کرده است.

کنفرانس ژنو ۲

سخنگوی اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل روز هفدهم دسامبر اعلام کرد که کنفرانس ژنو ۲ در روز ۲۲ ژانویه برگزار می‌شود و مکان آن به دلایل تدارکاتی در شهر مونترو خواهد بود. حضور ایران در این کنفرانس هنوز روشن نیست و مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفت، دعوت‌نامه‌ای در این خصوص به دست ایران نرسیده است.

به نظر می‌رسد که رژیم بشار اسد با توجه به برتری نیروی هوایی و همچنین بهره جستن از نیروهای ورزیده و تازه نفس حزب‌الله در صدد است پیروزی های بیشتری را تا روز برگزاری کنفرانس به دست آورد تا دست بالا  را درمذاکرات داشته باشد.

اگر بشار اسد بتواند نیروهای مسلح اپوزیسیون را به رغم حمایت مالی و تسلیحاتی کشورهای پشتیبان به عقب براند، دلیلی نخواهد دید که اپوزیسیون ضعیف را در ژنو ۲ شریک قدرت خود کند.

با این حساب به نظر می‌رسد که درگیری‌های زمینی تا زمان کنفرانس آتی ژنو، بیش از پیش تشدید شود. نظر به اینکه یکی از دلایل برتری بشار اسد، استفاده از نیروهای رزمی حزب‌الله است، تصور اینکه عملیات انتحاری یا ترورهایی از قبیل ترور حسان ‌اللقیس دوباره تکرار شوند، دور از انتظار نیست. خصوصا اگر دوره زمانی کوتاه عملیات یک ماه گذشته را در نظر آوریم که تقریبا هر ده روز یک عملیات علیه حزب الله صورت گرفته است.

شکاف در شیعیان لبنان

گرچه جانبداری حزب‌الله از حکومت بشار اسد به دلیل اینکه عقبه لجستیکی آن محسوب می‌شود قابل درک است؛ ولی چنین نیست که حتی در میان شیعیان لبنان نیز وحدت نظری درباره مداخله نظامی حزب‌الله به نفع حکومت بشار اسد وجود داشته باشد.

برای مثال «صبحی طفيلی» دبيرکل پيشين حزب‌‌الله لبنان در موضعگيری بسيار تندی عليه دخالت نظامی اين حزب به نفع اسد، کشته شدگان حزب‌الله در سوريه را اهل جهنم توصيف کرده بود.

حزب‌الله لبنان در وضعیتی قرار گرفته که تدریجاً پایگاه اجتماعی خود را حتی در میان شیعیان لبنان از دست دادن می‌‌دهد و بعید است با سر ریز شدن جنگ سوریه در لبنان و احتمال تشدید وضعیت ناامنی‌ها، بتواند توجیهی برای دخالت خود در سوریه بتراشد هرچند که دخالت گروه‌های تکفیری مسلح علیه بشار اسد نیز هیچ وجهی ندارد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • دومین سفر منطقه‌ای ظریف در سایه جنگ نیابتی تهران- ریاض | خبرگزاری موج سبز

  […] عمده‌ترین محور مذاکرات این سفرها را جنگ داخلی سوریه تشکیل می‌دهد که در حال سرریز تدریجی به کشورهای منطقه و به ویژه لبنان است. در نتیجه این وضعیت جدید، طی سه ماه گذشته دفتر نمایندگی فرهنگی ایران در بیروت و اهدافی از حزب‌الله لبنان مورد عملیات‌های انتحاری جداگانه قرار گرفته است. (مراجعه شود به مقاله: سر ریز جنگ داخلی سوریه در لبنان) […]

 • Hamid

  كامنت ها جز يك ربطي به مقاله ياد شده ندارد . يك زماني مجاهدين اينگونه كامنت وخبر رساني رابه عهده داشتند. حال لابي*** ها سخت كوش شده اند إز ديدار بانسرين ستوده بهائي در طهران (تهران) تاخبررساني انها،......

 • jamal

  انتقال ۸۷ میلیارد یورو پول از ایران به ترکیه دولت ترکیه یکی از عوامل رژیم تهران را به اتهام پولشویی و انتقال غیرقانونی ۸۷ میلیارد یورو پول از ایران به ترکیه بازداشت کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، رسانه های ترکیه ای اعلام کردند یک تاجر ایرانی به نام ر. ض، به اتهام فساد و قاچاق در روز ۱۷ دسامبر در ترکیه بازداشت شده است. وی با اتهاماتی از قبیل پولشویی، نقل و انتقال غیرقانونی مقادیر زیادی پول از ایران به ترکیه، قاچاق شمش طلا، تهیه مدارک جعلی و ارتشاء مواجه است. این شخص که پس از کسب تابعیت ترکیه، نام خانوادگی خود را تغییر داده متهم است در انتقال ۸۷ میلیارد یورو پول از ایران به ترکیه از طریق شرکت هایش که در فاصله سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ تاسیس شده اند، دست داشته است. تحقیقات در مورد این پرونده روز ۱۴ دسامبر ۲۰۱۱، یعنی زمانی که ۱۴.۵میلیون دلار و ۴ میلیون یورو پول از سه آذربایجانی و یک ایرانی در فرودگاه ونوکوو کشف شد، آغاز گردید.

 • farid

  آمریکا در جستجوی استرداد یک تاجر ایرانی وابسته به "ستاد اجرایی فرمان حضرت امام"، یکی از نهادهای عظیم تحت مدیریت رهبر جمهوری اسلامی است که از سوی ایالات متحده به تلاش برای خرید صدها قبضه اسلحه گرم برای قاچاق به ایران متهم شده است. خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی از این ماجرا اعلام کرده که متهم مورد نظر شخصی به نام بهروز دولت‌زاده است که درماه ژوئن سال گذشته در جمهوری چک بازداشت شد و پس از محکوم شدن به حبس به جرم تلاش برای قاچاق اسلحه و نقض تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، زندانی شد. مقامات جمهوری چک در گفت‌وگو با رویترز گفته‌اند که دولت‌زاده سپس در ماه سپتامبر ۲۰۱۲ پس از صدور رای دادگاه تجدیدنظر آزاد شد و آمریکا نتوانست پیش از آزادی او درخواست استرداد او به این کشور را ارائه کند. دادگاهی در آریزونا علیه بهروز دولت‌زاده اعلام جرم کرده بود، اما مقامات قضایی این ایالت از پاسخ‌گویی به رویترز درباره دلایل ممانعت از صدور به موقع درخواست استرداد خودداری کرده‌اند. مایکل مارینی، وکیل دولت‌زاده در پراگ‌، می‌گوید موکل‌اش حالا به ایران برگشته است. قاچاق تسلیحات در قالب فعالیت برای شرکت‌های تکنولوژیک اسناد و مدارکی که خبرگزاری رویترز به دست آورده نشان می‌دهد که بهروز دولت‌زاده از اعضای هیات مدیره سه شرکت فعال در عرصه فن‌آوری بوده که همه از زیرمجموعه‌های امپراتوری بزرگی به نام "ستاد اجرایی فرمان حضرت امام" بوده‌اند؛ ستادی که تحت نظارت و مدیریت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند!!!

 • mmansour piry khanghah

   اقای علیزاده  بکار بردن واژه- موفق-«طی تروری موفق» توسط  یک تحلیلکر  سیاسی به معنی تأئید ترور است! جناب عالی که از تروریست های اسلام گرای سلفی،وهابی و تکفیری حمایت غیر متقیم در کشتن شیعیان می کنید،حق ندارید تروریست های اسلام گرای شیعی و علوی را لعنت کنید،****د! تروریست اگر بد است،علتش عدم علاقه من به تروریسم است و نه اینکه ان تروریست خودی نیست.