ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ترکيه: ۳۶ تن از شرکت‌کنندگان در جنبش گزی به تروريسم متهم شدند

دادستان ترکيه ۳۶ تن از شرکت‌کنندگان در جنبش پارک گزی استانبول را به تروريسم متهم کرد.

دستگاه قضايی ترکيه ۳۶ تن از شرکت‌کنندگان جنبش تابستان گذشته در اين کشور، موسوم به جنبش پارک گزی را به تروريسم متهم کرد. محکوميت‌های طولانی به زندان آن‌ها را تهديد می‌کند.

بزرگ‌ کنید
جنبش اعتراضی پارک گزی - استانبول ماه ژوئن ۲۰۱۳

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، هفته‌ها جنبش پارک گزی استانبول در تابستان ۲۰۱۳ توجه افکار عمومی را به‌خود جلب کرده بود. اکنون در پی آن روزها محاکمه‌های قضايی در جريان است و دادستان ترکيه ۳۶ تن از شرکت‌کنندگان در اين جنبش را به تروريسم متهم کرد.

روزنامه "حُريت" چاپ ترکيه امروز، جمعه ۱۳ دی‌ماه (سوم ژانويه) به‌نقل از کيفرخواست پرونده نوشته است اين افراد به عضویت در یک گروه تروریستی، تبلیغات تروریستی و در اختیار داشتن غیرقانونی اشیاء خطرناک متهم شده‌اند.

در صورت محکوميت متهمان، بين سه تا ۵۸ سال زندان آن‌ها را تهديد می‌کند.

اين دومين موج کيفرخواست پس از جنبش پارک گزی است. پيش از اين در ماه دسامبر ۲۰۱۳ دستگاه قضايی ترکيه ۲۵۵ نفر را به‌دليل شرکت‌شان در حرکت‌های اعتراضی تابستان متهم کرده بود.

جنبش اعتراضی ترکیه در مخالفت طرفداران محیط زیست با ساخت‌وساز در پارک گزی استانبول در ماه ژوئن ۲۰۱۳ آغاز شد و در پی سرکوب معترضان توسط پلیس به جنبش اعتراضی علیه دولت رجب طیب اردوغان تبدیل گردید.

عفو بین‌الملل اعلام کرد که در جریان رویدادهای ترکیه دست‌کم سه تن از معترضان بر اثر “استفاده مفرط پلیس از زور” کشته شدند.

در جریان این جنبش نزدیک به پنج هزار نفر نیز دستگیر شدند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.