Share

معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست ایران از وخیم‌تر شدن وضعیت محیط زیست در این کشور خبر داد و گفت با این الگو پیش برویم محیط زیست کشور روز به روز بیشتر نابود می‌شود.

به‌گزارش خبرگزاری مهر، معصومه ابتکار امروز پنج‌شنبه ۱۹ دی‌ماه در جلسه شورای اداری مدیران استان گلستان، گفت: “در طی ۱۰ سال گذشته ایران در رده‌بندی های جهانی و منطقه‌ای، شاخص‌های محیط زیستی ۶۱ پله سقوط کرده است.”

وی افزود شاخص‌های ملی ایران نیز همین موضوع را تأیید می‌کنند.

ابتکار، آذرماه گذشته گفته بود عملکرد محیط زیست ایران در سال‌های گذشته ۶۳ پله سقوط کرده است.

معصومه ابتکار: ایران هفتمین تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای در جهان است

معصومه ابتکار امروز گفت: “هم‌اکنون مصرف انرژی در کشور پنج برابر کشورهای دیگر است و در زمینه تخریب منابع آبی و رودخانه‌ها در رده‌های اول دنیا هستیم.”

وی تأکید کرد: “ما نباید در طرح‌های توسعه به‌صورت بلدوزر وار پیش رویم و در کنار پیشرفت و توسعه باید به مسئله محیط زیست نیز توجه داشته باشیم و کاری کنیم که حداقل آسیب‌ها به محیط زیست وارد شود.”

رئیس سازمان محیط زیست همچنین گفت ایران هفتمین تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای در جهان است و این امر باعث شده است تا کشور در طی سال‌های اخیر حدود ۵/۱ تا سه درجه گرم‌تر شود.

به‌گفته وی گرم‌تر شدن هوا باعث تبخیر بیشتر و تغییر الگوهای اقلیمی در ایران خواهد شد.

معصومه ابتکار در بخش دیگری از سخنان خود به کشته شدن پلنگ‌ها در ایران اشاره کرد و گفت در طی دو ماه گذشته حدود شش پلنگ کشته شده‌اند.

وی افزود: “نزدیک یک هزار قلاده پلنگ در کشور بیشتر نمانده است که باید به این موضوع که این حیوانات جزو میراث طبیعی ما هستند توجه جدی داشه باشیم.”

Share