Share

وزارت خارجه آمریکا به شهروندان این کشور که قصد دیدن المپیک زمستانی سوچی را دارند، هشدار داده که احتمال حملات تروریستی و مشکل‌آفرینی علیه دگرباشان جنسی را از یاد نبرند.

المپیک سوچی

در اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا آمده که المپیک زمستانی می‌تواند هدف جذابی برای تروریست‌ها باشد. این هشدار، تهدید مشخصی را علیه شهروندان امریکایی ذکر نکرده  و تنها از آنها خواسته که با در نظر گرفتن جوانب احتیاطی، تصمیم به سفر بگیرند.

وزارت خارجه آمریکا هم چنین هشدار داده که خطر جیب‌بری، کلاهبرداری، دستبرد و جرایم مشابه علیه مسافران سوچی نیز وجود دارد. به شهروندان آمریکایی گفته شده که تامین دارو و شرایط درمانی در سوچی نیز مطلوب نیست.

در بخشی از این اطلاعیه آمده که به دلیل قانون منع تبلیغات همجنس‌گرایی در روسیه، لزبین‌ها و گی‌ها باید مراقب رفتار خود در انظار عمومی در سوچی باشند تا خطری آنها را تهدید نکند.

اوباما در واکنش به قانون جنجال برانگیز منع تبلیغات هم‌جنس‌گرایی در روسیه، دو ورزشکار زن همجنس‌گرا را در کاروان ورزشی آمریکا در رژه افتتاحیه المپیک سوچی قرار داده است.

روسای جمهور آلمان و فرانسه نیز در اعتراض به قانون یاد شده،   در مراسم افتتاحیه المپیک سوچی شرکت نخواهند کرد.

المپیک زمستانی سوچی در قفقاز روز هفتم فوریه افتتاح می‌شود. بیم آن می‌رود که با تحرکات چند ساله اسلامگرایان افراطی در قفقاز و تلاش آنها برای تشکیل دولتی اسلامی حملاتی تروریستی در زمان برگزاری بازی‌ها انجام شوند.

کشته شدن ۳۴ نفر در دو حمله به ولگاگراد در هفتصد کیلومتری سوچی در روزهای پایانی ماه دسامبر، نگرانی از بمب‌گذاری و حملات انتحاری به المپیک را افزایش داده است.

به دستور پوتین، تدابیر امنیتی در قفقاز شمالی تشدید شده‌اند و رفت و آمدها با نظارت و حساسیت بیشتری کنترل می‌شوند.

Share