ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سکس بیشتر، برای هوش و حافظه خوب است

مویز‌ها را دور بریزید؛ پژوهش‌‌ها نشان می‌دهد که افزایش رابطه جنسی ممکن است انسان را باهوش‌تر کند.

تا به امروز، پژوهش‌های مختلفی در فواید سکس منتشر شده‌ است: از معرفی نزدیکی جنسی به عنوان یک ورزش گرفته تا نشان‌دادن اثر سکس بر سلامت روحی و درمان افسردگی. اما سکس و اثر مثبت آن بر هوش و  کیفیت حافظه، حرف تازه‌ای ا‌ست.

مویز‌ها را دور بریزید؛ پژوهش‌ای که توسط دانشگاه مرلیند در آمریکا و دانشگاه کونکوک در کره جنوبی مستقلا انجام شده، نشان می‌دهد که افزایش رابطه جنسی در میانسالی ممکن است انسان را باهوش‌تر کند و اثرات مخرب افزایش سن بر نگهداری و فراخوانی اطلاعات از حافظه را جبران کند.

الیزابت گولد و اریکا گلسپر، پژوهشگران حوزه مغز و اعصاب دانشکده روان‌شناسی دانشگاه مریلند، پژوهش خود را در سال ۲۰۱۳ به ژورنال «هیپوکامپ» ارائه کردند. این پژوهش به تازگی مورد توجه رسانه‌ها و خبرنگاران قرار گرفته است.

آزمایشگاه گولد و گلسپر از موش‌های صحرایی استفاده کرده و با در نظر گرفتن میزان سکس و سن این موش‌ها، فعالیت‎های مغزی این جانداران را مورد بررسی قرار داده است. بررسی‌ مغز این موش‌ها نشان می‌دهد که با بالارفتن سن، هرچه میزان فعالیت جنسی و سکس بیشتر باشد، عملکرد مغز این حیوانات و تولید نورون‌های جدید در قسمت هیپوکامپ مغز بیشتر است.

قسمت هیپوکامپ مغز جایی است که در آن خاطرات بلندمدت شکل می‌گیرند. با افزایش سن در پستانداران و از بین رفتن نورون‌های مغز، آنها دچار انواع «فراموشی»ها می‌شوند. هیپوکمپوس یا هیپوکام از بخش‌های مهم مغز در همه پستانداران به شمار می‌رود و پژوهش‌هایی که این بخش از مغز را در پستاندارانی مثل موش‌های صحرایی بررسی می‌کنند، می‌توانند در مورد هیپوکمپوس انسان‌ها نیز پیش‌بینی‌هایی کنند.

پژوهش‌های حوزه هیپوکمپوس از این جهت اهمیت دارد که نورون‌ها یا عصب‌های این بخش از مغز، اولین بخش‌های مغز هستند که در بیماری آلزایمر آسیب می‌بینند.

بیماری آلزایمر، رایج‌ترین شکل فراموشی و زوال عملکرد مغز در یادگیری، ثبت و فراخواندن اطلاعات است. تخمین زده می‌شود ۲۷ میلیون نفر از انسان‌ها به این بیماری دچار‌ هستند و هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد.

دم پیری و معرکه‌گیری؟

شاخص مورد بررسی در پژوهش گولد و گلسپر میزان فعالیت مغزی، در رابطه با سن موش‌های مورد آزمایش و تعدد رابطه جنسی بوده است.

در آزمایش گولد و گلسپر کاهش عملکرد نورون‌ها، وابسته به شاخص سن فرض شده است. با افزایش سن، عملکرد شبکه‌های نورون‌ها کم کم دچار مشکل می‌شود و این به اختلال در عملکرد هیپوکامپ می‌انجامد. در پژوهش گولد و گلسپر، موش‌ها پس از قرارگرفتن در معرض مداوم و دراز مدت رابطه جنسی، عملکرد حافظه و شناخت‌شان بهبود یافته است. همچنین بررسی‌های مغز این موش‌ها از حضور سلول‌های عصبی جدید به ویژه در قسمت هیپوکامپ مغز داده است.

نتیجه پژوهش گولد و گلسپر توسط پژوهش مستقل دیگری که در دانشگاه کونکوک کره جنوبی انجام شده، تائید شده است. پژوهشگران حوزه پزشکی جانداران آزمایشگاهی،  «کیم» و« لی» از دانشکده دام پزشکی دانشگاه کونکوک، مقاله خود را در ژورنال «پژوهش‌های مغز» منتشر کردند.

در آزمایش کیم و لی، شاخص استرس در رابطه با تحلیل رفتن فعالیت‌های مغز در پیری، مد نظر است. از بین رفتن فعالیت‌های هیپوکامپ در بزرگسالان می‌تواند توسط عوامل مختلف تحت تاثیر قرار گیرد و استرس یکی از مهارکننده‌های قوی‌ تولید سلول‌های عصبی در هیپوکامپ مغز است. اثرات استرس در هیپوکامپ بزرگسالان متفاوت است و عوامل محیطی، از جمله تعامل اجتماعی با دیگر انسان‌ها می‌تواند آن را تحت تاثیر قرار دهد.

رابطه جنسی و سکس به عنوان یک نوع تعامل احساسی و فیزیکی با افراد دیگر، موجب کاهش استرس و افزایش رشد سلول‌های ناحیه هیپوکامپ می‌شود. حداقل بر اساس پژوهش آزمایشگاه کیم و لی در کره جنوبی، سکس این اثر مثبت را در میان موش‌های آزمایشگاهی دارد.

 کیم و لی این اثر مثبت رابطه جنسی را به اثر آرامش‌دهی و استرس‌زدایی سکس ارتباط می‌دهند. در آزمایش آن‌ها موش‌های بزرگسال پس از سکس، کمتر استرس دارند. مکانیسم‌های ارتباط‌گیری با موش دیگر در ایجاد رابطه جنسی، موجب کاهش حالت استرس در طرفین رابطه می‌شود. کیم و لی تاکید می‌کنند که اثرات کمترشدن استرس  بر یادگیری و حافظه نامشخص باقی می‌ماند و نیازمند تحقیق بیشتر است، اما پژوهش آنها نشان می‌دهد که استرس کمتر بر نورون‌های بخش هیپوکامپ مغز تاثیر می‌گذارد. این پژوهش، از موش‌های آزمایشگاهی میانسال استفاده کرده است، اما، محققان خوشبین هستند که یافته‌های آن‌ها را می‌توان به انسان‌ها نیز تعمیم داد. به عبارتی رابطه جنسی در انسان‌های بزرگسال و میانسال می‌تواند میزان استرس مزمن را کاهش دهد و به فعالیت‌های بخش حافظه و یادگیری در هیپوکامپ مغز کمک کند.

آیا دیدن پورنوگرافی، خود ارضایی و سکس اینترنتی هم به حافظه کمک می‌کند؟

پیرامون اینکه آیا خودارضایی، تماشای پورن و سکس‌های مجازی هم‌‌ همان اثر سکس فیزیکی با بدن شخص دیگر را دارند، اختلاف هست.

پژوهشگران گروه روان‌شناسی عمومی دانشگاه دویسبورگ-اسن در آلمان بر این باورند که رابطه جنسی فیزکی بین دو فرد در بدن و ذهن انسان‌ها‌‌ همان اثر رابطه جنسی را در انواع غیر فیزیکی آن (خودارضایی یا سکس مجازی) ندارد. این پژوهش که بر اثرات دیدن پورن بر انسان‌ها تمرکز دارد، نشان می‌دهد که دیدن پورن اثرات مضری بر عملکرد یادگیری و حافظه شرکت کنندگان در این پژوهش داشته است.

همچنین هیلتون و واتس، دانشمندان علوم اعصاب از دانشگاه تگزاس، استدلال می‌کنند که مشاهده بیش از حد پورن، مانند دیگر اعتیاد‌ها، می‌تواند در ساختار مغز و شبکه ارتباطی عصب‌ها تغییرات آناتومیک و پتالوژیک ایجاد کند.

 گروه جراحی مغز و اعصاب، دانشگاه مرکز علوم بهداشت تگزاس در سن آنتونیو، شاخص «اعتیاد به پورنوگرافی» را از دیدگاه علوم اعصاب مورد بررسی قرار داده‌اند. آن‌ها این طور نتیجه گرفته‌اند که اعتیاد به پورن موجب تغییرات شیمیایی در مغز می‌شود و عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

پژوهش «تگزاسی‌ها» در «ضدیت» با پورن بی‌پاسخ نمانده است. گروه روان‌پزشکی و علوم رفتاری دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس، پژوهش هیلتون و واتس را خطاب قرار داده‌اند و گفته‌اند: «تحقیقات علوم اعصاب نمی‌تواند ادعا کند که مصرف بیش از حد پورنوگرافی باعث آسیب به مغز می‌شود.»

 پژوهشگران دانشگاه کالیفرنا، رید، کارپنتر و فانگ در نامه‌ای تاکید کرده‌اند که هیلتون و واتس شواهد قانع کننده‌ای برای حمایت از دیدگاه‌های خود ارائه نکرده‌اند. نتیجه‌گیری مقاله هیلتون و واتس با نگاهی «اخلاق مدارانه» پورنوگرافی و صنعت پورن در آمریکا را محکوم می‌کند و پژوهش خود را شاهدی علمی بر مضرات پورن ارائه می‌کند.

تیم پژوهشی رید، کارپنتر و فانگ، تفسیرهای گمراه‌کننده هیلتون و واتس از تحقیقات علوم اعصاب را هدف قرار داده‌اند و می‌گویند که اختلال‌های نورونی در بخش فرونتال مغز ممکن است افراد را نسبت به هر نوع اعتیادی (مواد مخدر، قمار، خوردن بیش از حد مواد غذایی و...) آسیب‌پذیر کند، اما با توجه به فقدان مطالعات طراحی شده برای پی بردن به علیت اعتیاد در فرد، پیدا کردن اثر خود کنش اعتیاد بر مغز، کار آسانی نیست.

اینجا پرسش اصلی درباره رابطه علت و معلول است. آیا فرد به دلیل ساختار مغز معتاد پورن شده است یا اعتیاد به پورن ساختار مغز را تحت تاثیر قرار داده است؟

به عقیده تیم دانشگاه کالیفرنیا، بررسی‌ مدارهایی که راه‌های عصبی لوب فرونتال مغز را به جسم مخطط در مغز وصل می‌کنند در افرادی که بیش از حد به پورنوگرافی معتاد هستند می‌تواند پاسخی بر «علت» یا «معلول» بودن اعتیاد به پورن در رابطه به آسیب به ساختار مغز باشد. به هر حال مشکل تماشای بیش از حد پورنوگرافی، ربطی به تماشای آن در حد معتدل ندارد. به عبارتی، همه کسانی که پورن تماشا می‌کنند و با استفاده پورن خودارضایی می‌کنند، معتاد به پورن نیستند.

منابع:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • hossein

  نزدیک ۵۰ سال سن دارم از کودکی خود ارضایی و سکس کردم با این که ازدواج هم کردم تا حالا هم نتونستم خودارضایی و دیدن فیلم پرونو رو ترک کنم حتی گاهی اوقات چند دقیقه بعد از یه سکس عالی هم دوست داشتم فیلم ببینم و لذتشو ببرم هیچ علاقه ای به کارای دیگه ندارم خیلی از سنم جوونتر و سر زنده تر موندم جوانتر که بودم دوست داشتم و سعی میکردم از هر کسی که از نظر من زن جذاب و سسکی بود لذت ببرم که خیلی مواقع به دردسر می افتادم بعد از ازدواج سعی کردم خودمو کنترل کنم از نظر روانی و جسمی هم چنان آرامشی بهم میده که هیچ چیزی بهم این حال خوبو نمیده فقط امیدوارم دیدن فیلم و خود ارضایی که این همه احساس خوب بهم داده اون دنیا برام داستان نشه چون باعث باعث شده به نظر من اگه دیدن این فیلما و خود ارضایی نبود نا امنی برای خانوما چندین برابر میشد

 • baran

  بادرود و تشکر و احترام به شما دوستان من میخواهم با مدیریت و یا شخصی در رادیو زمانه ارتباط برقرار کنم و مطلبی را از ایشان بپرسم لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه به این خواسته ام می توانم دست یابم و اگر شخص یا مدیری از این رادیو این مطلب را میبیند لطفا به ایمیلم پاسخی دهد تا خدمت شان عرایضم را نقل نمایم . با تشکر و ث فراوان منتظر تان هستم. ---------------------------- تماس با زمانه: http://www.radiozamaneh.com/contact-2

 • امیر

  سلام ما بارها وبارها با دوستامون امتحان کردیم آخر سر به این نتیجه رسیدیم که هیچ چیزی مثل دیدن فیلم پورنو و خود ارضایی بعد از آن برا ی یه پسر لذت بخش نیست واز جمله فوایدش هم اینه که روابط جنسی نا مشروع رو در جامعه کمتر میکنه چونکه یه پسر با انجام خود ارضایی باعث میشه اولا به کارای خودش رسیدگی کنه و وقتش گرفته نشه ثانیا نمیراره که احساسات پاک دختر بازی گرفته بشه و خدای ناکرده دامنش به گناه آلوده بشه اما خب مثل هرچیز دیگه ای نباید در آن زیاذه روی کرد و بعد ازذواج باید کلا کنار گذاشته بشه

 • حسن

  خوب خوش به حال اونایی که میتونن رابطه برقرار کنند ما که کسی رو نداریم موقعیت ازدواج هم نداریم!

 • ehsan

  هر چیزی اندازه داره این حرفا الکیه .مگه ن

 • نذیر

  این ادعا ها همگی با اغراض خاصی بیان شده که اولین غرض آن از هم پاشیدن بنیان خانواده و از بین رفتن عشق و محبت و الفتی است که زن و مرد در طول زندگی زناشویی خواهند داشت .مطمئنا اگر از غیر راه صحیح سکس افزایش پیداکند مردم جز رباتی بی روح و بی احساس خواهند شد که حتی نسبت به داشته هایشان ازجمله زن بی تفاوت گشته و رفته رفته به پوچی می رسند .چنین ملتی در برابر هر تهدید خارجی آسیب پذیر خواهد شد.

 • شاهین

  خوب میرم سره اصل مطلب که ما تلاش میکنیم برایه درست بودن و رشد انسانیت سکس در نگاه کلی مثل تمامی آداب یه چیزی لازم است همان گونه که دانشمندان در نگاه کلی به آن گرنسنگی نیز میگوین ............... حالا این را بگویم که به جایه اینکه به ارضی شدن فکر کنیم .بیشتر به دوست داشتن فکر کنیم که در نگاه کلی هم جسممان و هم روحمان کاملا ارضی شود تا فکرمان به کارا بیوفتد ......با همه این دانشها ....نو مانی نو هانی....با تشکر

 • ناشناس

  خانوم باران مردان متاهل و متعهد که زنانشان را دوست دارند و خیانت هم نمیکنند نیز گاهی به تنهایی و فانتزی های جنسی در تنهایی خود نیاز دارند. حتی در کشور های غربی، مردان متاهل سالم از نظر روانی و جنسی، بطور میانگین یک الی دو بار در ماه، خود ارضایی میکنند. بنابر این، به نظر میرسد که همسر شما، فقط یک مرد عادی و سالم باشد .

 • رامین

  خانم باران احتمالاً همسر شما هنوز با شما رودربایستی داره

 • باران

  سوالی داشتم از آقایون اگر خانوم متاهلی هر وقت که همسرش می خواد باهاش سکس داشته اونم هر جور که می خواد حتی یک بار هم نه نگفته حتی بعضی وقت خانم پیشنهاد کننده هست اما آقا بعضی وقت به دور از چشم خانم میره فیلم سکسی تماشا میکنه خانوم میگه هر وقت خواستی بیا با هم تماشا کنیم اما مرد باز زیر قولش میزنه باز یواشکی به تماشای ..... واقعا چرا خواهش میکنم شما که مرد هستین جواب بدین

 • mehr

  تا کلاس سوم راهنمایی همه چیز سرجای خودش بود،خوب خوش خرم.اما آن روزی که آلت تناسلی این حقیرشروع کرد حرکاتی را انجام دادند! شیرازه زندگی ام خیلی زود ازهم پاشید.آخراو چیزی را طلب میکرد که فراهم کردن آن هم ازتوانم خارج بود وهم اینکه اصلا ممکن هم نبود....در روستای کوچک ما ازمدتها قبل جوانهای ازمن بزرگتر خر زیبای مش حسن را به عقد چندنفره خود درآورده بودند وحتی نمیتوانستم چپ نگاهش کنم.آری هرشب تاپاسی ازشب گذشته از دختر حاج سلیمان در رویاهایم درتختخوابی ازحریر سفید کام میگرفتم.خیلی زود معدل کلاسم از نوزده به یازده رسید! نمی دانم ازبدبختی ما آدم های جهان سوم است که آلت هایمان دم به دقیقه قد میکشد...جانم برایتان بگوید روزی که عکس یک زن کافر را باسینه های برهنه به قیمت بیست تومان خریدم زندگیم خیلی زیباترشد،حالا دیگر هرروز وروزی چندنوبت بانگاه کردن به آن خودم را میساختم! بسیارپرخاشگرشده بودم و در رویاهای شبانه ام گاهی برروی دختر حاج سلیمان میشاشیدم! عکس آن زن برهنه که اسمش را گذاشته بودم نازیلا کم کمک رنگش رفت و آنچنان پلاسیده شد که دیگرهیچ جایش معلوم نبود.سالیان سال با در دست گرفتن آلت بینوایم باخاطر تمامی دختران وزنان دیارم وحتی با اعتمادبه نفس تمام با مدونا هم سکس داشتم.......این شاید قصه بسیاری دیگرازهم نسلان من هم باشد.نسلی سوخته و طاعون زده که جز رنج ومرگ هیچ چیز ندید یم و هنوز که دیگر چیزی ازعمرمان باقی نمانده حسرت یک هم آغوشی درتاریک ذهن سیاه تباه شده مان سوسو میزند.

 • گریلا / نهم اسفند ۱۳۹۲

  هر چیزی در حد طبیعی میتواند مفید واقع شود. ولی دیدن پورنو وسکس وحتی اندیشیدن به آن باعث استرس وتشویش ذهنی میشود که اصلا برای سلامت مغز خوب نیست.

 • کوروش

  اگر اینطور بود باید همه دانشمن مخترعین از میان اهل صیغه و چند همسری باشند حال اینکه اکثر نوابغ وقتی و علاقه ای به این امر نداشتن !

 • شهروند درجه سه

  بله! اسلام عزیز بسیار به سکس توجه داشته و مسلمانان و مجاهدان صدر اسلام در این باره خیلی مجاهدت داشتند. حمله به سرزمین های دیگران و کشت و کشتار و ویرانی ها و غارتها و سرانجام اسیر کردن زنان و کودکان داغدار ، تجاوز به آنها و بردن گروه گروه زنان و کودکان داغدار از راه های دور به مدینه و تقسیم کردنشان و فروختنشان در بازارهای برده فروشی و ... . اینها همه برای گسترش اخلاق بوده ! جانم فدای اسلام !

 • ابینزوخا ثاصخثتلارصث ه

  با عرض ادب و احترام به صاحب نظران بویژه دوستان صاحب کامنت ! بنده حقیر هم متن را خواندم و کامنت ها را ،از این عزیزان سوالی دارم که مرحمت بفرمایند که آیا معنی " **** " را می دانند !؟ لطفا مستند جواب فرمایند .متشکرم !

 • یه آدم

  حرف مفت میزنن این بی ***

 • عبود

  خوب اسلام هم همین رو میگه دیکه خیلی از چیزایی که از هزار و چهار صد سال پیش اسلام گفته و مسلمانان عمل میکنند محققین تازه به یه بخشی ازش پی میبرن---علمی که اسلاام بر پایه ان استوار است ورای این حرف هاست-منتها اسلام مخالف هرزگی و رسیدن به رشدبا فحشا ست---جانم فدای اسلام

 • یک کرد

  گاهی اوقات هوش زیاد هم خوب نیست.

 • Helia

  خوب خوش به حال اونا که سکس بیشتر دارند و باهوشتر هم میشوند :)

 • کارشناس

  برای سهولت کار سکس را باید به دو قسمت تقسیم کرد سکس خوب و سکس بد سکس خوب نوعی است که در یک رابطه متقابل و متعامل برقرار می شود و فرد با انجام آن به یک آرامش بسیار خوب می رسد که این آرامش در ارتقای کیفیت زندگی و متقایلا عملکرد مغز اثرات مثبت دارد. سکس بد را باید سکس از سر اجبار یعنی فرد برای نخلیه خودش نیاز به خود ارضایی داشته باشد یا به بازار سکس مراجعه کند یا سکس که با تفکرات آگاهانه یا ناآگاهانه به همراه احساس گناه باشد و یا اعتیاد جنسی که با مشاهده فراوان پورنوگرافی همراه است باید تعریف کرد قصد اطاله سخن تدارم ولی در هر صورت سکس چه انفرادی و چه با شریک خوب در حد اعلا باعث کاهش استرس و آرامش و سلامت روان میگردد . با سپاس

 • وانهاده

  با این حساب من بدبخت به زودی خنگ هم می شوم!

 • Samad

  سوال حلال: در کجای تورات و یا انجیل و یا قرآن  ازدواج موقت حلال شده است؟ و همچنین لطف فرموده  و مشخص بفرمایید که در چه آیه ای از قرآن سکس حلال و حرام تعر یف شده و در کدام آیه  خودارضایی حرام اعلان گشته  است؟ و با هر دروغى كه به زبانتان می‏آيد، مگوييد كه اين حلال است و اين حرام، تا بر خداوند دروغ بسته باشيد، زيرا كسانى كه بر خداوند دروغ ببندند رستگار نمی‏شوند. (آیه ۱۱۶ از سوره ۱۶ در قرآن)

 • majid

  در ادامه ی صحبت "ناشناس" باید بگم، که بعله تا ما هم می دونیم و شنیدیم خودارضایی و سکس نابجا و سکس بیش از حد باعث مشکلات زیادی تو بدن می شه! ولی زمانه دقیقن کل تحقیقات رو ول کرده به یه موضوع کوچبک و اونو اینجوری برای خودش تفسیر کرده! چرا؟

 • م س

  سلام میخواستم بدونم نمیشه مویزها رو دور نریزیم و بذاریم بعد از سکس بخوریم؟

 • حلال

  راه درست وصحیح ،سکس حلال اسلام درمقابل سکس حرام لیبرالی است . اولا:مردی میتواند نیاز خود را ازطریق ازدواج دائم ویا موقت ارضا کند وسالم زندگی کند زیرا اکثریت قاطع مردان نیاز جنسی شدید دارند واین طراحی ذاتی مردو ارثی وژنتیک است وهر مردی غیر ازین میگوید.گفته اش صادقانه نیست وآمار غیر رسمی نشان میدهد نود درصد مردان اینگونه هستند وبقیه هم خودشان را کنترل میکنند. ثانیا:زن با ازدواج دائم بایک مرد نیاز جنسی خودرا ارضا کند.واگر نیاز جنسی شدیدتر داشته باشد میتواند ازدواج دائم نکند ومرتبا ازدواج موقت کند تا نیاز خود را ارضا کند.ودر صورت نیاز عاطفی وعلاقه به تشکیل خانواده وداشتن فرزند و، در سالهای میانسالی ازدواج دائم کند ولی اگر زنان قبول کنند شوهرانشان همسر دیگر بگیرند به نفع همه است اما احساسات ذاتی زنانه وبراثر عرف جامعه،که این راتحقیر وشکست برای زن میداند. به شدت مخالف است. برای موافقت خانمها حالا حالاها باید منتظر بمانیم ثالثا:این موضوع که باید یک مردفقط با یک زن ازدواج کند.باعث افزایش فروپاشی خانواده وازدواج دائم وافزایش روابط پنهان وغیر اسلامی شده است (افزایش گناه وفساد) رابعا :خود ارضایی حرام است اما اگر عقد موقت نباشد باعث بحران در جوانان (دختر وپسر)میشود باید اسلام کامل اجراشود.ازدواج موقت یا دائم ولی آسان وبدون تشریفات زاید.همانطور که اسلام گفته است. سکس حلال اسلامی درمقابل سکس حرام لیبرالی.

 • جیران

  دقیقا چونکه اکثر تحقیقات نشاندهنده ضرر پورنوگرافیه اون حاشیه رو انتخاب کرده که چالش برانگیز باشه

 • جی جی باجی

  جناب خب مقاله را تا ته بخوانید. اون پژوهش که می گفته خودارضایی "بد" است توسط یک تحقیق دیگه به چالش کشیده شده. این مدل پژوهش ها معمولا سیاست زده و تحت تاثیر سیاست های افراد است. این تکزاسی ها گویا از این جمهوری خواه های ضد سکس بوده اند. تحقیق شان پایه و اساسش می لنگیده. حالا شما شاید بهتر از ما زبان بلد باشید.

 • ناشناس

  جالبه اکثر تحقیقات نشاندهنده این است که خود ارضایی و تماشای پورن مضر است ولی زمانه تتیر اصلی (حاشیه ) را طوری انتخاب کرده که انگار ضرری ندارد (گروه روان‌پزشکی و علوم رفتاری دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس گفته‌اند: «تحقیقات علوم اعصاب نمی‌تواند ادعا کند که مصرف بیش از حد پورنوگرافی باعث آسیب به مغز می‌شود.»)

 • titi

  خودمون میدونیم.مکان نداریم