ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سخنگوی سابق شورای نگهبان: در انتخابات گفتيم رفسنجانی شرکت نکند چون رأی نمی‌آورد

عباس‌علی کدخدايی، سخنگوی پيشين شورای

عباس‌علی کدخدايی، سخنگوی پيشين شورای نگهبان در يک گفت‌وگوی تلويزيونی فاش ساخت که در انتخابات رياست جمهوری يازدهم و در ماجرای رد صلاحيت اکبر هاشمی رفسنجانی، نظر عمومی در شورای نگهبان اين بود که وی رأی نخواهد آورد و بهتر است در انتخابات شرکت نکند.

اکبر هاشمی رفسنجانی به هنگام ثبت نام در انتخابات رياست جمهوری يازدهم

کدخدايی که در برنامه "شناسنامه" سخن می‌گفت اظهار داشت: "[در مورد هاشمی رفسنجانی] چون حساسيت بيشتری وجود داشت در يکی دو جلسه بحث‌هايی داشتيم و اجماع مباحث اين بود که رأی لازم نسبت به ايشان وجود ندارد."

وی جايگاه اکبر هاشمی رفسنجانی، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام را برای همه "محترم" دانست و افزود: "پيشنهاد شد با برخی افراد صحبت شود که اگر امکانش هست ايشان انصراف دهند تا بعداً نگويند چرا زودتر به ما نگفتيد!؟"

کدخدايی گفت: " آقايان می‌گفتند بهتر است برای حفظ حرمت اين افراد صحبت شود که خودشان انصراف دهند. آقای هاشمی هم از همين قبيل بود وقتی ديديم اجمالاً رأی لازم وجود ندارد، من با برخی از آقايان که می‌دانستم با ايشان ارتباط دارند تماس گرفتم و گفتم اگر می‌شود ايشان خودشان انصراف دهند تا مشکلی هم ايجاد نشود. اين افراد هم گفتند بعيد است آقای هاشمی اين کار را انجام دهند اما بازهم با ايشان صحبت کردند و در نهايت گفتند که ايشان انصراف نمی‌دهند."

به‌گفته سخنگوی پيشين شورای نگهبان وقتی اين موضوع در شورا مطرح شد، "رأی‌گيری نهايی صورت گرفت و ايشان رأی نداشت."

وی افزود نتيجه اين رأی‌گيری پيش از اعلام رسمی شورای نگهبان، از طريق علی لاريجانی، رئيس مجلس ايران و حسن روحانی، کانديدای وقت رياست جمهوری و رئيس‌جمهور کنونی، به هاشمی رفسنجانی ابلاغ شد اما رفسنجانی به هر دوی آن‌ها گفت که انصراف نخواهد داد.

عباس‌علی کدخدايی افزود: "در نهايت ما اين موضوع را به‌صورت رسمی اعلام کرديم."

در انتخابات رياست جمهوری يازدهم، به‌هنگام رد صلاحيت اکبر هاشمی رفسنجانی گفته می‌شد دليل آن "کهولت سنی" اوست.

پيش از رد صلاحيت هاشمی رفسنجانی، عباس‌علی کدخدايی، سخنگوی وقت شورای نگهبان نيز گفته بود صلاحیت کسی که به دلیل سن بالا نمی‌تواند بیش از روزی چند ساعت کار کند، تأیید نخواهد شد.

اکبرهاشمی رفسنجانی مدتی پس از رد صلاحيت‌اش گفته بود که یک مقام ارشد امنیتی باعث رد صلاحیت او شد.

هاشمی رفسنجانی گفته بود: "یک مقام ارشد امنیتی برخلاف عرف و قانون، شخصا در جلسه بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان حضور یافت که ابتدا مورد اعتراض برخی از اعضای شورای نگهبان نیز قرار گرفت."

رفسنجانی افزوده بود که این مقام امنیتی در نهايت به اعضای شورای نگهبان گفت "حضور هاشمی در انتخابات می‌تواند موجب پیروزی قاطع و با رأی بالای مردم شود که با راه و رسم آن‌ها سازگار نیست و شورای نگهبان را متقاعد کرد که به بهانه شرایط جسمی رأی به عدم احراز صلاحیت" او بدهند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • Majid

  هابن "نقل قولی که از کدخدایی آورده ‌اید نشان می‌دهد که منظور او رای لازم در شورای نگهبان برای احراز صلاحیت است، نه رای مردم در انتخابات…" مساله موافقت و یا مخالفت با کدخدایی نیست و هیچکس هم غیر از خود ایشان بهتر نمیتوانست منظور خود را بهتر بیان کرده باشد و احتیاج به مفسر هم نیست. اگر هم به ظن شما ایشان مقصودش بدست آوردن رای لازم در شورای پرشور نگهبان بوده باز هم  تفاوتی نمیکند. چون این شورا اولأ باید صلاحیت خود برای ارزیابی صلاحیت دیگران اثبات نموده و آنرا به رای مردم واگذارد و ثانیأ از پیش بینی در اینکه رای جمعی در مورد ابراز  صلاحیت کاندیدایی چه خواهد بود دوری گزیند. حال میخواهد این جمع خود شورا باشد و یا جمیع رای دهندگان در بین مردم. و در آخر اینکه نگرانی راه کج رفتن بین موافقان هم جایز نیست که این راهی را که معمار خمینی بنا نهاد تا به آخر کج خواهد رفت و نگرانی سودی ندارد.

 • هابن

  تیتر کاملا غیر حرفه‌ای و عجولانه انتخال شده است. نقل قولی که از کدخدایی آورده ‌اید نشان می‌دهد که منظور او رای لازم در شورای نگهبان برای احراز صلاحیت است، نه رای مردم در انتخابات... من بیشتر از این‌که مخالف کدخدایی و امثال اون باشم، نگران راه کج رفتن بین موافقین هستم.

 • منوچهر

  اقای کدخدائی استاد دانشکده حقوق دانشگاه نهران است و بهمین دلیل عضو حقوقدان شورای نگهبان شده بود ودر مقام سخنگوئی در واقع نفر دوم این شورا مجسوب میشد وهمانطور که در همین نوشته یاد شده ایشان قبلا گفته بود که کاندیدهای مسن رد صلاحیت میشوند وحالا عنوان میکند که شورا باین نتیجه رسیده بود که رفسنجانی رای ندارد واورا رد صلاحیت کرده اند وچون یکی از بیانات ایشان دروغ است بنابرین حد شرعی برایشان واجب است وتعزیر دروغ تازیانه در ملا عام است پیشنهاد میشود موضوع پیگیری وحد جاری شود. اما از سوی دیگر نگاه کنید به مجموعه این شورا که باید حافظ شرع مقدس و قانون اساسی نا مقدس باشد وصلاحیت همه بجز خودشانرا تائید ویا رد میکنند که عضو حقوقدانش از قول مجموعه شورا میگوید که چون رفسنجانی رای نداشته است سلب صلاحیت شده است انهم برای حفظ حرمت او.و نظام. رد صلاحیت بیشتر به رفسنجانی و نظام لطمه زده است ویا انکه اگر انتخابات انجام میشد و ایشان مثل سال 84 رای نمیاورد . نکته اخر فکر نمیکنید حقوقدانهائی که زیر دست این استاد پرورش مییابند چه اخر وعاقبتی در جامعه خواهند داشت0.

 • حمید

  حرف این آقا خیلی‌ جالب است! چون میدانسته چه کسی‌ قرار است از صندوق به خواست ولی‌ فقیه بیرون بیاید و آن شخص آقای هاشمی نبوده، مئ‌گوید ترجیح داده شد که ایشان نتواند شرکت کند!!!؟ این برای آنها که رفتند و در انتصابات فرمایشی ولی‌ فقیه برای طولانی کردن عمر استبداد ولایت مطلقه فقیه رای دادند!؟! شاد باشید. حمید

 • Majid

  نکته مهم در گفتار  این بشر شرکت دادن و یا شرکت ندادن فسیل فاسق رفسنجانی در انتخابات نمایشی و فرمایشی ریاست جمهوری نیست. بلکه همینطوریکه ایشان  براحتی اعتراف میکنند صلاحیت و شایستگی به اصطلاح کاندیداهای ریاست جمهوری نیست که مورد نظر عمومی شورای پوشالی نگهبان است بلکه نظر و تصمیم از پیش تعیین شده که چه کاندیدایی آیا رای میاورد!؟! و یا آنکه رای نمیاورد!؟! و اینکه در هر دو  مورد چقدر!؟! و نتیجه آنکه ملت معظم پرور و غیور هم غلط وبیجا میکند که سئوال کند  پس رای من کو؟ چون کوکو کردن همان و باتون به سر خوردن همان! ایول!