ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سرطان، عامل دوم مرگ‌ومیر در ایران

مرکز تحقیقات سرطان، در سال ۱۳۹۰ اعلام کرده بود که بیماری سرطان در ایران، در سال‌های اخیر، رشدی ۱۸۱ درصدی داشته است

 فرزام بيدارپور، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: "به طور کلی پس از بيماری‌های قلبی و عرقی و سوانح رانندگی، سرطان سومين علل مرگ و مير در ايران بوده است؛ اما در سال‌های اخير، سرطان رتبه دوم مرگ و مير را به خود اختصاص داده است."

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا)، بيدارپور گفت: "افزايش مرگ و مير ناشی از سرطان و کاهش سن ابتلا به سرطان، سبب شده که جامعه پزشکی نسبت به شيوع اين بيماری در سنين جوانی و ميانسالی هشدار دهد."

وی ميزان مرگ و مير ناشی از سرطان را در استان کردستان در سال جاری، هزار و ۲۹ نفر اعلام کرد و بيشترين سرطان‌ها را در زنان سرطان پستان، پوست، مری، معده، خون و کولورکتال و بيشترين سرطان‌ها را در مردان هم سرطان معده، پوست، مثانه و مری بيان کرد.

مرکز تحقیقات سرطان، در سال ۱۳۹۰ اعلام کرده بود که بیماری سرطان در ایران، در ظرف سال‌های اخیر، رشدی ۱۸۱ درصدی داشته است.

سازمان بهداشت جهانی هم ایران را دارای بالاترین میزان ابتلا به سرطان در کل خاورمیانه معرفی کرده است.

از آلودگی هوا، ارسال پارازیت‌های ماهواره‌ای و مصرف کودهای شیمیایی، به عنوان سه عامل اصلی شیوع سرطان در ایران، در ظرف سال‌های اخیر نام می‌برند.

علاوه بر این‌ها، اعمال تحریم‌های اقتصادی بر سر برنامه هسته‌ای ایران، بر پیچیدگی و دامنه مشکلات اقتصادی-درمانی بیماران سرطانی و خانواده‌های آن‌ها افزوده است.

برای مثال، برخی از دستگاه‌های رادیولوژی و تجهیزات لازم برای شیمی‌درمانی‌ها، مشمول محدودیت‌های موسوم به "استفاده دوگانه" در برنامه هسته‌‌ای شدند و فروش آنها به ایران ممنوع بوده است.

بسیاری از انواع مهم سرطان، هیچ درمان مشخصی ندارند و پیش‌گیری و تشخیص به موقع، نقش تعیین‌کننده‌ای در نجات جان شهروندان در برابر این بیماری دارد.

 

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • حجازی

    مبارک است! مقام بهداشتی فرموده اند یکی از علل مرگ، فوت است. ایشان نفرموده اند که برای مقابله با ( یا شاید هم توسعه ی ) مشکل سرطان چه اقداماتی در دست اجرا دارند؟ مثل این است که یک نجات غریق هر روز داد بزند" یکی دارد غرق می شود" ولی حتی تنی به آب هم نزند تا غریقان را نجات بدهد. پاشو آقا! این گزارش جنابعالی به درد کسی نمی خورد. بگو چه کرده ای یا می خواهی بکنی که مردم کمتر سرطان بگیرند. انتظارت از مردم چیست؟