ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اوکراين در آستانه جنگ داخلی

در درگيری‌های کم‌سابقه‌ای در کيف دست‌کم ۲۵ نفر کشته شدند. آخرين مذاکرات اپوزيسيون و رئيس‌جمهور اوکراين نيز بی‌نتيجه ماند. اوکراين در آستانه جنگ داخلی قرار دارد.

در درگيری‌های شب گذشته در کيف دست‌کم ۲۵ نفر کشته شدند. به‌رغم مخالفت‌های جهانی ويکتور یانوکوويچ، رئيس‌جمهور اوکراين، حمله به مخالفان را متوقف نکرد و اپوزيسيون را متهم به اقدام بر ضد قانون اساسی برای "تصاحب قدرت" کرد.

به‌گزارش خبرگزاری‌های جهان، اوکراين در هرج و مرج کامل به‌سر می‌برد. از ماه‌ها پيش به‌طور منظم گردهمايی‌ها و تظاهرات ضددولتی برگزار شده و بارها اين اقدامات اعتراضی به درگيری با پليس و نيروهای انتظامی کشيده شده است.

با اين حال روز گذشته، سه‌شنبه ۲۹ بهمن‌ماه (۱۸ فوريه) خشونت‌ها در اين کشور شدت کم‌سابقه‌ای يافت و در آن، به‌گفته وزارت بهداشت اوکراين، دست‌کم ۲۵ نفر کشته و حدود ۲۴۱ نفر زخمی شدند.

در ميان زخمی‌شدگان ۷۹ مأمور پليس و پنج روزنامه‌نگار ديده می‌شوند.

تنش در ميدان استقلال کيف خاموشی نگرفته و احتمال می‌رود که امروز نيز درگيری‌های تازه‌ای در اين شهر رخ دهد. اوکراين بيش از هر زمانی در آستانه يک جنگ داخلی قرار دارد.

بامداد امروز ويکتور یانوکوويچ، رئيس‌جمهور اوکراين در تلويزيون اين کشور ظاهر شد و بار ديگر تلاش کرد تا معترضان را به خانه‌های خود بازگرداند. وی از رهبران اپوزيسيون خواست تا حساب خود را از "تندروها" جدا کنند.

دولت و اپوزيسيون يکديگر را متهم با آغاز درگيری‌های روز گذشته می‌کنند. پليس اوکراين با حمله به ميدان استقلال، محل تجمع مخالفان، با شليک گاز اشک‌آور موقعيت خود را در اين ميدان تقويت کرده و در اطراف مجسمه داخل ميدان به آتش زدن چادرهای مخالفان پرداختند. نيروهای مخالف نيز به‌سوی مأموران پليس سنگ و کوکتل مولوتوف پرتاب کردند.

در حالی که حملات پليس ادامه داشت ويکتور یانوکوويچ در پيام خود گفت: "آن‌ها اصل دموکراسی را که قدرت با انتخابات به‌دست می‌آيد و نه در خیابان، ناديده گرفته‌اند (...) آن‌ها از حد خود پا را فراتر گذاشته و از مردم می‌خواهند سلاح به‌دست بگيرند."

وی افزود: "اين نقض آشکار قانون است و مجرمان بايد به‌دست عدالت سپرده شوند."

یانوکوويچ همچنين گفت: " این به‌اصطلاح سیاستمداران، بدون حکم مردم، تلاش کرده‌اند با نقض قانون اساسی و با خشونت و قتل به قدرت دست يابند."

از سوی ديگر ويتالی کليچکو، قهرمان سابق بوکس جهان و از رهبران اپوزيسيون پيش از آن‌که برای مذاکره با ويکتور یانوکوويچ وارد کاخ رياست جمهوری شود گفت: "قدرت سياسی جنگ عليه مردم خود را آغاز کرده است."

خبرگزاری‌های جهان در نخستين گزارش‌های خود پس از ديدار صبح امروز رهبران اپوزيسيون و رئيس‌جمهور اوکراين نوشته‌اند که اين گفت‌وگوها نيز بی‌نتيجه بوده است و احتمال از سرگيری درگيری‌ها می‌رود.

در اين ميان حتی نزديکان دولت اوکراين، از جمله رينات اخمتوف، ثروتمندترين فرد اوکراين و از پشتيبانان یانوکوويچ نيز از رويدادهای اخير اين کشور انتقاد کرده‌اند.

درگيری‌ها تنها در کيف رخ نداد، در شهر لويو، يکی ديگر از مناطق اصلی مخالفت‌ها با دولت، معترضان مقر دولت منطقه‌ای، مقر پليس و ساختمان‌های نظامی را به اشغال خود درآوردند. در درگيری‌های اين شهر پنج هزار نفر از معترضان کنترل انبارهای اسلحه را نيز در دست گرفتند.

جنبش اعتراضی در اوکراين در ماه نوامبر سال گذشته ميلادی شکل گرفت. دولت اوکراين با در پيش گرفتن سياست دوری از اتحاديه اروپا و نزديکی به روسيه مخالفت‌های اپوزيسيون اين کشور را برانگيخت.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.