Share

با انتشار مکالمات تلفنی منتسب به رجب طیب اردوغان و اتهام فساد مالی به نخست‌وزیر ترکیه، صدها نفر که بیشتر آن‌ها را جوانان تشکیل می‌دادند به خیابان‌های چند شهر ترکیه از جمله استانبول و آنکارا آمدند و خواهان استعفای وی شدند.

رجب طیب اردوغان: مکالمات منتشرشده مونتاژهای کثیف‌اند

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، تظاهرات در استانبول با مقابله پلیس روبه‌رو شد و مأموران پلیس برای پراکنده کردن معترضان گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی شلیک کردند.

روز گذشته، سه‌شنبه ششم اسفندماه (۲۵ فوریه) مکالمات تلفنی منتسب به رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه و پسرش بلال بر روی سایت‌های اینترنتی منتشر شد و جنجال تازه‌ای در ترکیه به‌پا کرد.

در این مکالمات تلفنی، اردوغان به پسرش از پنهان کردن میلیون‌ها دلار سخن می‌گوید. به گفته اپوزیسیون ترکیه این مکالمات پنج بار و در روزهای ۱۷ و ۱۸ دسامبر صورت گرفته‌اند. در روز ۱۷ دسامبر شماری از تاجران سرشناس نزدیک به دولت ترکیه و اردوغان بازداشت شدند و رسوایی مالی بزرگ فاش شد.

اکنون برای نخستین بار پس از افشای رسوایی مالی در ترکیه، اتهام فساد مالی به رجب طیب اردوغان مطرح می‌شود.

بر اساس مکالمات تلفنی ضبط شده، صدایی که گفته می‌شود متعلق به نخست‌وزیر ترکیه است صبح روز دستگیری‌ نزدیکان دولت، به پسرش بلال می‌گوید هر چه در خانه دارد تخلیه کند و پسر پاسخ می‌دهد “پول تو در گاو صندوق است”. پسر همچنین می‌گوید ۳۰ میلیون یورو در اختیار دارد اما در نزد افراد دیگر خانواده هنوز ۲۰ میلیون دلار هست. سخنان منتسب به اردوغان در برخی لحظه‌ها قابل تشخیص نیست.

بلال اردوغان، پسر نخست‌وزیر ترکیه

این مکالمات تلفنی به‌سرعت بر روی سایت‌های اینترنتی پربیننده شد.

در پی انتشار آن، رجب طیب اردوغان نشستی فوری با مقام‌های بلندپایه وزارت اطلاعات ترکیه برگزار کرد و دفتر وی با انتشار بیانیه‌ای چنین اتهام‌هایی را محکوم کرد و آن را توطئه علیه نخست‌وزیر دانست. دفتر اردوغان گفت مکالمات منتشرشده ساختگی است و صداها مونتاژ شده‌اند.

در جلسه بعد از ظهر پارلمان ترکیه نمایندگان اپوزیسیون این مکالمه را پخش کردند.

اردوغان در یک سخنرانی در برابر نمایندگان، مکالمات منتشرشده را “مونتاژهای کثیف” با هدف بی‌اعتبار کردن دولت خواند.

اردوغان گفت: “تأکید می‌کنم، هدف این حمله‌ها رجب طیب اردوغان یا رهبر حزب عدالت و توسعه نیست، نخست‌وزیر کشور ترکیه هدف این حمله‌ها است.”

با این حال، نمایندگان اپوزیسیون خواهان استعفای اردوغان و اقدام قانونی علیه وی شده‌اند. آن‌ها می‌گویند از سه منبع صحت این مکالمات را تأیید کرده‌اند.

به‌رغم انکار اردوغان، حزب جمهوریخواه خلق ترکیه (CHP)، از احزاب سکولار و چپ میانه که بزرگ‌ترین نیروی اپوزیسیون است نیز این مکالمات تلفنی را تأیید کرده و کمال قلیچ دار اوغلو، رهبر این حزب گفته است اردوغان مشروعیت خود را از دست داده و باید استعفا کند.

کمال قلیچ دار اوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه خطاب به اردوغان: یا با یک هلی‌کوپتر کشور را ترک کن یا استعفا کن.

وی خطاب به اردوغان گفت: “یا با یک هلی‌کوپتر کشور را ترک کن یا استعفا کن.”

دادستان عمومی آنکارا نیز در مورد این ماجرا تحقیقات خود را آغاز کرده است.

اما به‌نظر نمی‌رسد که اردوغان با این فشارها سر خم کند. با این حال به‌گفته ناظران سیاسی با هر اتهام جدید خراشی تازه بر چهره سیاسی اردوغان کشیده می‌شود.

اتهام تازه به نخست‌وزیر ترکیه در آستانه انتخابات محلی ترکیه که چهار هفته دیگر، در ۳۰ مارس برگزار خواهد شد زده می‌شود و چنین فشارهایی می‌تواند در میزان رأی حزب عدالت و توسعه، حزب اردوغان، تأثیر بگذارد.

برای اردوغان، انتخابات محلی نه فقط آزمونی برای موفقیت حزب عدالت و توسعه بلکه نوعی قدرت‌نمایی سیاسی است تا بتواند در انتخابات ریاست جمهوری آینده که در ماه اوت برگزار می‌شود کاندیدا شود.

برخی از نظرسنجی‌ها حاکی از آن‌اند که حزب عدالت و توسعه در انتخابات محلی آراء قابل توجهی را از دست خواهد داد برخی دیگر معتقدند اردوغان همچنان حمایت مردمی را با خود خواهد داشت.

Share