Share

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای دولت اسرائیل را به‌شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت شواهدی از قتل عمد فلسطینی‌ها در کرانه غربی رود اردن توسط نیروهای امنیتی اسرائیل وجود دارد.

عفو بین‌الملل اسامی ۴۵ فلسطینی را که از سال ۲۰۱۱ تاکنون توسط نیروهای اسرائیلی به‌قتل رسیده‌اند، منتشر کرده است.

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، عفو بین‌الملل، اسرائیل را متهم به جنایات جنگی و سایر موارد نقض جدی حقوق بشر علیه فلسطینیان کرد.

فیلیپ لوتر، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل درباره این گزارش که با عنوان “استفاده بیش از اندازه اسرائیل از زور در کرانه غربی رود اردن” منتشر شده است، گفت: “این گزارش شامل شواهدی از یک الگوی وحشتناک در مورد کشتار و مجروح کردن غیرقانونی و ناموجه غیرنظامیان فلسطینی توسط واحد اسرائیل در کرانه غربی رود اردن است.”

در این گزارش ۸۷ صفحه‌ای، عفو بین‌الملل فهرست نام ۴۵ فلسطینی را که از سال ۲۰۱۱ تاکنون توسط نیروهای اسرائیلی در این منطقه به‌قتل رسیده‌اند، منتشر کرده است. چهار تن از قربانیان به سن قانونی نرسیده‌اند.

برپایه این گزارش دست‌کم ۲۶۱ فلسطینی بر اثر شلیک مهمات سنگین به‌شدت زخمی و بیش از هشت هزار نفر نیز با شلیک گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی مجروح شده‌اند. در میان این افراد یک هزار و ۵۰۰ نفر زیر سن قانونی بوده‌اند.

عفو بین‌الملل دولت اسرائیل را متهم به “بی‌توجهی بی‌شرمانه به زندگی انسان” کرده و نوشته در هیچ‌کدام از این موارد جان اسرائیلی‌ها در خطر نبوده است.

این سازمان مدافع حقوق بشر بر این باور است که مسأله، تندروی خودسرانه چند سرباز اسرانیلی نیست، بلکه “گستردگی و مدت زمان خشونت‌های خودسرانه و تحقیرآمیز علیه تظاهرکنندگان مسالمت‌آمیز در کرانه غربی رود اردن توسط سربازان اسرائیل و نیروهای پلیس که مصونیت جزایی دارند، نشان‌دهنده آن است که این اقدامات از بالا برنامه‌ریزی شده است،”

عفو بین‌الملل به موردی اشاره کرده است که در آن یک دختر ۲۱ ساله در ماه ژانویه ۲۰۱۳، به‌هنگام خروج از مدرسه عالی شهر حبرون (الخلیل) در کرانه غربی رود اردن از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد. شاهدان عینی گفته‌اند که یک سرباز اسرائیلی در صد متری این دختر وی را هدف قرار داده است در حالی که دختر جوان در تظاهراتی شرکت نکرده بود.

ارتش اسرائیل: در سال گذشته میلادی ۱۳۲ اسرائیلی با پرتاب سنگ و یا با حمله‌های دیگر زخمی شده‌اند.

دولت اسرائیل به این گزارش سازمان عفو بین‌الملل واکنش نشان داد و یگال پالمور، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور سازمان عفو بین‌‌الملل را متهم به دروغگویی کرد.

وی ضمن تأکید بر “حق دفاع از خود” اسرائیل، این گزارش را “یک‌سویه، تبعیض‌آمیز و نژادپرستانه” دانست.

ارتش اسرائیل نیز به‌شدت گزارش عفو بین‌الملل را محکوم کرد و در بیانیه‌ای نوشت: “عفو بین‌الملل به‌طور کامل افزایش شدید خشونت فلسطینی‌ها [علیه اسرائیل] را نادیده می‌گیرد.”

در این بیانیه ارتش اسرائیل افزوده است که این سازمان هیچ تصوری از چالش‌هایی که نیروهای امنیتی اسرائیل با آن مواجه‌اند، ندارد.

به‌گفته ارتش اسرائیل، در سال ۲۰۱۳، ۱۳۲ اسرائیلی با پرتاب سنگ و یا با حمله‌های دیگر زخمی شده‌اند، در سال گذشته بیش از پنج هزار بار در کرانه غربی رود اردن فلسطینی‌ها با سنگ به اسرائیلی‌ها حمله کرده‌اند. همچنین ۶۶ حمله تروریستی نیز ثبت شده است؛ از جمله حمله‌هایی با سلاح گرم، مواد منفجره و چاقو و همچنین ربودن و قتل سربازان.

Share