ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دستگیری معترضان زیست محیطی مقابل کاخ سفید

صدها نفر معترض به احداث یک خط لوله نفتی که از کانادا به سمت تگزاس می‌رود توسط پلیس دستگیر شدند. این یکی از بزرگترین اعتراض‌های زیست محیطی اخیر در آمریکا بوده است.

صدها نفر از معترضان به سیاست‌های زیست محیطی دولت ایالات متحده آمریکا در مقابل کاخ سفید دستگیر شدند. روز یکشنبه دوم مارس (۱۱ اسفند) بیش از هزار نفر از دانشجویان و فعالان زیست محیطی که به احداث یک خط لوله نفتی در آمریکا اعتراض داشتند خود را مقابل کاخ سفید رساندند تا از باراک اوباما بخواهند مانع از پیشرفت این پروژه شود.

بیش از هزار نفر از دانشجویان مقابل کاخ سفید دست به اعتراض زیست محیطی زدند.

گزارش‌ها حاکی از دستگیری بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ نفر از این دانشجویان است. اعتراض‌ها ابتدا از داخل دانشگاه جورج تاون آغاز شد و سپس به مقابل محوطه کاخ سفید رسید.

پلیس با نفربر و خودروهای ون آماده مقابل با معترضان بود و به آن‌ها هشدار داد چنان‌چه پیادرو‌ها را مسدود و یا خود را به نرده‌های کاخ سفید زنجیر کنند بلافاصله دستگیر خواهند شد. با این‌حال تعدادی از معترضان زیست محیطی با بستن خود به نرده‌های کاخ سفید و تجمع مقابل راه ورودی آن مخالفت خود را با این خط لوله نفتی ابراز کردند. آن‌ها خطاب به اوباما گفتند:«زمین را تخریب نکنید!». تظاهرات روز یکشنبه بزرگ‌ترین تظاهرات مسالمت آمیز دانشجویی در آمریکا در اعتراض به سیاست‌های زیست محیطی طی چندین سال اخیر بوده است.

خط لوله نفتی «کی‌استون» از کانادا تا آمریکا

معترضان احداث خط لوله‌ای به نام «کی‌استون ایکس ال» را باعث تخریب محیط زیست و تغییرات آب و هوایی می‌دانند. «کی‌استون ایکس ال» یک خط لوله نفتی است که از ایالت آلبرتا در غرب کانادا آغاز شده و قرار است به پالایشگاه نفت در ساحل خلیج مکزیک در تگزاس بپیوندند. از چهار مرحله اصلی پروژه، سه مرحله آن در حال اجراست و مرحله چهارم آن نیازمند تصویب دولت ایالات متحده است. احداث این خط لوله تاکنون با واکنش‌های منفی فراوانی از سوی حامیان محیط زیست، شهروندان و حتا سیاستمداران مختلف رو به رو شده است.

به گفته مدافعان محیط زیست، این خط لوله یکی از آلوده ترین و کثیف‌ترین محصولات نفتی، یعنی نفت فوق سنگین یا قیر و نفت شن را به تگزاس انتقال خواهد داد. از سوی دیگر این خط لوله در مسیر ۳۲۰۰ کیلومتری خود باعث تخریب زیستگاه‌ها و اکوسیستم‌های مختلف و آلودگی منابع آبی می‌شود و برای سلامتی عموم نیز زیان آور است.

زیان‌های زیست محیطی پروژه نفت سنگین

به جز هشدارها در مورد خطر نشت نفت در طول این مسیر ۳۰۰۰ کیلومتری، معترضان می‌گویند استخراج نفت فوق سنگین که با شن و آب مخلوط است عملی است که نسبت به استخراج نفت معمولی آلودگی‌های فراوان بیشتری به همراه دارد و باعث می‌شود میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای به اندازه ۱۲ تا ۱۷ درصد افزایش یابند. هرگونه نشت این نفت بسیار سنگین نیز می‌تواند منابع آبی را به شدت آلوده کند، زمین‌های کشاورزی را در خطر اندازد و باعث مرگ و میر پرندگان مهاجر شود.

صدها نفر در این تجمع بازداشت شدند

بخش عمده‌ای از این خط لوله ازتالاب‌های منطقه طبیعی نبراسکا و همچنین سفره‌های آبی اوگالالا عبور می‌کند که جزو بزرگ‌ترین ذخایر آب شیرین جهان به شمار می‌آیند. سفر‌ه‌های آبی اوگالالا آب آشامیدنی بیش از دو میلیون نفر را در آمریکا تامین می‌کند و فعالیت‌های کشاورزی وابسته به آن بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار است.

تاکنون ده‌‌ها هزار نفر با امضای طوماری به دولت هشدار داده‌اند چنان‌چه مانع از ادامه این پروژه نشود، آن‌ها راه مبارزه مدنی مسالمت آمیز و مسدودکردن مسیر پروژه را پیش خواهند گرفت. در ماه ژانویه، یک کمیسیون زیست محیطی وابسته به وزارت امورخارجه آمریکا اعلام کرد پروژه خط لوله نفتی «کی‌استون ایکس ال» باعث افزایش آلودگی‌های مربوط به گازهای گلخانه‌ای نخواهد شد. نتیجه این بررسی مورد قبول معترضان و فعالان زیست محیطی قرار نگرفته است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • آرمان شهر | Armanshahr| بنیاد آرمان شهر | هفت روزنامه بین المللی- شماره 38

    […] نهایی صلح باید به تایید همه فلسطینیان برسد امریکا دستگیری معترضان زیست محیطی مقابل کاخ سفید چین  افزایش ۱۲‌ درصدی بودجه نظامی در سال ۲۰۱۴ نپال […]