ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«سمفونی مردگان» مجوز تجدید چاپ گرفت

سمفونی مردگان، مطرح‌ترین رمان عباس معروفی، نویسنده ایرانی که سال‌هاست در تبعید به سر می‌برد مجوز تجدید چاپ گرفت و به‌زودی توسط نشر ققنوس در تهران منتشر می‌شود.

سمفونی مردگان، مطرح‌ترین رمان عباس معروفی، نویسنده ایرانی که سال‌هاست در تبعید به سر می‌برد مجوز تجدید چاپ گرفت و به‌زودی توسط نشر ققنوس در تهران منتشر می‌شود.

احمد تهوری، ‌مدیر روابط عمومی نشر ققنوس به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است مجوز تجدید چاپ و پخش رمان «سمفونی مردگان» نوشته عباس معروفی از سوی دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی صادر شده و انتشارات ققنوس به زودی این رمان را منتشر خواهد کرد.

«سمفونی مردگان» که نخستین بار در سال ۱۳۶۸ منتشر شد، روایتی است از درگیری دو برادر در خانه یک تاجر موفق و سرشناس به نام اورخانی در شهر اردبیل. یکی از این دو برادر سوداگر و تاجر است و دیگری خیال‌پرداز و شاعر و هر دو بر سر جلب محبت و عشق پدر با هم رقابت دارند. در چنین پیرنگی، نویسنده بر گرته افسانه «هابیل و قابیل» روایتی به دست می‌دهد از چگونگی شکل‌گیری خشونت در خانواده ایرانی در فاصله بین سال‌های ۱۳۱۳ تا ۱۳۵۵.

عباس معروفی در سال ۱۳۳۶ خورشیدی در سنگسر متولد شده. نخستین مجموعه داستان او با نام «رو به روی آفتاب» در سال ۱۳۵۹ در تهران منتشر شد. او در سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۴ صاحب امتیاز مجله ادبی «گردون» بود.

«گردون» در کنار نشریاتی مانند «آدینه»، «تکاپو» و «دنیای سخن» از مهم‌ترین نشریات ادبی و سیاسی زمان خود بود. این نشریه به دلیل انتشار متن «ما نویسنده‌ایم» توقیف شد و به عباس معروفی بود حکم تعزیر دادند.

عباس معروفی

معروفی عضو جمع‌های مشورتی کانون و یکی از کوشندگان آزادی بیان در ایران بود. پس از توقیف گردون ناگزیر به جلای وطن شد. ترجمه‌ «سمفونی مردگان» و «سال بلوا» به آلمانی توسط یکی از معتبر‌ترین ناشران آلمان انتشار یافت و با اقبال گسترده‌ مطبوعات آلمانی زبان روبرو شد.

در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران چهار کتاب عباس معروفی از غرفه‌ ناشر او، «انتشارات ققنوس» جمع شد. این کتاب‌ها عبارت‌ بودند از «سمفونی مردگان»، «سال بلوا»، «دریاروندگان جزیره‌ آبی‌تر» و «آونگ خاطره‌های ما».

احمد تهوری، ‌مدیر روابط عمومی نشر ققنوس به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است مجوز سایر آثار عباس معروفی صادر نشده اما انتشارات ققنوس این موضوع را پیگیری می‌کند.

«تماماً مخصوص» و «فریدون سه پسر داشت» از آثاری‌اند که عباس معروفی در تبعید نوشته است. «ذوب شده» یکی دیگر از رمان‌های اوست که در سال ۱۳۸۹ در ایران منتشر شده است.

«ذوب‌شده» داستان نویسنده‌ای را روایت می‌کند که تحت بازجویی او را وادار به داستان‌پردازی می‌کنند و سرانجام در داستان‌هایی که به هم می‌بافد گم می‌شود.

هنوز یک ماه از انتشار این رمان نگذشته بود که مسئولان وزارت ارشاد در دولت دهم به انتشارات ققنوس دستور دادند، نسخه‌های این کتاب را از بازار جمع کند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.