ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

به مناسبت روز جهانی زن

فمینیسم‌هراسی

چرا برخی از زنان ایرانی از اینکه فمینیست باشند یا خود را فمینیست معرفی کنند، هراس دارند؟

چرا برخی از زنان ایرانی از اینکه فمینیست باشند یا خود را فمینیست معرفی کنند، هراس دارند؟ حتی برخی زنانی که از تبعیض جنسی در ایران رنج می‌برند و باور دارند در این جامعه حقوق زنان در حوزه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پایمال می‌شود، از این که خود را فمینیست بنامند، پرهیز می‌کنند.

به راستی از چه فرار می کنیم؟ از چه می‌ترسیم؟ چه عواملی سبب می‌شود برخی از ما چنین رویکردی نسبت به فمینیسم داشته باشیم؟

به مناسبت روز جهانی زن، هشت مارس، در یک برنامه رادیویی، با شهلا شفیق جامعه‌شناس و پژوهشگر، الهام ملک‌ پور فمینیست و نویسنده و چندین زن در سنین و موقعیت‌های مختلف اجتماعی درباره‌ این مسئله به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • ناشناس

  کافیست که گروهی از مردان یک گروه مردانه راه بیندازند و زنان را در آن راه ندهند، یا منافع گروه در راستای تامین منافع مردان باشد (صرف نظر از راه دادن زنان). صدای اعتراض به "سکسیست" بودن آن مردان، توسط زنان فمینیست و مردان ابله گوش دنیا را کر میکند. در حالی که زنان مدام در حال ایجاد گروه ها و هسته های فاشسیستی فمینیستی درون هر اجتماعی هستند و هیچ کس چیزی نمیگوید. نمیدانم چطور طبق تعریف های مسخره جامعه غربی ، مردان میتوانند به سکسیست بودن متهم شوند ولی زنها نه؟

 • ناشناس

  حتی خوراک هایی که زنان با این همه منت میپزند را نیز مردان اختراع کرده اند! واقعا به چه دردی میخوردند این زنها؟! (آغاز جنبش ماسکولیزم !!)

 • محمد م.

  {فمینیستها پر توان در حال بررسی جاهعه هستند و هیچ نیروی گریزی از انها نیست} . . . تکبیر !!!

 • محمد م.

  <<>> تکبیر!!! :D

 • ناشناس

  نقل قول از خانم مریم: [فمنیست کا رش پاسخ دادن به هر نظری نیست. کار فمینیستها دامن زدن به مباحث حقوقی، اجتماعی و اقتصادی از دیدی دیگر و مسلما به نفع زنان است.] خوب معلومه. کار هیچ ایدولوژی فاشیستی ، پاسخ دادن نیست.

 • ناشناس

  سهیل و علیرضا ی عزیز، راستیا !! اگر زنان را از محصولات مغزمان بی بهره کنیم، باید بروند و با مغز های مسخره شان ، ... ، خوب هر چی فکر کردم دیدم چیزی به فکرم نمیرسه که زنان با مغز هاشون چه کار میتوانند بکنند! بیایید ما هم یک جنبش ماسکولیزم راه بیندازیم. هیچ جمله ای پسندیده تر از این سخن سهیل نیست: "این خود مردها هستن که باید به خودشون بیان و خودشون رو از بردگی مدرن! نجات بدن."... شاید روزی برسه که مرد ها بتوانند با محصولات مغزشان مثل تکنولوژی ژنتیک نسل نو به وجود بیاورند و با هوش مصنوعی احتیاج به عشق و عواطف انسانی را نیز برطرف کنند! و البته در این محصولات نیز با خانوم ها سهم نشوند!در آن صورت آیا کاربردی برای زن باقی میمونه؟! گمان نمیکنم. ولی فعلا که به اونجا نرسیدند ، میتونند فعلا حد اقل خود را از بردگی زنان زیاده خواه نجات بدند.

 • سهیل

  نقل قول از خانم مریم: [فمنیست کا رش پاسخ دادن به هر نظری نیست. کار فمینیستها دامن زدن به مباحث حقوقی، اجتماعی و اقتصادی از دیدی دیگر و مسلما به نفع زنان است.] --> آهان، پس فمینیستها فقط در مورد چیزهایی صحبت میکنن که به نفع زنان باشه و کاری هم ندارن که عدالت و عقل چی میگه، مثلاً مطرح میکنن که چرا دستمزد یک کارگر زن با یک کارگر مرد برابر نیست، پاسخ میرسه که چون اون کارگر مرد بهتر کار میکنه و راندمان بالاتری داره، بعد فمینیستها میان میگن که نه ما با این قسمتش کار نداریم، فقط میخوایم بدونیم چرا دستمزدها برابر نیست؟!! عجب!!! البته خانم مریم راست میگنا! فمینیستها کاری ندارن که چه چیزی درسته و چه چیزی درست نیست، اونها فقط میخوان برای زنها امتیاز بگیرن، این خود مردها هستن که باید دلشون بحال خودشون بسوزه و مراقب باشن که طرف مقابل زیاده حواهی نکنه، این خود مردها هستن که باید از خودشون بپرسن: ما چه نفعی برای خانمها داریم و خانمها چه نفعی برای ما دارند؟ چطور خانمها باید به بدن خودشون اختیار داشته باشن ولی ما مردها نباید بر مغز خودمون و محصولات حاصل از خروجی این مغز (یعنی تکنولوژی و دانش خودمون) اختیار داشته باشیم؟؟ خانم مریم حق با شماست، فمینیستها قرار نیست به این سوال جواب بدن، این خود مردها هستن که باید به خودشون بیان و خودشون رو از بردگی مدرن! نجات بدن.

 • سهیل

  مقاله جالبی بود، همه نظرات رو هم خوندم و جالب اینجاست که از میان کسایی که در اینجا از فمینیزم طرفداری میکنن یکی پیدا نشد که به اولین نظر (همونی که آقای علیرضا نوشته) پاسخ بده. درضمن آقای علیرضا این نظریه (جدا شدن مردان از زنان در علم و فناوری) رو شما اختراعدنکردیا! اینو چند وقت پیش یکی از اکتیویستهای طرفدار حقوق مرد توی فیسبوکش مطرح کرده بود که ظاهراً خیلیها از اون نظریه خوششون اومده و دارن از روش کپی-پیست میکنن! :D ضمنا انقدر به جنبش فمینیزمتون ننازید، تا همین مقدارشم که جلو رفته بخاطر همراهی آقایان بوده وگرنه یدون کمک آقایان غیر ممکن بود به اینجا برسه.

 • ناشناس

  دشمن سازی ، تهییج مردم ، کلی گویی ، عدم توجه به جزیات ، ساده کردن مطالب پیچیده در قالب کلیشه های خوشایند عوام (مثل ظلم و حق)، عوامفریبی ، عدم توجه به واقیعت، خیالپردازی و دروغپردازی، دم زدن از حق ، دیدن دنیا به شکل سیاه و سفید ، اینها همگی از مشخصات حکومت فاشیستی هیتلر و همچنین سخنان فاشیستی فمینیست ها از جمله خانوم مریم هستند. من که تا به حال، یک فمینیست ندیده ام که بتواند منطقی و بدون شلوغ کردن و کلی گویی و کلیشه پردازی ، پیش برود. بانوان ، یا منطقی بوده اند که خود پذیرفته اند که قضایا پیچیده تر از کلیشه هایی چون ظلم و حق است، و یا منطقی نبوده اند و فمینیست شده اند!

 • ناشناس

  "فمینیستها پر توان در حال بررسی جاهعه هستند و هیچ نیروی گریزی از انها نیست. " جملات خانوم مریم ، عجیب بوی فاشیزم میدهد. کسی نمخواهد از چیزی گریز کند. ولی این جمله بندی شما، که در پی حمله و دریدن هستید و للاجرم گریز را برای طرف مقابل خود لازم میدانید (که به قول شما، آن نیز ممکن نخواهد بود)، به خوبی هر چه تمام تر ذات فمینیزم و جنبش های پوچ اینچنینی را نشان میدهد. ممنون از این که خود را رسوا میکنید.

 • مریم

  با سلام. همینکه بحث تا این مرحله درگیری  فکری و گفتمان راجب مسله زن و برابری در جامعه را ایجاد کد کرده. فمنیست کا رش پاسخ دادن به هر نظری نیست. کار فمینیستها دامن زدن به مباحث حقوقی، اجتماعی و اقتصادی از دیدی دیگر و مسلما به نفع زنان است. زنده  بودن هر بحثی پایه های اجتماعی ان بحث را میتلبد. فمینیستها پر توان در حال بررسی جاهعه هستند و هیچ نیروی گریزی از انها نیست. چرا که مساله ح   حل  این نابرابری است. زنان از حقشان کوتاه نمی ایند. شاد باشید 

 • مهتاب

  متاسفم که بجای بحث منطقی فقط همدیگرو به چیزهایی متهم میکنیم که کمترین اطلاعی از اون نداریم  من ادعا نکردم به گروه و دسته ای وابسته هستم اگر زنهایی هستند که بعنوان فمنیست در پی انتقام از مردها هستند باعث تاسفه  اگر کسی که بهش ظلم شده جواب اون تعدی و ظلمو به همون شکل بده چه تفاوتی با ظالم داره ! من معتقدم ما انسانها در مقابل قوانین باید حقوق برابر داشته باشیم و معنی کلمه فمنسیت  fem·i·nist در واقع در فرهنگ لغت این هست   advocating social, political, legal, and economic rights for women equal to those of men.   اگر این به نظر کسی ظا لمانه هست مشکل خودشه و احقاق این خواسته رد این حقیقت نیست که به مردها توسط زنها هیچوقت ظلم نشده. در هر دو حالت حق کشی پسندیده نیست دوستان وارد جزییاتی شدند که هر کدوم به جای خودش قابل بررسی و تحقیقه و این نشون دهنده پویایی ذهن هر یک  از ما برای سوال مطرح شده هست و از نظرمن قابل احترام در ضمن ما انسانها صرف نظر از جنسیت به هم محتاجیم تا نیازهای همدیگرو برآورده کنیم و مسیر تکامل را طی کنیم واضحه که در این موارد همیشه آدمهای تندرو باعث خدشه دار شدن اصل قضیه میشوند و راه حلهای بسیار غیرمنطقی برای رسیدن به هدفشون ارائه میدهند آیادبخاطر وجودآنها باید کل موضوع زیر سوال بره?

 • ناشناس

  مژگان عزیز، تا جایی که من دیدم، شما اولین بانویی هستید که فمینیسم را با منطق و استدلال زیبا ، اینگونه نقد میکنید. درود بر شما. اگرچه من هرگز چیزی با عنوان جنبش "حقوق مردان" (آن طور که جنبش حقوق زنان با رنگ مخصوص و انواع پوز های رسانه ای داریم) ندیده ام، ولی با سخن شما کاملا موافقم که این جنبش ها ، صرفا بهانه ای شده برای انتقام جویی و کینه ورزی. [و زیاده خواهی] در ضمن چه قدر زیبا فرمودید که اگر مرد در برخی زمینه ها برتری دارد، این حق اوست که بالاتر هم باشد. (و همین هم در مورد زنان صدق میکند که در زمینه های دیگری برترند و حق دارند که بالاتر باشند و هستند ).

 • مژگان

  واقعا شرم آوره! جنبشهای حقوق زنان و مردان بجای اینکه سرانجامش مودت و دوستی بین زن و مرد باشه تبدیل شده به حرکتی برای انتقام جویی و باج گیری... اگه به همین وضع بخواد ادامه پیدا کنه دنیای تاریکی پیش رو خواهیم داشت! من از هر دو گروه خواهش میکنم کمی درک کنن گروه مقابل رو، از مدافعان حقوق مرد میخوام که به احقاق حقوق خانمها کمک کنن و از فمینیستها هم میخوام از خواب خرگوشی بیدار بشن و یه مقدار واقع بین باشن، بلاخره اون مردی که با چهار تن عظله داره کار میکنه و بهتر از یه زن کار میکنه حقشه که دستمزدش بیشتر باشه. در جایی هم که خانمها بهتر کار میکنن حقشونه که دستمزد بیشتری بگیرن. خواهش میکنمتعصب و افراط رو کنار بذارید و واقع بین باشد.

 • علیرضا

  خانم روشنایی ممنون از پاسختون. در انتها بگویم برای اینکه جنبش فمینیزم (کلمه ی فمینیزم در لغت به معنای گرایش به زن است!!!!!) مورد استقبال مردها و زنهای غیر فمینیست قرار بگیرد، بایستی بتواند به این اقشار تظمین و اطمینان خاطر بدهد که در صورت به موفقیت رسیدن به انحراف کشیده نخواهد شد و شبیه فاشیزم هیتلری نخواهد شد. اگر این جنبش نتواند از این نظر به مردم تضمین بدهد، جای تعجب نخواهد بود که خیلیها از ان بپرهیزند. در ضمن ای کاش مابقی فمینیستها مثل شما منطقی بودن، شما حرف حساب رو قبول دارید مثلا من گفتم باید مرزبندی بشه شما قبول کردید ولی اکثر فمینیستها این چیزها رو قبول ندارن و مشکل اصلی این جنبش هم همینه؛ توی این جنبش (فمینیزم) معمولا افراد سعی میکنند توی افراطگری از هم سبقت بگیرن و افراد منطقی مثل شما تعدادشون خیلی خیلی کمه و تازه کسی مثل شما رو به سازش با دشمن متهم میکنن! دقیقاً مثل همون چیزی که توی حکومتهای ایدءولوژیک شاهدش هستیم! تا زمانی جنبش فمینیزم راه چاره ای برای این افراطگراییها نیندیشه، راه به جایی نخواهد برد.

 • ناشناس

  علیرضا ی عزیز، شما در کامنت کوتاه خود، هر آنچه لازم بود فرمودید. گمان نمیکنم فمینست ها پاسخ منطقی ای داشته باشند، که این خود نشان از پوچ بودن بنیان آن دارد. با سپاس از شما.

 • ناشناس

  اصلاح دیکته ای: پاسخ این است که اگر غنائم ای را میخواهند که مردان به چنگ میاورند، باید با قوانین مردان بازی کنند. همانطور که اگر مردی بخواهد محبت کودکش را داشته باشد، باید مادرانه به کودکش عشق بورزد. (یعنی در خانه هم قوانین زنان است که باید رعایت شود ، وگرنه فایده ای ندارد و بچه ها و همسر، کماکان در روز پدر، برای او جوراب و زیر پیراهن میخرند! (مقایسه کنید با حداایااای مادر به پاس عشق بینهایت و زحمات فراوانش در همان خانه زندان). آش با جاش. نمیشود که یک شق قضیه را خواست ، و شق دیگر را ندید. این است شرط برابری واقعی.

 • ناشناس

  پاسخ این است که اگر غنائم ای را میخواهند که مردان به چنگ میاورند، باید با قوانین مردان بازی کنند. همانطور که اگر مردی بخواهد محبت کودکش را داشته باشد، باید مادرانه به کودکش عشق بورزد. (یعنی در خانه هم قوانین زنان است که باید رعایت شود ، وگرنه فایده ای ندارد و بچه ها و همسر، کماکان در روز پدر، برای او جوراب و زیر پیراهن میخرند! (مقایسه کنید با حداایااای مادر به پاس عشق بینهایت و زحمات فراوانش در همان خانه زندان). آش با جاش. نمیشود که یک شق قضیه را خواست ، و شق دیگر را ندید. این است شرط برابری واقعی.

 • ناشناس

  من فکر میکنم فمینیسم به مفهوم کلی اش، آن طور که شما فرمودید ، یک امر پسندیده است. ولی صدای دهل فقط از دور خوش است. وقتی که در آن تدقیق میکنیم، میبینیم که پر است از مقلته ، بی انصافی زنان، حیله گری ها ، و زیاده خواهی. از طرف دیگر ، این را نیز متوجه شدم که در این سو نیز، موارد ریزی وجود دارد که مصداق نابرابری است. مثل تیم فوتبال زنان که فرمودید. یا حق انتخاب حجاب به اختیار. من فکر میکنم متوجه هستید که این موارد، نیز از آن مثال بالا مستثنا نیستند. چنانچه زن میخواهد مثل مرد یا هر جور دیگر بپوشد، باید انتظاراتش را نیز تغییر بدهد. مثلا همانطور که مردها در تاکسی به هم میچسبند، یک زن نیز نباید هیچ حس بدی از اینکه یک مرد در تاکسی به او چسبیده، پیدا کند، یا طلبکار بشود که کسی با او شوخی دستی میکند ، یا شاکی بشود که چرا مردان انقدر هیز اند. بلکه خود نیز باید هیزی کند... میدانما که اکنون در دل میگویید چرا زنان باید به روش مردان زندگی کنند؟ پاسخ این است که اگر قناائمی را میخواهند که مردان به چنگ میاورند، باید با قوانین مردان بعضی کنند. همانطور که اگر مردی بخواهد محبت کودکش را داشته باشد، باید مادرانه به کودکش عشق بورزد. (یعنی در خانه هم قوانین زنان است که باید رعایت شهر، وگرنه فایده ای ندارد و بچه ها و همسر، کماکان در روز پدر، برای و جوراب و زیر پیراهن میخرند! آش با جاش. نمیشود که یک شق قضیه را خواست ، و شق دیگر را ندید. این است شرط برابری واقعی.

 • ناشناس

  اگر زن باید در خانه بردگی کند و بپوسد، مرد نیز در بیرون از خانه بردگی میکند و زیر فشار مشکلات خم میشود یا میشکند. چه بسا، عمر زنان بطور متوسط ۱۰ سال از عمر مردان بیشتر است. و این در تمام دنیا صدق میکند نه صرفا ایران. یکی از فاکتور های مهم در عمر کوتاه تر مردان، همان قسمت های مشکل زندگی مردانه است که از دید زنان دور میماند. مردان اگر از زندگی مادی، بهره های بیشتری میبرند، علل فراوانی دارد ولی یکی از علل مهم آن روحیه جنگاوری و استقامت آنهاست. حالا لطفا زنی را در محیط کار تجسم کنید. وی میخواهد مثل مردان موفق باشد، ولی لطافت و حساس بودن زنانه اش به وی امکان نمیدهد که با مردان، مردانه مبارزه کند. بنابر این شروع به خلق قانون های عجیب میکند: مرد زن را نباید بزند. مرد به زن نباید توهین کند. مرد نباید در حضور زن توهین کند یا حرف رکیک به زبان بیاورد... خوب من ۲ کلمه برای این خانوم که مثالی است از فمینیسم، صحبت دارم: شمای فمینیست، اگر میخواهی با مردان رقابت مردانه کنی و مثل آنها از رفاهیات زندگی سهم ببری ، باید پی آن را نیز به تنت بمالی. با آنها شوخی های رکیک کنی و اجازه بدهی که با تو شوخی های رکیک کنند. آنها را بزنی و اجازه بدهی که در شرایط مساوی، آنها نیز تو را بزنند... بسیار خوب، چنانچه این شرایط را پذیرفتی، راهت باز باد و من و هر مرد دیگری آرزوی موفقیت برای زنی که در شرایط برابر با مردان رقابت میکند میکنیم. ولی وقتی یک زن میگوید "به من از گل نازک تر نگویید"، دیگر شرایط وی با مردان یکسان نیست و اینکه انتظار برابری مادی و رفاهی با مردان را داشته باشد، میشود: زیاده خواهی. من فکر میکنم فمینیسم به مفهوم کلی اش، آن طور که شما فرمودید ، یک امر پسندید

 • ناشناس

  خانوم نسیم روشنایی عزیز، چنانچه فمینیزم آن چیزی است که شما میفرمایید، بسیار هم پسندیده است. پیرامون فرمایش شما در مورد ظلم به آقایان در مورد جبهه و یا نان آور بودن خانواده، گمان میکنم که این به حکومت ارتباط چندانی ندارد. بلکه این را در بسیاری از جوامع میتوان دید. بیشتر ریشه در فرهنگ و همچنین در ریشه های تکاملی مرد و زن دارد و ارتباط چندانی هم به دین خاصی ندارد زیرا در اغلب کشور ها دیده میشود. این همیشه وظیفه مردان بوده که به جنگ بروند و حتی در میان بسیاری از حیوانات نیز، این وظیفه جنس نر است که بجنگد و همچنین خانواده را تامین کند. خلاف آن نیز در زن است: پرستاری از کودکان و حفظ آشیانه و غیره در اکثر حیوانات و بخصوص پستانداران وظیفه زن است. بنابر این بیاییم این را به ادیان یا ایدولوژی ها نسبت ندهیم. به گفته روانشناسان تکاملی، برای همین دلیل است که وقتی بانوان در جایگاه مردان قرار میگیرند (مثلا مدیر میشوند یا رانندگی میکنند) نتیجه در اغلب موارد (نه همه آنها) فضاحت بار است، و بر عکس آن نیز، وقتی مردان مدیریت خانه میکنند یا سعی در تربیت فرزند میکنند، نتیجه معمولا (نه همیشه) فضاحت بار است. به هر حال مغز مرد به همراه سیستم ماهیچه ای و حواسش تکامل یافته برای ادراک منطق، تجسم سه بعدی ، شکار، جنگ و غیره. و مغز زنان نیز به همراه حواس زن و نداشتن ماهیچه ها ، تکامل یافته برای ادراک احساسات، روابط بین فردی، سیگنال های غیر کلامی، و غیره... به نظر من، در حال حاضر، زن و مرد، هر یک از حقوقی بهره میبرند که در مجموع ، آن حقوق با هم مساوی اند. اگر زن باید در خانه بردگی کند و بپوسد، مرد نیز در بیرون از خانه بردگی میکند و زیر فشار مشکلات خم میشود یا %

 • نسیم روشنایی

  به ناشناس: دوست عزیز فمینیسم جنگ و ستیز با مردان نیست. مبارزه با ساختار قدرت مردسالار، استثمارگر و ستمگر است که فقط فرادستان جامعه را حمایت می کند. مطالبات فمینیسمی که حداقل در شرایط موجود ایران ضرورت دارند، گرفتن حقوق قانونی برابر، حق تحصیل در تمام رشته ها به طور برابر، به دست آوردن دستمزد برابر در مشاغل یکسان، آزادی پوشش و امثالهم است و این مطالبات مغایر با حقوق مردان نیست. جواب به این سوال که پرسیدید از کجا معلوم مردان در جایگاه بالاتری هستند در ایران: متاسفانه د رایران آزادی تحقیق های جامعه شناختی بسیار کم است. من هم به عنوان جامعه شناس علاقه دارم که ده ها تحقیق انجام دهم اما صدها مانع وجود دارند که احتمالا خودتان در جریان هستید. اما پاسخ به سوال شما: حکومت با توجه به ایئولوژی اسلامی که دارد مردان را جنس بهتر می داند و زنان را کشتزار مردان. این نقطه نگاه در ساختار سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و حقوقی کاملا مشهود است. اگر به طور عینی یک مثال بزنم می توانیم به وضعیت فوتبال زنان اشاره کنیم. با اینکه تیم فوتبال زنان بسیار قدرتمند است اما مافیای فوتبال مردان همواره آن ها را سرکوب میکند. زنان نمی توانند استعداد و علایق خود را در خیلی از حیطه ها شکوفا کنند فقط چون زن هستند. از این بابت شما درست میگویی که در شرایط فعلی ایران اکثریت مردم قربانی ستم و تبعیض و استثمارند. کاملا حق با شماست. اما اگر مردان مجبورند به جنگ و سربازی بروند نشان این نیست که زنان وضعیت خوبی در خانه دارند، آنها برده هایی هستند که مجبورند بچه بزایند و خانه داری کنند و در خانه بپوسند. این بی عدالتی به مردان نشان از ناعقلانیت ساختاری در سیاست و قوانین این حکومت است و باید همه برای رفع آن مبارزه کنند.اینکه مردان باید بیش از زنان نگران خرج و مخارج زندگی باشند هم به گردن حکومت است. حکومتی که تمایل دارد زنان جامعه را صرفا به ابژه های تولید مثل و پخت و پز و خانه دار تقلیل بدهد. زنان برای استقلال مالی در محیط کار دچار هزاران موانع اند. از سواستفاده های جنسی گرفته تا دستمزدهای پایین تر. بنابراین همه ی ما اعم از زن و مرد باید برای برابر کردن حقوق زنان و مردان مبارزه کنیم. برای آزادی پوشش و آزادی بیان مبارزه کنیم و برای دها و دها مورد دیگر... هدف مبارزه برابری تمام انسان ها و آزادی برای تمام انسان هاست. اگر جز این باشد به راه نادرست رفته ایم. با احترام نسیم روشنایی

 • نسیم روشنایی

  به ناشناس: دوست عزیز فمینیسم جنگ و ستیز با مردان نیست. مبارزه با ساختار قدرت مردسالار، استثمارگر و ستمگر است که فقط فرادستان جامعه را حمایت می کند. مطالبات فمینیسمی که حداقل در شرایط موجود ایران ضرورت دارند، گرفتن حقوق قانونی برابر، حق تحصیل در تمام رشته ها به طور برابر، به دست آوردن دستمزد برابر در مشاغل یکسان، آزادی پوشش و امثالهم است و این مطالبات مغایر با حقوق مردان نیست. جواب به این سوال که پرسیدید از کجا معلوم مردان در جایگاه بالاتری هستند در ایران: متاسفانه د رایران آزادی تحقیق های جامعه شناختی بسیار کم است. من هم به عنوان جامعه شناس علاقه دارم که ده ها تحقیق انجام دهم اما صدها مانع وجود دارند که احتمالا خودتان در جریان هستید. اما پاسخ به سوال شما: حکومت با توجه به ایئولوژی اسلامی که دارد مردان را جنس بهتر می داند و زنان را کشتزار مردان. این نقطه نگاه در ساختار سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و حقوقی کاملا مشهود است. اگر به طور عینی یک مثال بزنم می توانیم به وضعیت فوتبال زنان اشاره کنیم. با اینکه تیم فوتبال زنان بسیار قدرتمند است اما مافیای فوتبال مردان همواره آن ها را سرکوب میکند. زنان نمی توانند استعداد و علایق خود را در خیلی از حیطه ها شکوفا کنند فقط چون زن هستند. از این بابت شما درست میگویی که در شرایط فعلی ایران اکثریت مردم قربانی ستم و تبعیض و استثمارند. کاملا حق با شماست. اما اگر مردان مجبورند به جنگ و سربازی بروند نشان این نیست که زنان وضعیت خوبی در خانه دارند، آنها برده هایی هستند که مجبورند بچه بزایند و خانه داری کنند و در خانه بپوسند. این بی عدالتی به مردان نشان از ناعقلانیت ساختاری در سیاست و قوانین این حکومت است و باید همه برای رفع آن مبارزه کنند.اینکه مردان باید بیش از زنان نگران خرج و مخارج زندگی باشند هم به گردن حکومت است. حکومتی که تمایل دارد زنان جامعه را صرفا به ابژه های تولید مثل و پخت و پز و خانه دار تقلیل بدهد. زنان برای استقلال مالی در محیط کار دچار هزاران موانع اند. از سواستفاده های جنسی گرفته تا دستمزدهای پایین تر. بنابراین همه ی ما اعم از زن و مرد باید برای برابر کردن حقوق زنان و مردان مبارزه کنیم. برای آزادی پوشش و آزادی بیان مبارزه کنیم و برای دها و دها مورد دیگر... هدف مبارزه برابری تمام انسان ها و آزادی برای تمام انسان هاست. اگر جز این باشد به راه نادرست رفته ایم. با احترام نسیم روشنایی

 • نسیم روشنایی

  به علیرضا ممنون علیرضای عزیز. حق با شماست در ایران به همه ظلم می شود اما به زنها در موارد بسیاری، ظلم و تبعیض مضاعف می شود چه در حیطه حقوق ، سیاست، چه محیط کار، چه خانواده و .... . فمینیسمی که من خود را به آن متعلق می دانم، برای از بین بردن هرگونه ظلم و حق کشی و استثماری باید مبارزه کند و صرفا به زنان محدود نباشد. پاسخ به سوال اول: فمینیست ها یا کسانی که معتقدند زن و مرد به یکدیگر احتیاج ندارند، مزخرف می گویند. در جامعه ی انسانی تمام انسان ها به هم نیاز دارند و به هم وابسته اند. زن و مرد ندارد. پاسخ به سوال دوم: حق با شماست. فمینیست ها باید تعیین مرز کنند. چون ما یک کل متشکل به نام فمینیسم نداریم. فمینیست ها با توجه به جایگاه اقتصادی، جعرافیایی، فرهنگی و ... برای منافع بخش خاصی مبارزه و فعالیت می کنند. اما د ر ایران در حوزه ی زنان مسائل مشخصی وجود دارد که اکثر فمینیست ها می توانند روی آن توافق کنند و برایش مبارزه کنند. با احترام نسیم روشنایی

 • علیرضا

  (با عرض پوزش، اون دوتا کامنت یکیش اضافیه، یه بار فرستادم ارور داد، دوباره فرستادم)

 • ناشناس

  آیا مردی که مجبور است در هنگام جنگ یا صلح به جبهه برود و کشته شود یا در بهترین حالت ۲ سال از بهترین زمان عمرش را در تحقیر و عذاب ، بدون کوچکترین فایده ای ، بسوزاند، از زنی که هرگز از وی چنین انتظاری نیست، در جایگاه بالا تری قرار دارد؟ یا میپندارد که چون مردان میتوانند طبق قانون چند همسر داشته باشند، برتراند؟ کدام مرد است که چند همسر داشته باشد و زنانش تکه تکه اش نکرده باشند؟! کدام زن به خاطر نداری، شرمنده مرد و بچه هایش شده؟ در حالی که این مرد است که از خود انتظار دارد که خانواده را تامین کند و در غیر اینصورت بیغیرت تلقی شود. آیا مردی که پس از تولد بچه ها، بیشتر نقش تفاله ای را در خانواده دارد و صرفا نان بیار خانه است ، در حالیکه زن (مادر) از همه محبت بچه ها و همسرش بهره مند میشود، آیا این مرد از آن زا جایگاه بالاتری دارد؟ مجال برای چنین مثال هایی (حتی در چارچوب ساده انگاری شما) فراوان است. به عقیده بنده، مساله اینجاست که در حال حاضر، اگر جایگاه مردان پایین تر از زنان نباشد ، بالا تر نیست. ولی حتی اگر عقیده من اشتباه باشد و جایگاه مرد ایرانی بالاتر از زن باشد، این پاسخ به این پرسش نیست که چرا غالبا "مردان" فکر می‌کنند که فمینیست‌ها درپی برتری جویی‌اند نه برابری‌طلبی؟ شاید یک علت برای اینکه چنین سوالی از سوی مردان مطرح میشود، نه از سوی زنان این باشد که به سود زنان نیست که چنین سوالی را مطرح کنند. اگر یک زن فمینیست چنین سؤالی را مطرح کند، بطور ضمنی در حال رد فمینیسم است. دیگر فمینیسم (که در آن ، زن دنبال "خواسته ها" است)چه سودی برایش دارد؟ زنان که در حال حاضر بهترین جایگاه را از نظر زندگی دارند و بیشتر هم میخواهند(به اسم برابری)، پس اگر خودشان هم منصف باشند و به این امر اعتراف کنند که با مردان در جایگاه برابر اجتمائی قرار دارند ، دیگر بهانه ای برای بیشتر خواستن از مردان باقی نمیماند. پس صرف پرسش چنین سوالی از سوی یک زن، یعنی نقض فمینیسم و خواسته های اطراف آن توسط وی. مثل این میماند که من میخواهم حق دوستم را بخورم. خوب من ااگر این را مطرح کنم که من و دوستم با هم از نظر زندگی و رفاه و حق و حقوق یکسانیم، دیگر چطور میتوانم حق وی را بالا بکشم؟! باید ابتدا به هر نحو ممکن به و تهمت بزنم که حق من را خورده (و بطور نامشرو جایگاه بالاتری از من به دست آورده) ، تا پس از چند سال کولی گری، بتوانم به تدریج حق اش را بالا بکشم. این همان فاشیزم خزنده ای است که ابتدا گفتم. بنابراین (حتی در چارچوب ساده انگاری این سؤال نیز)، پاسخ محتمل تر آن است که مردان این سؤال را بیشتر مطرح میکنند، چون زنان آن را مترها نمیکنند . من هم مشتاق برابری مرد و زن هستم و از برتری هر یک بیزارم. ولی آنچه فمینیسم در حال ارائه است، به هیچ عنوان برابری نیست.

 • ناشناس

  خانوم روشنایی عزیز ممنون از توجه شما و مقاله شما اجازه بفرمایید که ابتدا به دوستی دیگر بگویم بنده این نگرشی که در کامنت قبلی من دیدید را بطور دگم و از روی هراس بدست نیاورده ام. بلکه با چیدن قطعات پازل در کنار همدیگر، فرم دیگری برایم قابل حصول نبود . بنده به شخصه گمان میکنم افرادی که قادر به دیدن این ظرافت ها نیستند، خود را به خواب زاده اند یا توان ذهنی درک آن را ندارند، نه افرادی چون من. بی درنگ تب فمینیسم داغ است و میدانیم که اغلب افراد صرفا به دنبال مد هستند نه اندیشه . البته شاید هم من در اشتباهم ولی در حال حاضر، هیچ سند و مدرکی خلاف آن از سوی فمینیست ها ندیده ام. هر آنچه فمینیست ها به آن اشاره میکنند، صرفا ایجاد موج های عوامفریبی است. پیرامون مقاله شما، لطفآ اجازه بدهید پیرامون این سؤال شما و پاسختان به آن، چند کلمه ای بنویسم: سؤال پرسیده بودید "اما پرسش این‌جاست که چرا چنین سوالی عموما از سوی مردان مطرح می‌شود؟ چرا غالبا مردان فکر می‌کنند که فمینیست‌ها درپی برتری جویی‌اند نه برابری‌طلبی؟ پاسخ ساده است؛ چون مردان جامعه‌ی ایرانی در جای‌گاه برتری قرار دارند. "... بنده احساس میکنم که در یک کلمه، پاسخ فوق دچار بیش از حد ساده انگاری است. و حتی جمله "پاسخ ساده است" هم که کاملا نشان میدهد که اینجا خواسته یا ناخواسته یک " بیش از حد ساده انگاری " اتفاق افتاده. ولی مساله اینجاست که حتی در چارچوب ساده انگاری نیز، پاسخ شما صحیح نیست. از کجا میفهمید و حکم صادر میفرمایید که مردان در جایگاه برتری قرار دارند؟ کدام موارد را در این سنجش جایگاه مد نظر قرار داده اید؟ تحقیق میدانی شما از کدام شهر ها بوده؟ چند هزار نفر بوده؟ %0

 • علیرضا

  خانم نسیم روشنایی، ممنون میشم اگه نظرتون رو درباره ی مواردی رو که اینجانب مطرح کردم هم بفرمایید؛ اون صفحه ای رو که آدرس دادید من همون روز اول که این پست گذاشته شد اونو خوندمش، همه ی کسانی که جنبش فمینیزم رو یه یک جنبش منحرف شده و فاقد مشروعیت میدانند (از جمله اینجانب)، هیچکدام ما با حقوق به حق خانمها و تلاش برای دستیابی به اون حقوق مخالفتی نداریم و حتی حاظریم کمک کنیم، ولی اولا توی همون کشورهایی که بقول خودتون حقوق زنان نقض میشه، ده برابرش داره به مردها ظلم میشه، فقط هم سربازی نیست، از خرج و مخارج زندگی بگیرید تا عرف اجتماع که میگه اگه چندتا خانم و آقا مورد حمله قرار بگیرن، وظیفه ی اوم آقایان اینه که جلوی خطر سینه سپر کنن و پیشمرگ خانمها بشن! و جالب اینجاست که همین عرف، در مواقع خوشی و جشن و سرور، حق تقدم رو به خانمها داده! دقت فرمودید؟! موقع خطر که میشه آقایان مقدم هستند ولی موقع خوشی، خانمها مقدم هستند! به نظر شما این عرف عادلانست؟! اصلا از همه اینها بگذریم، من دو سوال اساسی از شما (یا هرکی که جنبش فمینیزم رو یک جنبش برحق میدونه) دارم؛ 1- آن دسته از فمینیستهایی که میگویند زن و مرد به یکدیگر احتیاجی ندارند و دلیلی ندارد که یک زن با یک مرد ازدواج کند، همین افراد چرا حاظر نیستند در زمینه تکنولوژی و علم از آقایان اعلام استقلال کنند یا حداقل برای این امر زمینه سازی کنند؟! 2- چرا فمینیستهایی که مدعی هستن میانه رو هستند و تندرو نیستند، حاظر نمیشوند با تندروها مرزبندی کرده و بطور دقیق مشخص کنند در چه مواردی با آنها اختلاف دارند؟؟؟! ممنون میشم اگه به این سوالات پاسخ بدید.

 • نسیم روشنایی

  به ناشناس برای پاسخ به کامنتتان به این مقاله ارجاعتان مید هم: https://www.tribunezamaneh.com/archives/44582 با احترام نسیم روشنایی

 • علیرضا

  اصلاحیه: در اواسط کامنت قبلی، منظور منظور "خانم مذکور"، خانم ملکپور هست. دیکشنری گوشیم فعاله و بعضی کلمات رو بعد از اینکه space میزنم کلمه رو تغییر میده.

 • علیرضا

  خانم مهتاب، شما فکر میکنی منِ نوعی فایل صوتی این مقاله رو گوش ندادم؟! اتفاقا گوش دادم و و حتی چندتا سوال اساسی هم برام بوجود اومد؛ اولا چرا در ابتدای این فایل صوتی، صدای آقای خامنه ای گذاشته شده؟ اينهمه مدافع حقوق مردان هستن (اونهم از نوع سکولارش)، چرا صحبتها یکی دیگه رو نذاشتید؟؟! بعدش از خانم شفیق میرسه که چرا مردم از فمینیزم اجتناب میکنن، خانم شفیق هم کلی آسمون و ریسمان به هم میبافه و بین تمام حرفاش فقط یک جملش جواب درست بود و اون اینکه فمینیستهای رادیکال آفتی هستن که به جان این جنبش افتادن و و مردم هم بخاطر همین از فمینیزم میترسن، ایشان سپس سعی کرد بگه جنبش فمینیزم حسابش از این افراد (فمینیستها ی رادیکال) جداست، ولی من از خانم شفیق یه سوال دارم؛ چرا شما فمینیستهایی که مدعی هستین حسابتون با رادیکالها جداست، هيچوقت نیامدید بطور مشخص و واضح در مورد مسائل مهم با اون بقول خودتون رادیکالها مرزبندی کنید؟؟ چرا؟ نه خانم شفیق، اون رادیکالها متحد شما فمینیستهای به اصطلاح میانه رو هستن و درواقع حکم خطشکن رو در جنبش شما بازی میکنن، هروقت هم که سیل انتقادات بالا میگیره، شما به اصطلاح میانه روها میآید میگید: کی بود کی بود؟ من نبودم! اگه راست میگید یک منشور جامع و کامل از خواسته هاتون تنظیم کنید و مواردی رو هم که با اون رادیکالها اختلاف دارید بطور دقیق مشخص کنید! که البته میدونم هرگز چنین کاری نخواهید کرد. بعدش با خانم مذکور مصاحبه میشه و ایشان هم خیلی راحت همه همراهی ها و کمکهایی که خود مردها کردن برای احقاق حقوق زنان انکار کرد! گویا خانم مذکور یادش رفته که همین رسانه های خبری که مطیع فمینیستها هستن، با مالیاتِ اخذ شده از مردها داره اداره میشه. خانم مهتاب اینکه میگید زنها از نظر جنسی به مردها نیاز دارن، دقیقاً خلاف نظر فمینیستها ست! اونها معتقدند زن یه موجود خودکفاست، اگه به حرف شک دارید پیشنهاد میکنم در این مورد سرچ کنید. اونها ادعا میکنن که زن هیچ نیازی به مرد نداره، درحالی که حاظر نیستن در زمینه ی فناوری و علم اعلام استقلال کنن! و این سوالی که من انقدر مطرح خواهم کرد و نشر خواهم داد تا بلاخره اونها ناچار بشن موضعش رو در این رابطه مشخص کنن! در ضمن همانطور که سایر دوستان اشاره کردند، متاسفانه جنبش فمینیزم، تبدیل به یک جنبش بشدت ایدئولوژیک شده و جالب اینجاست که هر فمینیستی که تندروتر باشه، سایر فمینیستها بیشتر ازش میترسم و حساب میبرن!!

 • ناشناس

  فمینیسم همان فاشیزم است. زنان فمینیست مدعی برابری زن و مرد هستند، ولی در واقع خواهان برتری زن نسبت به مرد هستند. بطور مثال، در صورت برابری حقوق زن و مرد، دیگر نباید نکوهیده باشد که مردان نیز زنان را بزنند. در حالیکه مردان و زنان فمینیست، معتقدند که زن میتواند مرد را بزند، ولی مرد نمیتواند زن را بزند! این امر از مقالات انتقادی در مورد خشونت های خانگی مردان علیه زنان ، به خوبی به چشم میخورد. ... در حالیکه خیلی کمتر در مورد خشونت های خانگی زنان نسبت به مردان (مانند عدم برآورده نمودن نیاز بیشتر مرد به سکس توسط زنی که در حالت معمول، نیاز کمتری به سکس احساس میکند) مقاله نوشته میشود، و هرگز چنین چیزی مانند خشونت های مردان، در بوق و کرنا نمیشود. خوب بانوان فمینیست، اگر شما ادعای برابری دارید، چرا مانند مردان به جنگ نمیروید؟ به معادن نمیروید؟ و هزار مثال دیگر. ولی هنگام تقسیم غنائم زندگی و هنگامی که به نفعتان است، دم از برابری میزنید؟ مشخص است که فمینیسم همان فاشیسم است، فقط در مراحل اولیه، و هنوز در فرم مخفی آن. چنانچه امکان رشد یابد، روزی سر خواهد رسید که زنان ، به صورت آشکار (نه ماند امروز، خزنده)، مردان (و نه فقط مردان ابله ای که امروزه به فمینیسم اعتقاد دارند - بلکه همه مردان) را به بردگی و بیگاری خواهند کشید. البته این دور از ذهن است، ولی عاقبت تمام سیستم های فاشیستی، سلطه تمام و کمال بوده و هست، حتی اگر در تئوری. فراموش نکنیم که فمینیسم، بر خلاف تصویر این مقاله، برابری زن و مرد نیست. فمینیسم، یعنی برتری فاشیزم گونه زن به مرد.

 • مهتاب

  اگر به جای پیش داوری فقط به برنامه ضبط شده گوش میدادید شاید نیازی به تمسخر فعالیت زنان برای بدست  آوردن حقوق برابر با مردان نبود جای تاسفه که فمنیست بودن یک حرکت ضد مرد قلمداد میشه و تصورمیکنید ما خواستار استقلال از مردان هستیم همه ما انسانیم و نیازمند ارتباط با جنس مخالف فکر میکردم این برنامه یا این سری مقالات به تفهیم فمنیست کمک کنه اما به نظر  میاد ما انسانها از قبل تصمیممان گرفتیم  و قاب ا صلاح نیستیم

 • علیرضا

  کامنت قبلی بنده هنوز تایید نشده؟!!!!! کم کم دارم مشکوک میشم!

 • بهروز

  فمینیسم را می توان یک حرکت شکست خورده دانست. علت آن هم مردستیزی و رهیافتهای ایدئولوژیکی نادرست در میان فمینیستها است.

 • علیرضا

  فمینیستها اگه راست میگن به این سوال پاسخ بدن که چرا در همه ی امور خواستار استقلال از آقایان هستند ولی در زمینه ی دانش و فناوری خواستار استقلال نیستند؟! آیا از این بیم دارند که در این زمینه از مردها عقب بمانند و ایدئولوژی شان با شکست مواجه شود؟!