Share

پلیس مالزی می‌گوید پوریا نور محمدی ۱۹ ساله و محمدرضا دلاور ۲۹  ساله، اسامی دو ایرانی هستند که قصد داشتند با پاسپورت جعلی اتریشی و ایتالیایی خود را به اروپا برسانند.

در این میان ارتش مالزی اعلام کرد که توانسته با کمک رادار، رد هواپیمای مفقود شده را در تنگه مالاکا بیابد که صدها کیلومتر از مسیر اولیه آن دورتر است.

پناهنده های ایرانی

تصویری که از دوربین‌های مداربسته فرودگاه کوالالامپور از دو مسافر ایرانی منتشر شده است.

پلیس مالزی تصاویر دو مسافر ایرانی را که با گذرنامه تقلبی سوار هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ شده‌‌اند، منتشر کرد. نام این  دو  پوریا نورمحمدی  ۱۹ و سید محمدرضا دلاور ۲۹ ساله عنوان شده است.

پلیس مالزی می‌گوید این دو همراه هم سوار هواپیما شده‌اند و می‌خواسته‌اند پس از رسیدن به پکن با پرواز دیگری خود را به فرانکفورت و کپنهاگ برسانند. مقصد نهایی پوریا محمدی شهر فرانکفورت و مقصد محمدرضا دلاور شهر کپنهاگ بوده است.

خالد ابوبکر، رئیس پلیس مالزی پیش‌تر گفته بود که پوریا قصد داشته با یک پرواز از کوالالامپور و از طریق پکن و آمستردام خود را به فرانکفورت برساند و تقاضای پناهندگی بدهد. مادر این جوان که در آلمان سکونت دارد، این خبر را در تماس با پلیس مالزی تایید کرده است.

بلیط های دو مسافر ایرانی از آژانسی در شهر پاتایا در تایلند خریداری شده‌اند. به تاکید رئیس پلیس این شهر نیز، اقدام تروریستی منتفی است زیرا خریداران تنها در صدد یافتن بلیط ارزان بوده‌اند. او گفته است: «برای اقدام تروریستی باید مقصد و شرکت هواپیمایی معینی در نظر گرفته می‌شد در حالی‌که این دو تنها به دنبال یک بلیط ارزان بوده‌اند و برایشان فرقی نمی‌کرده که با چه ارلاین یا از مسیری پرواز کنند.»

سقوط هواپیما

عکسی که روزنامه “میرور” از دو مسافر ایرانی بوئینگ منتشر کرده است.

خالد ابوبکر، رئیس پلیس مالزی نیز گفته است، نشانه‌ای وجود ندارد که این دو عضو گروه‌های تروریستی بوده باشند بلکه شواهد نشان می‌دهند که این دو تنها قصد رساندن خود به اروپا را با گذرنامه تقلبی داشته‌اند.

سرنوشت هواپیما و مسافران هواپیمای مالزیایی هنوز در چهارمین روز مفقود شدن آن روشن نشده است. در حال حاضر محدوده جستجو بر ساحل غربی مالزی متمرکز شده است. منطقه‌ای که گمان می‌رود هواپیما بر فراز آن سقوط کرده باشد، چهارصد کیلومتر مربع وسعت دارد و عمق آب آن ۴۰۰۰ متر است.

وزارت خارجه ایران نیز در مورد حضور دو ایرانی در هواپیمای مفقود شده موضع‌گیری کرد. مرضیه افخم سخنگوی این وزارتخانه با خانواده مسافران بوئینگ ۷۷۷ ابراز همدردی کرده و  گفته که مسئله از طرف سفارت ایران در کوالالامپور در دست پیگیری است.

افخم در مورد گذرنامه‌های تقلبی نیز گفته است که “بحث قاچاق انسان” یکی از دغدغه‌های جدی ایران به شمار می‌آید.

ارتش مالزی روز سه‌شنبه ۱۱ مارس اعلام کرد که رد هواپیما را با استفاده از رادار در تنگه مالاکا یافته است. این تنگه صدها کیلومتر دورتر از جایی است که هواپیما ارتباط خود را با مرکز کنترل از دست داده بود.

Share