ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بحران کریمه؛ واکنش‌های تلافی‌جویانه روسیه و اوکراین

پارلمان اوکراین لایحه‌ای در لزوم آزاد‌سازی این شبه‌جزیره تصویب کرد. روسیه حساب بانکی میلیاردر حامی جنبش میدان را بست. مانور نظامی مشترک آمریکا و اوکراین آغاز می‌شود.

پارلمان اوکراین لایحه‌ای در لزوم آزاد‌سازی این شبه‌جزیره تصویب کرد. روسیه حساب بانکی میلیاردر حامی جنبش میدان را بست. مانور نظامی مشترک آمریکا و اوکراین آغاز می‌شود.

بزرگ‌ کنید
سربازان روسی در مقابل پایگاه نظامی اوکراین در حوالی سیمفروپل

پارلمان اوکراین روز پنجشنبه (۲۰ مارس / ۲۹ اسفند) لایحه‌ای را در رد الحاق کریمه به روسیه تصویب کرد. در این مصوبه دولت اوکراین به مبارزه‌ای بی‌امان و طولانی برای بازپس گیری کریمه فراخوانده شده است.

هم‌زمان اعلام شد که مانور نظامی مشترک آمریکا و اوکراین موسوم به "Rapid Trident" شروع می‌شود. این مانور سالانه،  از ۲۰۰۶  تاکنون در دریای سیاه برگزار شده است.

روزنامه گاردین به نقل از محافل دولتی بریتانیا گزارش داده که لندن نیز قصد اعزام سرباز به منطقه را دارد اما تعداد نیروهایش روشن نیست.

سفیر اوکراین در سازمان ملل هم  طی دیدار با گروهی از دیپلمات‌ها به شواهدی در مورد آماده سازی روسیه برای دخالت در شرق و جنوب اوکراین اشاره کرده است.

این خبر از سوی منابع مستقل هنوز تایید نشده و دیپلمات‌های روسی نیز آن را تکذیب کرده‌اند.

گام‌های تلافی‌جویانه

آندری پاروبی، رئیس اداره امنیت اوکراین پیشنهاد کرده که اتباع روسیه برای رفت و آمد به اوکراین ویزا بگیرند. این پیشنهاد اما با مخالفت آرسنی یاتسنبوک، نخست وزیر اوکراین روبرو شده است. او گفته که این پیشنهاد باید به دقت بررسی شود.

به نظر می‌رسد که مخالفت یاتسنیوک ناشی از واکنش‌های متقابل روسیه باشد، زیرا حدود سه میلیون اوکراینی در روسیه کار می‌کنند و شهروندان دو کشور اقوام و بستگان زیادی در هر دو سرزمین دارند.

از سوی دیگر مقامات گمرکی اوکراین اعلام کرده‌اند که روسیه کنترل کالاهای این کشور را تشدید کرده است.

صاحبکاران و سرمایه‌داران اوکراینی در روسیه نیز نگران آینده کسب و کار خود هستند. دستگاه قضایی روسیه حساب‌ بانکی کارخانه شیرینی‌سازی "Roshen" را مسدود کرده است.  این کارخانه به میلیارد اوکراینی پیوتر پروشنکو تعلق دارد که از جمله حامیان مالی "جنبش میدان" در کی‌یف بوده است.

اوکراین در واکنش به الحاق کریمه به روسیه، شرکت در مسابقات جهانی شمشیربازی را  که آخر هفته آینده در مسکو برگزار می‌شود، تحریم کرده است.

آندرس فو راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، بحران کریمه را بزرگ‌ترین چالش امنیتی این پیمان پس از جنگ سرد خوانده و روسیه را به تلاش برای ترسیم دوباره نقشه اروپا متهم کرده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • modurane rousieh khodeshan ra beh khary mizanand

    با تجاوز آشکار روسیه به خاک یک کشور مستقل هم سایه ( اوکراین ) به بهانه حمله پیشگیرانه برا ی حفاظت از جان روس ها ( در حالیکه هیچ روسی در خطر نبود ) و بدتر از ان ضمیمه کردن ان به خاک خود استعمارگری روسیه را که هنوز رهبر ان در قرن ١٨ و ١٩ سیر و سیاحت میکند و ناپلئون شخصیت مقتدای او است ثا بت کرد جای هیچ تردیدی حتا برای آنگلا مرکل که همدست و همدستان او باقی نگذاشت که این دیکتاتور دیوانه حد و مرزی نمی شناسد و دنبال غارتگری و تشکیل امپراطوری فقیر اما باج گیر است . با سخنان احمقانه سر گئی ریابکوف و *** دهان او در مورد اینکه می خواهد از ایران به عنوان گو شت دم توپ برا ی مقابله با تحریم های غرب استفاده کند که از هم اکنون میلیاردر های روسی ( از جمله تا یکو ن ١٤ میلیارد دلاری فولاد ولادیمیر لیسین را ) به وحشت انداخته و میلیاردها دلار سرمایه روسیه در همان روز اول به باد رفت , پرده از یک حقیقت وحشتناک تاریخی برداشته شد نقشه روس ها برای ایران ! آنها می خواهند از ایران به عنوان قربانی سیاست های تجاوزکارانه خود در برابر غرب استفاده کنند مهمتر اینکه آنها با اطمینان از طرف کشور و دولت ایران با چه وقاحتی توپ در میکنند !!! من نمی دانم آنهایی که برای خانم فاطمه اشتیانی و یا حتا دو تا تروریست جند الله بیانیه میدهند و با لولا برزیلی نامه نگاری میکنند که به او پناهندگی بدهد چرا در برابر این نقض آشکار حا کمیت ملی ایران سکوت مرگبار ما رکسیستی روسی گرفته اند ؟ من نمی دانم آنهایی که خود را نئو سکولار میدانند و به همه حمله می کنند از مصدق و بنی صدر و با زرگان و داریوش فروهر و امیر انتظام گرفته تا ملی مذهبی ها , خاتمی , اصلاح طلبان , موسوی , کروبی , .... ( به استثنای حزب توده , علی لاریجانی , فدائیا ن , مصباح یزدی , طبرزدی و رئیس دانا ) و حالا پیام نوروزی رئیس دانا ! را پخش میکنند و پیام های کانون خفته نویسندگان روسی که فقط وقتی منافع دولت فخیمه روسیه وست می اید سر و کله شان پیدا می شود ! ( به جای پیام نوروزی رضا پهلوی و بنی صدر و اوباما ) چرا در برابر چنین نقض آشکار حکمت ملی ایرانیان ساکتند من نمی دانم چرا جبهه ملی , ملی مذهبی ها , سبزها , اصلاح طلبان , اتحاد جمهوری خواهان و روشنفکران و نویسندگان و هنرمندان و سیاسیون غیر وابسته به روسیه چرا ساکتند ؟ فقط روزنامه انتخاب به شکلی غیر مستقیم به این تجاوز آشکار حساسیت نشان داده " روسيه: ممکن است موضع مان در مذاکرات هسته ای ايران تغيير کند » » » پايگاه خبری تحليلی انتخاب (Entekhab.ir) - روسيه با اعلام آمادگی برای تغيير موضع خود در مذاکرات هسته ای ايران وارد قمار خطرناکی در جهت مقابله با تحريم ها عليه مسکو شده است. فرارو هم به شکلی زیرکانه در تیتر نشان داده که روسیه با کارت ایران ! بازی میکند http://fararu.com/fa/news/184112/کرملین-دست-به-کارتِ-ایران-می‌برد << معلوم نیست ان پارلمان روسی و رئیس و نایب رئیس روسی ان چرا ساکتند وقتی خونشان قرمز سیاه رنگ میشود اگر کسی در مورد اسد و لبنان حرفی بزند !!!! معلوم نیست ان آیات اعظم که برای بیرون آمدن یک موی یک زن در خیابان سازمان سیا و امریکا و تمامی غرب را به توطیه برای نابودی کیان اسلام متهم میکنند الان کجا هستند ؟