ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

جيش‌العدل: مرزبانان ربوده شده در خاک ايران هستند

خبرگزاری فارس گفت‌وگوی سخنگوی «جیش‌العدل» با روزنامه‌ای پاکستانی را منتشر کرده که در آن وی گفته است مرزبانان ربوده‌شده در خاک ایران هستند. وزارت خارجه پاکستان نیز گفته مرزبانان در پاکستان نيستند.

در حالی که مقام‌هايی ایرانی معتقدند پنج مرزبان ربوده‌شده ایرانی در خاک پاکستان هستند، سخنگوی گروه«جيش‌العدل» گفته که آن‌ها در خاک ایرانند. وزارت خارجه پاکستان نيز گفته است مرزبانان در خاک پاکستان نیستند.

عبدالرئوف ریگی: جيش‌العدل يک گروه مذهبی است وهيچ ارتباطی با قوم‌گرايان و جدايی‌طلبان بلوچ و آمریکا ندارد

خبرگزاری «فارس» نوشت عبد‌الرئوف ريگی، سخنگوی گروه جيش‌العدل که پنج مرزبان ایرانی را ربوده، در گفت‌وگو با روزنامه پاکستانی «امت» گفته است: «با گذشت زمان ثابت خواهد شد که جيش‌العدل در ايران به‌سر می‌برد و از مرزبانان گروگان گرفته شده در خاک ايران نگهداری می‌شود.»

وی افزود: «جيش‌العدل از پاکستان يا ساير کشورها وارد خاک ايران نمی‌شود بلکه پايگاه اصلی اين گروه داخل خاک ايران است.»

عبد‌الرئوف ريگی ضمن تأييد خبر اعدام يکی از مرزبانان ربوده‌شده ایرانی حال چهار مرزبان دیگر را خوب توصیف کرد و گفت: «چنانچه ايران به درخواست‌های مطرح شده پاسخ مثبت دهد، چهار مرزبان گروگان گرفته شده به سلامت آزاد می‌شوند.»

عبدالرئوف ريگی برادر کوچکتر عبدالمالک ريگی، رهبر پیشین گروه «جند‌الله» است. عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله بود که در اسفندماه ۱۳۸۸ توسط وزارت اطلاعات ایران دستگیر و روز ۳۰ خرداد ۱۳۸۹ به دار آویخته شد.

پاکستان: مرزبانان در خاک ما نیستند

در همین حال وزارت امور خارجه پاکستان نیز هر گونه حضور مرزبانان ربوده شده ایرانی در خاک این کشور را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری کویت، تسنیم اسلم، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان گفت: «مقام‌های پاکستانی برای یافتن مرزبانان ربوده شده ایرانی منطقه را مورد بررسی و شناسایی قرار دادند اما هیچ چیزی که نشان‌دهنده حضور آن‌ها در خاک پاکستان باشد نیافتند.»

پنج مرزبان ربوده‌شده ایرانی که جیش‌العدل می‌گوید یکی از آن‌ها را اعدام کرده است

وی افزود: «جنازه مرزبان ايرانی در خاک پاکستان پيدا نشده است و اين نشان می‌دهد مرزبانان ربوده شده در خاک پاکستان قرار ندارند.»

به‌گفته تسنیم اسلم، مرزبانان ايرانی در منطقه‌ای به مساحت پنج تا ۱۰ کيلومتری در استان سيستان و بلوچستان ايران و در مرز پاکستان ناپديد شده‌اند و اسلام‌آباد همه کمک‌های ممکن را در این زمینه خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان همچنین تأکید کرد: «کشورمان در موضعی نيست که درباره مرزبانان ربوده شده بتواند توجيه يا عذرخواهی به ايران ارائه کند.»

در روزهای اخیر از يک سو ایران و پاکستان يکدیگر را به کم‌کاری در تلاش برای آزادی مرزبانان ایرانی متهم کردند و از سوی دیگر برخی از نیروهای اصولگرا، دولت حسن روحانی و به‌ويژه محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه را متهم به بی‌عملی در این زمینه کرده‌اند.

پنج مرزبان ایرانی روز جمعه، ۱۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۲، در منطقه مرزی جکیگور استان سیستان و بلوچستان ناپدید شدند. پس از این رویداد گروه اسلامی «جیش‌العدل» با انتشار تصویرهایی در شبکه‌های اجتماعی مسئولیت ربودن این افراد را به عهده گرفت.

گروه جیش‌العدل شامگاه یکشنبه، سوم فروردین‌ماه، اعلام کرد که جمشید دانایی‌فر، یکی از مرزبانان ربوده شده را اعدام کرده است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • شهروند

    این خبر مسئولیت پاکستان رو خیلی سنگین میکنه، در پاکستان سخنگوی یک گروه تروریستی به راحتی میره با روزنامه مصاحبه میکنه کسی هم بازداشتش نمی‌کنه؟

  • Parasto

    همه اینها برنامه اس تا عید مردم را خراب کنند.والسلام.