ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مولوی عبدالحميد: آزادی‌های مذهبی قانون اساسی اجرا شود

مولوی عبدالحميد، امام جمعه زاهدان

مولوی عبدالحميد، امام جمعه زاهدان و از رهبران اهل سنت ايران، خواهان اجرای همه آزادی‌های دينی و مذهبی مورد اشاره در قانون اساسی شده است.

به تازگی مولوی عبدالحمید برای شرکت در نشستی در عربستان ممنوع الخروج شده بود

به گزارش پايگاه اطلاع رسانی اهل سنت، مولوی عبدالحميد در خطبه‌های نماز جمعه اين هفته با اشاره به تنوع دينی و مذهبی در ساختار جمعيتی ايران گفته است: «همه آزادی‌های دينی و مذهبی که در قانون اساسی به آنها اشاره شده است، بايد اجرا شده و حقوق اديان و مذاهب در کشور بايد محترم شمرده شوند.»

مدير دارالعلوم زاهدان تأکيد کرده که «هيچ قدرت، نهاد و سازمانی «نبايد بتواند اجرای اين آزادی‌های قانونی را مختل نمايد.»

به گفته امام جمعه زاهدان  «قانون بايد برای همه ملت، به ويژه مجريان قانون، حرمت داشته باشد و از هرگونه اعمال سليقه جلوگيری صورت گيرد.»

طبق اصل دوازدهم قانون اساسی در ایران، دين رسمی جمهوری اسلامی، اسلام شیعی دوازده‌‌امامی (تشیع) است، اما پيروان مذاهب حنفی، شافعی، مالکی و حنبلی دارای «احترام» هستند و پيروان اين مذاهب در انجام مراسم مذهبی طبق فقه خودشان آزادند.

اما با وجود تأکيدات قانونی بر آزادی اين دسته از مذاهب، اهل سنت ايران با محدوديت‌هایی روبه‌رو هستند و جمعيت اهل سنت ساکن تهران، پايتخت، هیچ مسجدی برای به جا آوردن مناسک دينی خود ندارند.

جمعيت قابل توجه اهل سنت ايران در ۱۴ استان زندگی می‌کنند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • mehran

    چی شد جرات کرد حرف بزند؟!