ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«تغییرات آب و هوایی امنیت جهان را به خطر انداخته است»

گزارش جدید هیئتی وابسته به سازمان ملل متحد، شواهدی قطعی از بی‌ثباتی جهان، به خطر افتادن امنیت غذایی و منابع آبی و افزایش شمار بحران‌ها به دلیل گرم شدن هوای زمین ارائه کرده است.

نتایج گزارش جدید سازمان ملل متحد نشان می‌دهد خطرات ناشی از تغییرات آب و هوایی جهان را به سوی ناامنی و بی‌ثباتی بیشتر سوق می‌دهد و زندگی میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را تهدید می‌کند.

تغییرات آب و هوایی شمار بلاهای طبیعی مانند سیل و طوفان را افزایش داده است

این گزارش  روز دوشنبه ۳۱ مارس برابر با ۱۱ فروردین توسط «هیئت بین‌دولتی تغییرات آب و هوایی» یا IPCC وابسته به سازمان ملل متحد منتشر شده است.

در این گزارش برای نخستین بار شواهدی قطعی از تأثیر تغییرات آب و هوایی بر ذوب شدن یخچال‌ها و لایه‌های خاک یخ زده در قطب شمال، از بین رفتن زیستگاه‌های مرجانی در اقیانوس‌ها، و همچنین ایجاد موج‌های بزرگ گرما، باران‌های سیل آسا و طوفان‌های شدید ارائه شده است.

این گزارش که صبح روز دوشنبه، در جریان نشستی در شهر یوکوهامای ژاپن منتشر شد، به این نکته اشاره می‌کند که جهان باید در انتظار عواقب وخیم‌تری نیز باشد.

به گفته راجندرا پاچوری، ر‌ئیس این هيئت، هیچ‌کس در جهان از تأثیرات منفی تغییرات آب و هوایی در امان نخواهد ماند.

گزارش اخیر«هیئت بین‌دولتی تغییرات آب و هوایی» جدی‌ترین و هشدار‌دهنده‌ترین گزارش این هیئت تاکنون بوده است. پیش از این نیز در سپتامبر سال ۲۰۱۲ این هیئت با انتشار گزارشی بدون هیچ تردیدی فعالیت‌های انسانی را عامل اصلی تغییرات آب و هوایی قلمداد کرده بود.

این گزارش‌ها از آن رو اهمیت دارد که هنوز بسیاری افراد در جهان، از جمله بسیاری از سیاستمداران و صاحبان صنایع، شواهد مربوط به تغییرات آب و هوایی را انکار می‌کنند و به نقش انسان در برهم خوردن تعادل زیست محیطی کره زمین باور ندارند.

برای تهیه این گزارش ۲۶۰۰ صفحه‌ای جدید، بیش از سه سال زمان صرف شده و حدود ۳۰۰ دانشمند از سراسر دنیا در تهیه آن مشارکت داشته‌اند.

شواهد ارائه شده در گزارش نسبت به شواهدی که در گزارش  سال ۲۰۰۷ ارائه شده بود، دو برابر هستند.

در طول این گزارش بیش از ۲۳۰ بار از کلمه «خطر» استفاده شده است. مهم‌ترین خطری که این گزارش به آن اشاره می‌کند افزایش تعداد بلاها و فجایع انسانی و طبیعی است.

این هیئت از سال ۲۰۰۰ تاکنون مشغول رصد و تجزیه و تحلیل فجایع زیادی از جمله موج‌های گرمای بی‌سابقه در آمریکا و اروپا، آتش‌سوزی‌های گسترده در استرالیا و سیل‌های ویرانگر در پاکستان و بنگلادش بوده است.

آب شدن یخ‌های قطبی و بالا آمدن سطح دریاها از عوارض تغییرات آب و هوایی است

این فجایع بدترین تأثیر را روی گروه‌های آسیب‌پذیر مانند فقرا، سالخوردگان و کودکان برجای می‌گذارد.

از سوی دیگر دولت‌های جهان به میزان کافی به این تغییرات توجه ندارند و برای مقابله با آن سرمایه‌گذاری نکرده‌اند. بنا براین بسیاری از کشورها و جوامع فقیر با خطراتی ریشه‌ای و نابود کننده تهدید می‌شوند.

به گفته کارشناسان تهیه کننده این گزارش، اکنون صحبت از خطری احتمالی که ممکن است در آینده کره زمین را تهدید کند در میان نیست، بلکه صحبت از تغییراتی برگشت‌ناپذیر است که هم‌اکنون نیز وضعیت دنیا را تغییر داده‌اند.

گرچه تاکنون هشدارها و تحقیقات زیادی در مورد تأثیر تغییرات آب و هوایی بر کره زمین منتشر شده است، اما این گزارش یکی از جامع‌ترین گزارش‌هایی است که در سطح بین‌المللی منتشر می‌شود و تغییرات آب وهوایی را به امنیت غذایی و افزایش تعداد درگیری‌های منطقه‌ای مرتبط می‌کند.

بنابر این گزارش، تغییرات آب و هوایی به علاوه فقر و کمبود منابع غذایی عاملی برای بروز جنگ‌ها و درگیری‌های بیشتر می‌شود و شمار مهاجران و پناهجویان در جهان افزایش خواهد یافت.

در بخشی از این گزارش آمده است که این تغییرات هم‌اکنون نیز باعث کاهش منابع غذایی جهان شده است و اگر اوضاع به همین نحو پیش برود، میزان تولید گندم  و ذرت به شکل بسیار محسوسی کاهش خواهد یافت. نتایج این تغییرات هم‌اکنون نیز در بسیاری از نقاط جهان مانند آفریقا و کاراییب دیده می‌شود.

در این گزارش همچنین به تأثیر تغییرات آب و هوایی بر منابع و ذخایر آب جهان نیز اشاره شده است. بالا آمدن سطح دریاها باعث زیر آب رفتن بخش زیادی از زمین‌ها می‌شود و آب‌ اقیانوس‌ها نیز اسیدی‌تر خواهند شد. همچنین آبزیان و ماهیان مختلف نیز در معرض انقراض قرار می‌گیرند و کاهش شمار آن‌ها فشار دیگری بر منابع غذایی مردمان جهان خواهد بود.

به گفته تهیه‌کنندگان این گزارش، جهان باید خود را با تغییرات جدید وفق دهد و به سرعت روش‌های مدیریت بحران را برای مقابله و کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی به کار بندد.

«هیئت بین‌دولتی تغییرات آب و هوایی» یا IPCC که این گزارش را منتشر کرده، هیئتی است علمی و مرکب از نمایندگان کشورهای مختلف جهان. هدف این هیئت تهیه گزارش و برآوردهای علمی، فنی، اقتصادی و اجتماعی از وضعیت آب و هوای زمین و خطرات گرم‌شدن آن است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • آرمان شهر | Armanshahr| بنیاد آرمان شهر | هفت‌روز نامه حقوق بشری ایران ـ شماره 39

    […] تغییرات آب و هوایی امنیت جهان را به خطر انداخته نتایج گزارش جدید سازمان ملل متحد نشان می‌دهد خطرات ناشی از تغییرات آب و هوایی جهان را به سوی نا امنی و بی‌ثباتی بیشتر سوق می‌دهد و زندگی میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را تهدید می‌کند. بیشتر بخوانید: سی و ششمین نشست رژیم حقوقی دریای خزر این هفته درعشق آبادبرگزار می شود […]