ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تحویل مرزبانان ربوده شده به ایران تأیید شد

گروه «جیش‌العدل» به شبکه خبری «العربیه» اطلاع داده بود که مرزبانان ربوده‌شده ایرانی را آزاد کرده است. خبرگزاری‌ها تحویل چهار مرزبان ایرانی را تأیید کرده‌اند.

خبرگزاری فارس به نقل از یک مقام امنیتی از تحویل مرزبانان ربوده شده ایرانی در پاکستان گزارش داد.  پیش‌تر گروه «جیش‌العدل» به شبکه خبری «العربیه» اطلاع داده بود که آن‌ها را آزاد کرده است. العربیه  جمعه، ۱۵ فروردین، این خبر را به نقل از عبدالرئوف ریگی، سخنگوی این گروه مسلح، طی گفت‌وگویی از طریق «اسکایپ» منتشر کرد.

خبرگزاری‌های ایران، آزادی رامین حضرتی، سجاد زاهانی، محمد نظامی و جمشید تیموری، چهار تن از مرزبانان ربوده‌شده را تأیید کرده‌اند.

در روزهای گذشته خبرهایی در باره میانجی‌گری «بزرگان محلی» برای آزادی آن‌‌ها نیز منتشر شده بود.

سخنگوی جیش‌العدل اعلام کرده که پس از گفت‌وگو با هیأتی از  «علما و سران بعضی از قبیله‌های سنی بلوچ» تصمیم به آزادی مرزبانان گرفته است.

جیش‌العدل همچنین با انتشار اطلاعيه‌ای در صفحه فيس‌بوک خود از آزادی مرزبانان ايرانی در راستای آنچه نشان دادن «حسن نيت و انسان‌دوستی» ناميد، خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است: «سازمان جيش‌العدل به اطلاع عموم مردم ايران می‌رساند که مذاکرات بين مسئولين سازمان و وفد اعزامی علمای اهل‌سنت با تصميم آزادی نظاميان رژيم به پايان رسيد.»

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان درباره اعلام آزادی مرزبانان گفته بود: «وقتی سربازان را به آغوش ایران برسانیم، به باور آزادی آنها می‌رسیم.»

این مسئول ایرانی پیش‌تر موضوع توافق ایران با گروه جیش‌العدل بر سر تبادل ۳۴ زندانی سنی با سربازان ربوده شده را تکذیب کرده بود.

جیش العدل، در روز سوم فروردین اعلام کرد که جمشید دانایی فر را اعدام کرده است.

این گروه سنی همچنین خبر داده بود که در روز ۱۳ فروردین یک تن دیگر از آن‌ها را خواهد کشت، اما با صدور اطلاعیه‌ای از مذاکره در باره آزادی مرزبانان ربوده‌شده خبر داد.

جیش‌العدل پس از ربودن مرزبانان ایرانی از جمله خواهان آزادی۲۵۰ تن شده بود که به گفته این گروه زندانیان اهل تسنن در جمهوری اسلامی هستند.

پیش‌تر مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، خواهان آزادی مرزبانان شده بود.

پنج مرزبان که جیش‌العدل گفته بود یکی از آن‌ها را اعدام کرده، روز جمعه، ۱۸ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۲ در مرز جکیگور استان سیستان و بلوچستان ناپدید شده بودند.

اعضای جیش‌العدل که در اینترنت خود را «سازمان دفاعی در راستای دفاع از اهل سنت» معرفی می‌کنند، کمی بعد با انتشار تصاویری از ربودن آن‌ها خبر دادند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • بهنام

    آزادی سربازان وطن را به مردم ایران تبریک عرض مینمایم .