Share

علی مطهری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از دولت خواست که اجازه دفن ریچارد نلسون فرای، ایران‌شناس درگذشته را در کنار زاینده‌رود صادر کند.

ریچارد نلسون‌فرای، ایران‌شناس برجسته چندی پیش در بوستون آمریکا درگذشت.

ریچارد نلسون‌فرای، ایران‌شناس برجسته چندی پیش در بوستون آمریکا درگذشت

پنج‌شنبه، ۲۱ فروردین (۱۰ آوریل) علی مطهری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در سخنانی از دولت حسن روحانی خواست به تعهداتش عمل کند و اجازه دفن ریچارد نلسون فرای را در کنار زاینده‌رود بدهد.

ریچارد نلسون فرای، ایران‌شناس برجسته‌ای است که به دلیل علاقه‌اش به ایران وصیت کرده در کنار زاینده‌رود دفن شود. اما عده‌ای او را به جاسوسی برای آمریکا متهم کرده‌اند و با اجرای وصیت او مخالف‌اند.

علی مطهری گفت: «واکنش‌هایی که نسبت به فرای و دفن نشدن وی در زاینده‌رود وجود دارد مواضع کمیسیون فرهنگی مجلس نیست و شخصاً این موضوع را قبول ندارم.»

در همان حال احمد سالک، نماینده مردم اصفهان و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در سخنانی به حسن روحانی، رییس جمهور ایران تذکر داد و از او خواست با دفن پیکر ریچارد نلسون فرای در حاشیه رود زاینده‌رود مخالفت کند.

ریچارد نلسون فرای، ایران‌شناس و شرق‌شناس آمریکایی ۷ فروردین سال جاری در ۹۴ سالگی در شهر بوستون درگذشت. او بنیانگذار کرسی مطالعات ایرانی در دانشگاه‌های کلمبیا و هاروارد بود.

ریچارد فرای بیش از ۷۰ سال از زندگی‌اش را صرف مطالعه و پژوهش درباره تاریخ و فرهنگ فلات ایران کرد و یکی از آخرین بازماندگان نسل ایران‌شناسان و شرق‌شناسانی چون آرتور کریستین‌سن و آرتور پوپ، رومن گیرشمن و پروفسور آلبرت امستد بود که شرق‌شناسی را در دانشگاه‌های جهان بنیان گذاشتند و تألیفات بسیاری درباره فرهنگ و هنر و تاریخ ایران داشتند.

Share