Share

 علی معظمی‌فرد، یکی از دراویش گنابادی ساکن دامغان در استان سمنان که از کارمندان سازمان کمیته امداد امام بوده به علت «وابستگی به طریقت گنابادی» اخراج شد.

دراویش-گنابادی-495x334

اسفندماه ۱۳۹۲، با اعتصاب غذای ۱۰ تن از دراویش زندانی، بیش از دو هزار درویش در خارج از زندان اعتصاب غذا کردند

معظمی‌فرد به تارنمای «مجذوبان نور» نزدیک به دراویش گنابادی گفت:  «پس از پیگیری‌های مکرر درباره علت این برخورد، در ‌‌نهایت ریاست کمیته امداد استان سمنان با اذعان اینکه من یکی از بهترین نیروهای استان در حوزه کاری خودم بودم، گرایش بنده به سلسله درویشی گنابادی را عامل فشار به او برای عدم تمدید قرارداد کاری با من عنوان کرد».

سایت مجذوبان نور نزدیک به دراویش گنابادی است و به اخبار و اطلاعات مربوط به آن‌‌ها می‌پردازد.

این درویش گنابادی همچنین از احضارهای مکررش در طول دو سال اخیر توسط ماموران وزارت اطلاعات این استان خبر داد و گفت: «بار‌ها برای تعطیلی مجالس درویشی در منزل خودم توسط نیروهای امنیتی نسبت به از دست دادن شغلم تهدید شده بودم.»

دانشگر در مورد دیگر دراویش ساکن استان سمنان نیز از تهدیدات مشابه ماموران وزارت اطلاعات در احضارهای اخیر برای لغو پیمان‌نامه شغلی خود که در ارتباط با یک ارگان دولتی است، خبر داده است.

دستگاه امنیتی و نهادهای قضایی در سال‌های گذشته تعداد زیادی از دراویش گنابادی و وکلای مدافع آن‌ها را بازداشت، محاکمه و زندانی کرده است.

بر پایه این گزارش «سیاست فشار بر درویشان ایران و دست آویز قرار دادن شغل آن‌ها برای عدم شرکت در مجالس درویشی سال‌هاست که دنبال می‌شود، اما در حالی همچنان ادامه دارد که مسئولین دولت یازدهم بار‌ها در ماه‌های اخیر از لزوم حقوق برابر اقلیت‌های دینی و رفع تبعیض‌ها و برخورد‌های خلاف قانون، سخن گفته‌اند.»

در اسفندماه سال ۱۳۹۲، در پی اعتصاب غذای ۱۰ تن از دراویش زندانی در زندان‌های اوین٬ رجایی‌شهر، نظام شیراز و بندرعباس، بیش از دو هزار نفر از دراویش گنابادی سراسر کشور، با اعلام همبستگی با این زندانیان، در خارج از زندان دست به اعتصاب غذا زده‌ بودند.

پس از آن در ۱۷ اسفندماه، و به دنبال تجمع دروایش گنابادی و خانواده‌های زندانیان آنها در مقابل  دادستانی تهران،  نیروهای امنیتی و انتظامی برای جلوگیری از این تجمع اقدام به بازداشت و ضرب و شتم صدها معترض کردند.

فعالان حقوق دراویش گنابادی می‌گویند برخورد با اعضای این اقلیت مذهبی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد در چهارچوب«طرح برخورد با عرفان‌های کاذب» شروع شد.

Share