Share

باراک اوباما مصوبه کنگره آمریکا در عدم صدور ویزا برای حمید ابوطالبی را امضا کرد. این لایحه با تاکید بر نقش ابوطالبی در گروگانگیری و اشغال سفارت آمریکا در تهران تصویب شده بود.

Hamid-Aboutalebi2

باراک اوباما در روز جمعه ۱۸ آوریل، مصوبه‌ کنگره و سنای آمریکا در فراخوان به عدم صدور ویزا برای حمید ابوطالبی را امضا کرد. او این لایحه را با اتکاء به قانونی امضا کرد که ورود هر فرد مظنون به فعالیت‌های جاسوسی یا تروریستی علیه ایالات متحده یا اقدامات مغایر با امنیت ملی این کشور را منع می‌کند.

سنا و کنگره آمریکا در هفتم و دهم آوریل این لایحه را به رای گذاشته بودند و مصوبه آنها تنها در صورت وتوی اوباما جنبه قانونی نمی‌یافت.

حمید ابوطالبی متهم به همکاری در اشغال سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۳۵۸ و مشارکت در گروگانگیری ۴۴۴ روزه کارکنان این سفارتخانه است. او این اتهام را رد کرده و گفته که تنها در زمان آزادی برخی گروگان‌ها، به عنوان مترجم ایفای نقش کرده است.

ابوطالبی پیش از این سفیر ایران در ایتالیا، بلژیک و استرالیا و مدیرکل سیاسی وزارت خارجه ایران بوده است. او از نزدیکان روحانی و ظریف و در شمار دیپلمات‌های میانه‌رو و متمایل به گفتگو با غرب محسوب می‌شود.

دولت ایران در مجادله مربوط به عدم صدور ویزای حمید ابوطالبی، از دبیرکل سازمان ملل درخواست کمک کرده است. مجید تخت‌روانچی، معاون وزارت خارجه ایران از بان کی‌مون خواسته است هر اقدام ضرور را برای حل این مشکل انجام دهد.

تخت روانچی در نامه به دبیرکل سازمان ملل نوشته بود که تهران با وجود اتهاماتی که آمریکا علیه ابوطالبی طرح کرده، روی این انتخاب پافشاری می‌کند. او ابوطالبی را فردی “شایسته، باتجربه و کارآمد” خوانده و گفته بود که تهران به هیچ وجه قصد تعیین نامزد دیگری برای نمایندگی ایران در سازمان ملل را ندارد.

پیش‌تر، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از شکایت کشورش در رابطه با عدم اجازه ورود ابوطالبی به آمریکا خبر داده و آن را مغایر با “قرارداد مقر سازمان ملل و دولت آمریکا” خوانده بود.

ایالات متحده یالات متحده از نظر اصولی تعهد دارد که موجبات سفر کلیه دیپلمات‌های سازمان ملل به این کشور و کار در نیویورک را فراهم کند.

این تعهد در مواردی استثنایی می‌تواند نقض شود. آمریکا به طور نمونه در سال ۱۹۸۸ برای یاسر عرفات به اتهام مشارکت در اقدامات تروریستی، ویزای آمریکا صادر نکرد. عرفات در آن سال می‌خواست در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند.

ابوطالبی قرار بود به جای محمد خزایی، سفیر دایم ایران در سازمان ملل شود. موضوع مشارکت احتمالی او در گروگانگیری کارکنان سفارت آمریکا در تهران، نخستین مرتبه از سوی خبرگزاری “بلومبرگ” طرح شد.

Share