Share

آرسنی یاتسنیوک، نخست‌وزیرموقت اوکراین، جمعه ۲۹ فروردین(۱۸ آوریل) قول داد که با تغییرات احتمالی قانون اساسی، زبان روسی «شأنی خاص» پیدا کند و تمرکز قدرت در اوکراین به‌شکلی وسیع کاهش یابد.

19April-Ukrain4

طرح تغییر در قانون اساسی اوکراین واکنش مثبتی به خواسته‌های روس‌زبانان این کشور است

این سخنان جدیدترین پیشنهادات دولت موقت اوکراین در تلاش برای کاهش تنش‌ها و پایان اعتراض‌های طرفداران مسکو در شرق این کشور بوده است.

یاتسنیوک همراه با الکساندر تورچینف، رییس‌جمهور موقت اکراین، در پیام مشترک تلویزیونی خود خواستار وحدت ملی شدند و از مردم قویاً خواستند تا از دست زدن به خشونت بپرهیزند.

آنها اعلام کردند که از تغییر در قانون اساسی حمایت خواهند کرد، قدرت را تمرکززدایی و به شوراهای محلی منتقل می‌کنند و تصمیم‌گیری درباره زبان رسمی نواحی مختلف را به شوراهای آنان واگذار خواهند کرد. این موارد، خواسته‌های اصلی روس‌زبان‌ها بوده است.

همزمان روسیه اعلام کرد که از ارزیابی ایالات متحده درباره توافق بین‌المللی بدست‌آمده در روز پنجشنبه در ژنو برای رفع بحران در اکراین نومید شده است. بیانیه وزارت خارجه روسیه افزوده است که تهدید واشنگتن به اعمال تحریم‌های جدید علیه مسکو «کاملاً غیرقابل قبول» است. این بیانیه مقامات آمریکا را به تلاش برای «تطهیرکردن» خشونت‌های صورت‌گرفته از سوی کیف علیه معترضان استان‌های شرقی متهم کرده است.

به علاوه، دمیتری پسکوف، سخن‌گوی ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه نیز در تلویزیون دولتی ظاهر شد و تهدید آمریکا به تحریم‌های جدید را مورد انتقاد قرار داد. وی اظهار داشت: «شما نباید رفتاری نسبت به روسیه انجام دهید که انگار روسیه یک دخترمدرسه‌ای بی‌ادب است و می‌توانید برگه‌ای جلوی او بگذارید که رویش هر وقت لازم بود علامت بزنید دخترک تکالیف‌اش را انجام داده است.»

19April-Ukrain

حکومت خودخوانده «جمهوری خلق دونتسک» گفته بود که اشغال‌کنندگان ساختمان‌ها دولت کیف را مشروع نمی‌دانند.

انتقادهای مقام‌های روسیه در واکنش به اظهارات باراک اوباما صورت پذیرفت که گفته بود نسبت به وعده‌های روسیه برای تلاش در جهت کاستن تنش‌ها در اوکراین مشکوک است و ایالات متحده و متحدانش آماده هستند تا اگر روسیه به تعهدات خود عمل نکند، تحریم‌های بیشتری علیه این کشور اعمال کنند.

در همین حال، یولیا تیموشنکو نخست‌وزیر سابق اوکراین و یکی از نامزدهای احتمالی ریاست‌جمهوری آینده در این کشور روز جمعه به دونتسک وارد شد تا برای آرام‌ترکردن وضعیت تلاش کند. وی در گفت‌و‌گو با آسوشیتد پرس اظهار کرد: «من می‌خواهم با گوش خودم این خواسته‌ها را بشنوم و دریابم که آنها چقدر جدی هستند، تا شاید بتوان راهی برای سازش ضروری میان غرب و شرق یافت که به ما اجازه خواهد داد بار دیگر در کشور به وحدت برسیم».

گفتنی است که روز پنج‌شنبه توافقی دور از انتظار بین ایالات متحده، اتحادیه اروپا، روسیه و اوکراین بر سر بحران اکراین به دست آمد که بر اساس آن، طرفین خواستار خلع سلاح کلیه گروه‌های شبه‌نظامی و بازگرداندن فوری همه ساختمان‌های دولتی اشغال‌شده در سرتاسر کشور به دولت مرکزی شدند. با این حال، دنیس پوشیلین، یکی از رهبران معترضان هوادار روسیه، به نمایندگی از سوی حکومت خودخوانده «جمهوری خلق دونتسک» گفته بود که اشغال‌کنندگان ساختمان‌ها دولت کیف را مشروع نمی‌دانند و بنابراین ساختمان‌ها را ترک نخواهند کرد.

Share