ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

محمود عباس و خالد مشعل در دوحه دیدار کردند

محمود عباس، رئیس دولت خودگردان فلسطینی و خالد مشعل، رهبر حماس برای نخستین بار پس از ژانویه سال ۲۰۱۳ با هم دیدار کردند.

برای نخستین بار از زمان عقد قرارداد آشتی میان فلسطینی‌ها، محمود عباس، رئیس دولت خودگردان فلسطینی و خالد مشعل، رهبر «حماس» ظهر روز دوشنبه پنجم ماه مه (۱۵ اردیبهشت‌ماه) در دوحه، پایتخت قطر دیدار کردند.

بزرگ‌ کنید
آخرین دیدار محمود عباس و خالد مشعل در ژانویه سال ۲۰۱۳ در قاهره انجام شد

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، «حماس» در بیانیه‌ای، با تأکید بر آشتی ملی میان طرف‌های فلسطینی، اعلام کرد: «محمود عباس و برادر خالد مشعل روز دوشنبه به‌مدت طولانی ظهر در دوحه دیدار کردند.»

در بیانیه آمده است: «در طول مذاکرات که در فضای مثبتی در جریان بود، دو رهبر فلسطینی، تمایل جدی خود را برای گشودن صفحه تازه‌ای بر اساس همکاری‌های ملی بیان کردند.»

محمود عباس روز یکشنبه به سوی دوحه پرواز کرد و صبح دوشنبه با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، دیدار نمود.

خالد مشعل که پیش از این ساکن سوریه بود با تشدید جنگ داخلی در این کشور از دو سال پیش در دوحه مستقر شده است.

آخرین دیدار محمود عباس و خالد مشعل در ژانویه سال ۲۰۱۳ در قاهره انجام شد.

از سال ۲۰۰۷ که گروه حماس قدرت را در نوار غزه در دست گرفت، روابط جنبش «فتح» که رهبر آن عباس است و نیروی اصلی آن را «سازمان آزادی‌بخش فلسطین» تشکیل می‌دهد، با این گروه اسلامگرا تیره شد.

اين دو جنبش رقيب در تاريخ ۲۳ آوريل به يک توافق آشتی برای تشکيل دولتی متشکل از شخصيت‌های مستقل به رياست محمود عباس دست یافتند.

اعلام توافق میان این دو جنبش خشم بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را برانگیخت.

نتانیاهو مذاکرات صلح با محمود عباس را تعلیق کرد و گفت حاضر نیست با دولتی که از سوی حماس حمایت می‌شود صحبت کند.

این تصمیم به مذاکرات صلحی که به یاری جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، میان اسرائیل و فلسطین از پایان ماه ژوئیه ۲۰۱۳ برگزار می‌شد، پایان بخشید.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.