ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ناتو: روسیه می‌تواند بدون حمله شرق اوکراین را ضمیمه کند

ژنرال فیلیپ بریدلاو، از فرماندهان ارشد «ناتو»، می‌گوید روسیه می‌تواند بدون حمله نظامی، به اهداف خود در شرق اوکراین دست یابد و این بخش را ضمیمه خاک خود کند.

طبق ارزیابی سازمان «ناتو» روسیه می‌تواند بدون حمله نظامی، به اهداف خود در شرق اوکراین دست یابد و این بخش را ضمیمه خاک خود کند.

بزرگ‌ کنید
ژنرال فیلیپ بریدلاو

به گزارش «رویترز» ژنرال فیلیپ بریدلاو، از فرماندهان بلندپایه «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی»، ناتو، روز دوشنبه (۵ مه /  ۱۵ اردیبهشت) در اُتاوا، پایتخت کانادا، در باره رویکرد روسیه در قبال درگیری‌های جاری در اوکراین موضع گرفت.

وی گفت: «من در حال حاضر فکر می‌کنم که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، مجبور نیست برای رسیدن به هدف‌هایش، نیروهای خود را از مرز اوکراین عبور دهد. ممکن است روسیه مانند موضوع الحاق کریمه با وضعیت شرق اوکراین رو‌به‌رو شود. پوتین با نیروهای ویژه خود همچنان در شرق اوکراین ناآرامی ایجاد و دستیابی به شرق اوکراین را برای خود تضمین خواهد کرد.»

درگیری ارتش اوکراین با جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق آن کشور ادامه داشته است.

طبق اعلام آرسن آواکوف، وزیر کشور اوکراین، در تازه‌ترین درگیری‌های ارتش آن کشور با جدایی‌خواهان در نزدیکی شهر شرقی اسلویانسک، بیش از ۳۰ تن از آن‌ها کشته شده‌اند.

همچنین چهار سرباز اوکراینی کشته و ۲۰ تن نیز زخمی شده‌اند.

تلاش برای مهار تنش‌ها

روز دوشنبه دولت کی‌یف با اعزام نیروهای ویژه گارد ملی خود به شهر جنوبی اودسا، برای مقابله با فعالان طرفدار روسیه اقدام کرد.

این شهر اخیراً صحنه ناآرامی‌ و درگیری‌های خیابانی میان طرفداران دولت کی‌یف و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه بوده است.

بزرگ‌ کنید
تشییع پیکر یکی از حامیان دولت اوکراین که در ناآرامی‌های اودسا کشته شده بود (عکس از خبرگزاری فرانسه-AFP)

در ناآرامی‌های اودسا بیش از۴۰ تن کشته شده‌اند. بنا بر گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس» کی‌یف می کوشد بار دیگر مناطق ناآرام شرق و جنوب را تحت کنترل خود درآورد.

در این میان، دولت آمریکا اعلام کرد که در قبال ناآرامی‌های جنوب اوکراین «به شدت نگران» است.

به نوشته آسوشیتدپرس جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، در این باره گفت: «رویدادهای اودسا به‌طرز غم‌انگیزی ضرورت کاهش تنش‌ها را در اوکراین برجسته می‌کنند.»

وی همچنین اشاره کرد که روسیه باید برای کاهش تنش های اوکراین سهمی دیپلماتیک ایفا کند.

دولت انتقالی اوکراین، سران مسکو را به دست داشتن در ناآرامی‌های اوکراین متهم می‌کند. روسیه نیز این اتهام‌ها را رد می‌کند.

در هفته‌های گذشته روسیه نیروهای خود را در مرزهای شرقی با اوکراین متمرکز کرده است.

این اقدام باعث نگرانی از عملیات نیروهای روسی برای «حفاظت از شهروندان روسی زبان شرق اوکراین» شده است.

تنش میان مسکو و کی‌یف پس از پیوست شبه جزیره کریمه به خاک روسیه بالا گرفت. این شبه‌جزیره متعلق به اوکراین بود.

این اقدام پس از برگزاری همه‌پرسی پیوستن کریمه به فدراسیون روسیه در آن منطقه خودمختار انجام گرفت که با مخالفت اوکراین، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا رو‌به‌رو بود.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.