ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

کميته‌ای برای پيگيری وقایع اوين تشکیل نشده است

وزير دادگستری ایران تشکیل کمیته ویژه دولت برای پیگیری رویدادهای بند ۳۵۰ زندان اوين را تکذیب کرد اما گفت گزارشی در این‌باره تهیه شده است.

مصطفی پورمحمدی، وزير دادگستری ایران سخنان چندی پیش سخنگوی دولت مبنی بر تشکیل کمیته ویژه‌ای از سوی دولت برای پیگیری رویدادهای بند ۳۵۰ زندان اوين را تکذیب کرد.

بزرگ‌ کنید
مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری: رئيس جديد سازمان زندان‌ها باید اطلاعات تکميلی را ارائه کند.

به گزارش منابع خبری ایران، مصطفی پورمحمدی روز شنبه ۲۰ ارديبهشت‌ماه در این‌باره که چندی پیش محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، وی را مسئول کميته پيگيری وقایع بند ۳۵۰ اوين معرفی کرد، گفت: «اصلا چنين کميته‌ای به اين معنايی که شما می‌گوييد نبوده است.»

وزير دادگستری ایران افزود: «گفته شد بنا شده گزارشی در دولت تهيه شود و گزارش هم تهيه شده و گزارش تکميلی هم انجام می‌شود و در هر حال مقامات قضايی زندان بايد پاسخ روشن را بدهند.»

محمدباقر نوبخت روز چهارشنبه سوم اردیبهشت‌ماه در نشست خبری خود گفته بود: «تیمی از سوی دولت برای بررسی وقایع اخیر زندان اوین تشکیل شده است که پس از انجام بررسی‌های لازم، گزارش مربوطه را منتشر خواهیم کرد.»

در روز پنج‌شنبه ۲۸ فروردین‌ماه، در یورشی که مأموران وزارت اطلاعات ایران، اطلاعات سپاه پاسداران و بیش از ۱۰۰ نفر از سربازان گارد سازمان زندان‌ها به بند ۳۵۰ اوین انجام دادند، بیش از ۳۰ زندانی سیاسی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و گروهی از آن‌ها به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

حمله مأموران پس از آن صورت گرفت که زندانیان نسبت به آن‌چه «برنامه خشن بازرسی» گزارش شده اعتراض کردند. این بازرسی بیش از پنج ساعت به طول انجامیده است و زندانیان تنها به سرودخوانی پرداخته بودند.

پس از این رویداد، خانواده‌های زندانیان سیاسی چند تجمع اعتراضی برگزار کردند و گروه‌هایی از زندانیان نیز دست به اعتصاب غذا زدند.

همچنین در پی این وقایع مسئولیت غلام‌حسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان‌ها نیز تغییر کرد.

غلام‌حسین اسماعیلی بارها در رسانه‌ها ظاهر شد و از عملکرد نیروهای امنیتی دفاع کرد. او یورش به زندانیان سیاسی را یک بازرسی عادی جلوه داد و تأکید کرد که هیچ درگیری و ضرب و شتمی رخ نداده است.

مصطفی پورمحمدی درباره این‌که آيا سخنان اسماعيلی در مورد رویدادهای بند ۳۵۰ اوين را قبول دارد، گفت: «به هر حال توضيحاتی داده شده و اگر ادعايی خلاف آن هم باشد طبعا بايد از رئيس جديد سازمان زندان‌ها سئوال شود تا اطلاعات تکميلی را ارائه کنند.»

پورمحمدی پیش از این، رویدادهای زندان اوین را کم‌اهمیت جلوه داده و گفته بود: «تنها یک یا دو نفر آن هم به‌دلیل درگیری با یکدیگر آسیب دیده‌اند.»

آيت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، آخرین بار روز پنج‌شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه در جلسه با رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های کشور در ساری، بار دیگر در مورد بازرسی مأموران امنیتی از بند ۳۵۰ اوین گفت: «این بازرسی کار قانونمندی است که از سوی سازمان زندان‌ها انجام شده ولی برخی رسانه‌ها و صداها در درون با رسانه‌های بیگانه‌ای که کارشان تخریب جمهوری اسلامی و دستگاه قضائی است هم‌نوا شده‌اند.»

وی پیش از این نیز از عملکرد سازمان زندان‌ها در بازرسی از زندان اوین حمایت کرده بود.

علی مطهری، نماینده مجلس ایران نیز دو هفته پیش گفته بود چهار نماینده با عنوان «کمیته پیگیری حادثه بند ۳۵۰ اوین» به این بازداشتگاه می‌روند.

وی هدف از تشکیل این کمیته را گفت‌وگو با زندانیان و همچنین بازبینی دوربین‌های مداربسته زندان اعلام کرده است.

با این حال تاکنون خبری درباره فعالیت این کمیته و نتایج آن منتشر نشده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.