Share

در حالی که میزان تولید زباله در روزهای عادی در مازندران حدود ۳۰۰۰ تن است، در ایام نوروز حجم تولید زباله به بیش از ۱۵ هزار تن در روز می‌رسد.

به گفته استانداری مازندران، تنها در تعطیلات نوروز، بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون گردشگر به این استان وارد می‌شود. در حالی که میزان تولید زباله در روزهای عادی در مازندران حدود ۳۰۰۰ تن است، در ایام نوروز حجم تولید زباله به بیش از ۱۵ هزار تن در روز می‌رسد.

افزایش میزان تولید زباله با ورود گردشگران در حالی است که هنوز تجهیزات لازم و کافی برای بازیافت و یا دفن زباله در شهرهای ساحلی  ایران وجود ندارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در مراسم امضای تفاهم‌نامه با سازمان میراث فرهنگی از عدم مدیریت زباله در مناطق گردشگری، به ویژه مازندران و گیلان، به عنوان یکی از تهدیدات جدی نام برد.

اما مشکل ازدیاد زباله در مناطق گردشگری فقط منحصر به سوحل دریای خزر و مناطق جنگلی شمال ایران نیست. شهرها و مناطق جنوبی ایران نیز در فصل‌های رونق گردشگری به شدت از این پدیده آسیب می‌بینند.

به گفته استانداری بوشهر، این استان در برخی از ایام سال سه برابر جمعیت بومی پذیرای مسافر است از این رو حجم تولید زباله نیز افزایش می یابد.

به طور میانگین در روزهای عادی میزان تولید زباله در بوشهر ۹۰۰ گرم برای هر نفر است که این مقدار حتی بدون وجود مسافران و گردشگران نیز بسیار بیشتر از ظرفیت این استان است.

آتش افروزی و تخریب زیستگاه‌های طبیعی

طبیعت می‌‌تواند افسون‌گر، آرامش‌ بخش و یا جذاب باشد و گردش در آن باعث آموختن، پیوند با ریشه‌های محیط زیست و یا پاسخ به حس ماجراجویی و کشف ناشناخته‌ها در افراد مختلف شود.

Cave_Gholaychi_Iran

ایجاد تاسیسات گردشگری به برخی از بکرترین غارها و مناطق طبیعی ایران آسیب زده است

با این‌‌حال در غیاب آموزش، نظارت و حفاظت، گردشگری در طبیعت به صورت انبوه و مهار نشده به غیر از تولید زباله خسارت‌های فراوان دیگری نیز در پی خواهد داشت.

همه ساله در ایران، بخش زیادی از جنگل‌ها دچار آتش‌سوزی‌های کوچک و بزرگ می‌شوند که در اکثر آن‌ها، غفلت و بی‌احتیاطی در افروختن آتش مسبب اصلی است.

افزایش آتش‌سوزی در جنگل‌های ایران در حالی است که سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کل کشور فاقد امکانات کافی و فن‌آوری‌های جدید برای مقابله با آتش در مناطق جنگلی هستند.

در سال‌های گذشته، از جمله در مورد آتش‌سوزی در استان گلستان و استان فارس و کرمان، تنها نیروهای محلی و مردم با استفاده از حداقل امکانات به خاموش کردن آتش در مناطق طبیعی پرداختند.

Share