ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اتحادیه اروپا حق فراموش شدن در اینترنت را به‌رسمیت شناخت

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا طی حکمی جست‌وجوگرهای اینترنتی را موظف می‌کند، مانع نمایش نتایج نامطلوب برای متقاضیان قانونی شوند.

شهروندان اتحادیه اروپا، از این به بعد حق فراموش شدن در اینترنت را دارند. به دلیل حکم «دیوان دادگستری اتحادیه اروپا» در لوکزامبورگ، جست‌وجوگرهایی مانند «گوگل»، طبق مقررات موجود  در اروپا، موظف خواهند بود، در صورت وجود درخواست قانونی شهروندان، نتایج جست‌وجویی را که به حقوق شخصیتی متقاضیان مربوط، آسیب می‌رسانند، در اینترنت نمایش ندهند.

«دیوان دادگستری اتحادیه اروپا»، بالاترین مرجع قضایی اتحادیه اروپا، در حکمی از حق شهروندان اروپایی برای حذف نتایج جست‌وجو در باره شخص آنها در جست‌وجوگرهای اینترنتی پشتیانی  کرد.

این مرجع قضایی در حکم خود استدلال کرده که با جست‌وجوی نام افراد می‌توان تصویری جامع از آنها به دست آورد.

از دید دادگاه، نتایج جست‌وجو پردازش اطلاعات شخصی افراد را در بردارد.

به همین دلیل می‌توان شرکت‌هایی مانند گوگل را موظف کرد نتایج جست‌وجوی مشخصی را حذف کند.

با وجود این، دادگاه اروپایی مشخص کرده که مقاله‌های مربوط به نتایج جست‌وجو از اینترنت حذف نمی‌شوند و تنها نتایج جست‌وجوی آن‌ها به نمایش درنمی‌آیند.

علت صدور حکم دادگاه

پیشینه صدور حکم دادگاه اروپایی به دعوای حقوقی شهروندی اسپانیایی بازمی‌گردد. نام او در مقاله‌ای مطبوعاتی از ۱۵ سال قبل، در پیوند با مزایده‌ای به میان آمده بود.

این شهروند اسپانیایی با مراجعه به دادگاه از روزنامه اینترنتی مربوط خواسته بود که مقاله دربردارنده نام او حذف شود. اما تلاش حقوقی او شکست خورده بود.

به همین دلیل او کوشیده بود از راه قانونی گوگل را وادار کند که مطلب مربوط به وی را به‌عنوان نتیجه جست‌وجوی نامش در اینترنت، نشان ندهد.

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا به این خواسته حق داده است.

قانون اتحادیه اروپا در چنین مواردی خواهان تعادل میان منافع کاربران اینترنت یا جست‌وجوگران، و کسانی است که مطالب اینترنتی به آن‌ها مربوط می‌شوند.

تضاد منافع در این مورد ممکن است به وجود ادعای قانونی قابل طرح در دادگاه، برای حذف بعضی نتایج جست‌وجوهای اینترنتی منجر شود.

اما حق حذف مطالب اصلی از اینترنت، (در این مورد خاص در مورد شهروند اسپانیایی) موضوعی است که باید دادگاهی جداگانه در مورد آن تصمیم بگیرد.

در چنین وضعی دادگاه باید منافع افکار عمومی را در دستیابی به اطلاعاتی که قرار است حذف شوند، در کنار جایگاهی که فرد شاکی در عرصه عمومی به خود اختصاص می‌دهد، در نظر بگیرد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • Soli

    شاید ده ها یا صدهاتن با یک نام و نام خانوادگی مشابه در دنیا وجود داشته باشند. بعد چطور می شود؟ یعنی وقتی آقای حسن حسنی درخواست حذف می دهد تمام نتایج مربوط به حسن حسنی های دیگر هم حذف می شود؟ این که خود نقض حقوق دیگر شهروندان است.