Share

داستان‌های وحشی و اتاق آبی

«داستان‌های وحشی» از دامیان زیفرون، فیلمساز آرژانتینی هم از فیلم‌های خوب نیمه اول شصت و هفتمین جشنواره فیلم کن بود. منتقدان سبک فیلمسازی زیفرون را آمیخته‌ای از سبک کوئنتین تارانتینو و پدرو آلمادوار ارزیابی کرده‌اند. مهدی عبدالله‌زاده، منتقد سینمایی از محل برگزاری جشنواره فیلم کن به رادیو زمانه می‌گوید: «در بخش مسابقه، بهترین فیلمی که دیدم تا به امروز، “داستان‌های وحشی” [قصه‌های دیوانه‌وار] ساخته دامیان زیفرون است.»

نمایی از «داستان‌های وحشی» ساخته دامیان زیفرون با شخصیت‌هایی در مرز بین تمدن و توحش

نمایی از «داستان‌های وحشی» ساخته دامیان زیفرون با شخصیت‌هایی در مرز بین تمدن و توحش

در این فیلم، زیفرون در قالب شش داستان، شخصیت‌هایی را نشان می‌دهد که در مرز بین تمدن و توحش به‌سر می‌برند. این داستان‌ها در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، و حومه‌ این شهر اتفاق می‌افتند و به موضوعاتی مانند خیانت در عشق، سنگینی گذشته، تراژدی‌هایی در زندگی روزانه و پرتگاه‌های اخلاقی انسان می‌پردازند.

مهدی عبدالله‌زاده درباره این فیلم می‌گوید: «”داستان‌های وحشی” یک کمدی سیاه اپیزودیک است که قهرمان‌های هر قصه‌اش بسیار بی‌پروا‌تر از آنچه ما انتظار داریم، عمل می‌کنند و به انتهای دیوانگی می‌رسند. “اتاق آبی” هم یک اقتباس سینمایی درجه یک بود که توانسته از تصویر به بهترین شکل برای ترسیم یک روایت غیر خطی و پیچیده بهره بگیرد.»

مهدی عبدالله‌زاده، در محل برگزاری جشنواره فیلم کن

مهدی عبدالله‌زاده، در محل برگزاری جشنواره فیلم کن

او همچنین از فیلم «اتاق آبی» ساخته متیو آمارلیک که بر اساس داستانی از ژرژ سیمون ساخته شده و در بخش نوعی نگاه کن شرکت دارد، به عنوان یک فیلم برتر یاد می‌کند: «در بخش مسابقه نوعی نگاه هم فیلم “اتاق آبی” تا حالا به نظرم بهترین فیلم بوده. این دو فیلم را جدا از ساختار فوق‌العاده‌شان، از این جهت فیلم‌های بسیار خوبی می‌دانم که در دام تکرار نیفتاده‌اند، از مضامین و رویکردهای سیاسی، اجتماعی، سکسی که کن در پی‌اش است فاصله گرفته‌اند.»

مهدی عبدالله‌زاده اما در انتقاد از رویکردهای تجاری و رسانه‌ای کن می‌گوید: «در مجموع، کن امسال هم‌‌ همان مسیر همیشگی را دنبال می‌کند.‌‌ همان مسیری که ما بعضی وقت‌ها نمی‌فهمیم‌اش. اینکه مثلا چرا هر سال تعدادی فیلم بسیار بد را در دو بخش مسابقه و در کنار فیلم‌های بر‌تر دنیا نمایش می‌دهند؟ چرا حاضر می‌شوند فیلمی بد از کراننبرگ را به نمایش بگذراند، صرفاً برای آنکه نامش و حضورش به گرمی بازار کن بیفزاید؟»

Share