ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

رئیس‌جمهور نیجریه بوکو حرام را به «جنگ تمام‌عیار» تهدید کرد

گودلاک جاناتان، رئیس‌جمهوری نیجریه اعلام کرد که دستور آغاز حمله به گروه بوکو حرام را صادر کرده است. اسلامگرایان بوکو حرام باز هم در شمال نیجریه ۴۰ نفر را کشتند.

«هر کاری خواهم کرد تا دخترانمان آزاد شوند»، این سخنان گودلاک جاناتان، رئیس‌جمهوری نیجریه است که می‌خواهد نبرد با گروه اسلامی «بوکو حرام» را شدت بخشد تا بیش از ۲۰۰ دختر دانش‌آموز را که توسط این گروه به اسارت گرفته شده‌اند، نجات دهد. اما این نبرد هزینه خواهد داشت.

بزرگ‌ کنید
جست‌وجو برای یافتن بیش از ۲۰۰ دختر دانش‌آموز ربوده‌شده

اسلامگرایان تندروی بوکو حرام بیش از ۲۰۰ دختر دانش‌آموز را ربوده و هزاران شهروند نیجریه را کشته‌اند. آن‌ها نبرد خشونت‌باری را علیه شهروندان نیجریه به‌پیش می‌برند.

اکنون گودلاک جاناتان، رئیس‌جمهوری این کشور در پیامی تلویزیونی «جنگ تمام‌عیار» علیه جنگجویان بوکو حرام را اعلام کرده است.

بوکو حرام در مناطق شمالی نیجریه برای دستیابی به حکومت اسلامی می‌جنگد و در روز ۱۴آوریل (۲۵ فروردین) ۲۷۶ دختر دانش‌آموز را به گروگان گرفت.

از آن زمان تاکنون بیش از ۵۰ دختر موفق به فرار شدند و در روزهای اخیر نیز چهار دختر دیگر از دست تندروهای اسلامی گریخته‌اند. اما همچنان ۲۱۹ دختر دیگر در اسارت این گروه هستند.

بوکو حرام قصد دارد دختران ربوده شده را با جنگجویان این گروه که در زندان به‌سر می‌برند، مبادله کند. اما چنین مبادله‌ای را دولت نیجریه و بستگان دختران رد می‌کنند.

ربودن دختران دانش‌آموزان در نیجریه واکنش جهانی در پی داشت. در کارزاری به نام «دخترانمان را بازگردانید» هزاران نفر از سراسر جهان خواهان آزادی آن‌ها شدند.

دولت نیجریه برای آزادسازی دختران از حمایت جهانی برخوردار شد و آمریکا با ۸۰ سرباز و هواپیماهای شناسایی و بدون سرنشین برای کمک وارد عمل شد.

بزرگ‌ کنید
گروهی از دختران دانش‌آموز ربوده‌شده در فیلم ویدیویی که چندی پیش بوکو حرام منتشر کرد

رئیس‌جمهوری نیجریه در پیام خود گفت: «هر کاری خواهم کرد تا دخترانمان آزاد شوند».

ارتش نیجریه حتی روز دوشنبه (۲۶ مه / ۵ خرداد) اعلام کرد که محل نگهداری دختران را یافته، اما نمی‌خواهد با حمله نظامی جان آن‌ها را به‌خطر اندازد.

گودلاک جاناتان اکنون به‌طور جدی بوکو حرام را تهدید کرده و گفته است: «به نیروهای امنیتی دستور داده‌ام حمله بزرگ را آغاز کنند تا تروریست‌ها در سرزمین ما از مجازات مصون نمانند.»

از سوی دیگر، محمد ساعد ابوبکر سوم، رهبر دینی مسلمانان نیجریه نیز گروه بوکو حرام را محکوم کرد و گفت: «در اسلام جایی برای تروریسم وجود ندارد.»

وی افزود مسلمانان نیجریه باید به‌پا خیزند و «هرگونه اقدام تروریستی را یک‌صدا محکوم کنند».

در همین حال، بار دیگر در یک عملیات بوکو حرام در شمال شرق نیجریه ۴۰ نفر کشته شدند. به‌گفته یک شاهد عینی مهاجمان به یک روستا به نام «گورموشی» حمله کرده و بیشتر خانه‌ها را به آتش کشیدند. تنها گروه کوچکی از ساکنان موفق شدند جان سالم به‌در برده، از مرز عبور کنند و به کشور چاد بگریزند.

شامگاه دوشنبه (۲۶ مه / ۵ خرداد) نیز جنگجویان گروه بوکو حرام در حمله به یک پایگاه نظامی نیجریه و یک قرارگاه پلیس در شمال شرق این کشور دست‌کم ۲۵ نفر را کشتند.

این دو حمله در «بونی یادی» واقع در ایالت «یُب» رخ داد. در ماه فوریه گذشته، بوکو حرام در این منطقه دست به یک قتل عام زد و ۵۹ نفر را کشت یا زنده سوزاند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.