ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

وزیر نیرو: انتقال آب به دریاچه ارومیه آغاز شده اما مشکل مالی هم هست

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو ایران از آغاز انتقال آب به دریاچه ارومیه خبر داد اما گفت دولت در این زمینه با مشکل مالی مواجه است.

حمید چیت‌چیان، وزیر نیروی ایران از آغاز انتقال آب به دریاچه ارومیه خبر داد، اما گفت دولت در این زمینه با مشکل مالی مواجه است.

بزرگ‌ کنید
حمید چیت‌چیان از کشاورزان منطقه خواست تا به دلیل احيای درياچه اروميه کارشان را تعطيل نکنند

به‌گزارش خبرگزاری فارس، حمید چیت‌چیان روز یکشنبه ۲۵خردادماه (۱۵ژوئن) صبح امروز در شهرستان بناب به وضعيت درياچه اروميه پرداخت و گفت: «نبايد فراموش کرد همان‌طوری که فرآيند خشک شدن درياچه طولانی‌مدت بوده، همان قدر هم فرآيند بازگشت و احيای آن طولانی مدت خواهد بود.»

وزیر نیرو ایران اصلاح و احيای درياچه اروميه را نيازمند همکاری مردم منطقه دانست و افزود: «هم‌اکنون انتقال آب از حوزه جنوب درياچه به داخل درياچه اروميه آغاز شده و به صورت جدی درحال پيگيری است.»

وی گفت در این زمینه دولت «به کاهش منابع مالی» برخورد کرده‌، اما با مجوزهای خاصی که گرفته‌ اميدوار است «جهش چشمگيری» در روزهای آينده صورت گیرد.

حمید چیت‌چیان از کشاورزان اين منطقه خواست تا به دلیل احيای درياچه اروميه کارشان را تعطيل نکنند.

وی افزود: «اعتقاد داريم با چند اقدام اساسی مانند اصلاح الگوی کشت، صنعتی کردن کشت و اصلاح الگوی آبياری می‌توان بدون وارد کردن لطمه به کشاورزان مصرف آب را حداقل به نصف رسانده و البته اين آب صرفه‌جويی شده نبايد صرف توسعه کشاورزی شود بلکه بايد رهاسازی شده و به داخل درياچه انتقال يابد.»

در حال حاضر روند خشک شدن دریاچه ارومیه شتاب بیشتری گرفته است، به‌طوری که بیش از ۹۳درصد آب آن خشک شده و تنها هفت درصد از این تالاب بین‌المللی باقی مانده است.

در صورت خشکی کامل دریاچه ارومیه، دست کم پنج میلیون نفر مستقیماً تحت تأثیرات منفی آن قرار می‌گیرند، در حالی که جمعیتی که غیرمستقیم و در استان‌های دیگر، آسیب خواهند دید، بسیار بیشتر از این تعداد خواهد بود.

عصر روز سه‌شنبه ۲۰خردادماه شماری از شهروندان و فعالان آذربایجانی در اعتراض به «بی‌توجهی مسئولان به خشک‌شدن دریاچه اورمیه» در میدان آبرسان تبریز تجمع اعتراضی برگزار کردند که چند تن از آنان بازداشت شدند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • علی

    عوام فریبی و دروغ گویی مقولەای کە در ایران ملی شدە و وزیر و گزیر برای فرار از واقعیت ، بی شرمانە دروغ میگویند. تنها رودخانەی پر آب جنوب استان " زرینە رود " با تاسیساتی کە روزی روزگاری وزیری بی لیاقت از جنس همین چیت چیان با افتخار بزرگترین پروژەی انتقال آب خاورمیانە از رودخانەی زرینە رود بە تبریز را در دو فاز بە ظرفیت هر کدام ٥ متر مکعب در ثانیە جهت آبیاری چمن و جنگل مصنوعی کوە عین علی تبریز را افتتاح کرد .امروز اشک تمساح برای دریاچەی اورمیە می ریزد . این آب و دیگر آبهای ذخیرشدە بی معنا در پشت دریاچەی سد های حوزەی آبریز دریاچەی اورمیە را رها کنید تا زندگی به دریاچە و آرامش به منطقە باز گردد!

  • مهدی کرمانشاهی

    کسی نیست به این آقای وزیر بگه (( شما سر و وضع خودتان را مرتب کنید دریاچه ارومیه پیشکش ) .