ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«احتمال استيضاح وزير علوم ايران به دليل افشای بورسيه‌های غيرقانونی»

يک مقام وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوری ايران از جمع آوری امضا توسط شماری از نمايندگان مجلس برای استيضاح رضا فرجی‌دانا، وزير علوم خبر داد.

يک مقام وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوری ايران از جمع آوری امضا توسط شماری از نمايندگان مجلس برای استيضاح رضا فرجی‌دانا، وزير علوم خبر داد.

بزرگ‌ کنید
رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم، تحقيقات و فن‌آوری جمهوری اسلامی ايران

اين مقام که نامش فاش نشده به سايت «پيام نو» گفت دليل اين استيضاح «افشای بورسيه‌های غيرقانونی دولت محمود احمدی‌نژاد» است.

بر پايه اين گزارش «پس از افشای سه هزار بورسيه غيرقانونی در دولت احمدی‌نژاد جريان مخالف دولت که اتفاقا اسامی برخی از آن‌ها و و نزديکان‌شان در ليست بورسيه‌های غيرقانونی قرار دارد، حملات سنگين به دولت و وزارت علوم را دستور کار قرار دادند.»

اين منبع گفته است: «وزارت علوم صرفا به دنبال اجرای قانون و لغو بورسيه‌های غيرقانونی است و با همين نيت بوده است که از افشای برخی نام‌ها و نسبت‌ها خودداری کرده است.»

در روزهای اخير مجتبی صديقی، رئيس سازمان امور دانشجويان وزارت علوم، با ارائه اطلاعاتی درباره بورسيه‌های خارج از روال ارائه‌شده در دولت‌های نهم و دهم، بخشی از تخلف‌های دانشگاهی مقطع يادشده را بی‌اشاره به دامنه تخلف‌های مشابه در دولت‌های پيشين علنی کرد.

بر اساس آمار رسمی ارائه شده از سوی رئيس سازمان دانشجويان، از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۲، در هشت ‌سال فعاليت وزارت علوم در دولت‌های نهم و دهم که با وزارت محمدمهدی زاهدی و کامران دانشجو همراه بود، ۷۳ دانشجو با معدل کار‌شناسی زير ۱۴، و ۷۰‌ دانشجو با معدل کارشناسی‌ ارشد زير ۱۶ به دانشگاه‌های خارج از کشور اعزام شده‌اند.

بر اساس اين گزارش، ۲۲۸‌ دانشجو با معدل کار‌شناسی زير ۱۴ و ۳۰۵ دانشجو با معدل کار‌شناسی ‌ارشد زير ۱۶، از خارج از کشور جذب دانشگاه‌های داخل کشور شده‌اند.

۲۳۵‌ دانشجوی بورسيه خارج از کشور به داخل کشور نيز دارای معدل نامعلوم بوده‌اند. ۳۲۵‌ نفر ديگر نيز فاقد شرايط سنی برای بورس بوده‌اند و به عبارت ديگر، سن آن‌ها بالای ۳۳ سال بوده است.

افزون بر تمامی اين آمار‌ها، رئيس سازمان دانشجويان ايران همچنين اعلام کرد ۳۰۰۲ دانشجو بدون شرکت در آزمون ورودی بورسيه دوره دکترا شده‌اند.

بر اساس گزارش يادشده در مجموع طی دولت نهم و دهم، چهارهزار و ۲۳۸ بورس دانشگاهی خارج از روال قانونی به دانشجويان متقاضی ارائه شده است.

در حال حاضر نهادهای نظارتی شامل سازمان بازرسی کل کشور و ديوان محاسبات، نمايندگان خود را در سازمان دانشجويان مستقر کرده‌اند و مشغول بررسی پرونده‌ها هستند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.