ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

توپ زیست محیطی ایران به تیم فوتبال آرژانتین داده نشد

علی‌رغم تبلیغات فراوان و امیدواری فعالان زیست محیطی، در بازی تیم ملی فوتبال ایران با آرژانتین، «زیست توپ» به لیونل مسی، کاپیتان آرژانتین، اهدا نشد.

علی‌رغم تبلیغات فراوان سازمان حفاظت محیط زیست ایران و امیدواری فعالان زیست محیطی، در بازی تیم ملی فوتبال ایران با آرژانتین، «زیست توپ» به کاپیتان آرژانتین اهدا نشد.

ایران پیش از آغاز مسابقات جام جهانی یک توپ فوتبال را با تصاویر جانوران در حال انقراض جهان طراحی کرده بود. قرار بود این توپ را در مسابقه فوتبال با آرژانتین به لیونل مسی اهدا شود.

در مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال که در ورزشگاه آزادی برگزار شده بود، جواد نکونام این توپ را از رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران تحویل گرفت.

به گفته حامیان محیط زیست و سازمان حفاظت محیط زیست ایران، حضور در جام جهانی فرصتی است که می‌توان از آن برای جلب توجه افکار عمومی به مسائل زیست محیطی استفاده کرد.

این توپ در اردیبهشت ماه سال‌جاری و به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی با حضور نماینده‌ای از سازمان ملل، معاونین سازمان حفاظت محیط‌ زیست، مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی، مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و نماینده فدراسیون فوتبال رونمایی شده بود.

روی این توپ فوتبال تصاویر ۳۲ گونه جانوری در حال انقراض در کشورهای مختلف جهان از جمله یوزپلنگ آسیایی و خرس سیاه، درج شده است.

با این حال در آغاز بازی فوتبال بین تیم‌های ملی ایران و آرژانتین، خبری از توپ زیست محیطی در میان نبود و در انتهای بازی نیز این توپ به کاپیتان آرژانتین داده نشد.

هیچ‌ کدام از مسئولان فدراسیون فوتبال ایران و یا سازمان محیط زیست هنوز در مورد این‌که چرا علیرغم تبلیغات فراوان این توپ اهدا نشد اظهار نظری نکرده‌اند.

حامیان حیات وحش در ایران پیش‌تر توانسته بودند مسئولان تیم ملی فوتبال را متقاعد کنند که از تصویر یوزپلنگ آسیایی روی پیراهن تیم ملی استفاده شود.

یوزپلنگ آسیایی یکی از گونه‌های بسیار نادر و در حال انقراض در ایران است.

در ایران، حداقل ۷۴ گونه از رده‌های مختلف جانوری در کشور در فهرست قرمز «اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت» قرار دارند  و اگر برای حفاظت از گونه‌های ارزشمند و در معرض خطر ایرانی مانند گور، یوزپلنگ، خرس سیاه و گوزن زرد اقدامی لازم صورت نگیرد، به زودی و در آینده‌ای نه چندان دور شاهد انقراض آن‌ها خواهیم بود.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.