ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

● دیدگاه

"ارتش صفوی" در تبلیغات داعش اشاره به چیست؟

برخی تئوری‌ها اهداف جمهوری اسلامی را مانند اهداف دولت صفویه مبتنی بر "توسعه‌طلبی ارضی و "گسترش شیعه" دانسته و سوریه و عراق را آوردگاه هژمونی ایران شیعی می‌‌خوانند.

گروه تروریستی داعش در اعلامیه‌ها و ویدئوهای خود هنگامی که شکست و هزیمتی بر ارتش عراق وارد می‌کند، آن را هزیمت بر "ارتش صفوی" می‌نامد و عموما از اطلاق ارتش عراق یا حتی ارتش مالکی (نخست وزیر عراق) خودداری می‌کند.

واکاوی تاریخی این نکته، مبین اندیشه گروهی است که آرمانشهر تأسیس "دولت اسلامی عراق و شام" را در سر می‌پروراند. مصطلح دولت عراق و شام در ادبیات داعش اشاره به مجد و عظمت دوران خلافت عباسیان دارد که از جمله پهنا و گستره آن از شرق از سرحدات تاجیکستان، افغانستان و ایران کنونی آغاز و به شمال افریقا منتهی می‌شد. (نقشه)

رژه نیروهای داوطلب رویارویی با داعش در عراق - بغداد - دوم تیر ۱۳۹۳

ارتش صفوی در ادبیات داعش اشاره به ارتش قدرتمندی دارد که با اتکا بر مذهب شیعه، سلسله صفوی را به دست شاه اسماعیل در قرن ۱۶ میلادی (قرن یازدهم هجری) در ایران بنیاد نهاد و به مقابله با دولت عثمانی پرداخت. در این پروسه تاریخی، دولت صفوی توانست یک دولت مستقل از عثمانی را تاسیس و قلمرو آن را به دو برابراندازه کنونی افزایش دهد. (نقشه)

به گواه تاریخ تا پیش از استقرار سلسله صفوی، ایران در شمار کشورهای سنی مذهب قرار داشت که با قدرت گرفتن دولت صفوی و به تصمیم شاه اسماعیل، مذهب کشور از تسنن به تشیع تغییر یافت.

از آنجا که دولت صفوی در رقابت شدید با دولت عثمانی بود، شاهان شیعه صفوی به ویژه موسس آن شاه اسماعیل، در تغییر مذهب ایران سعی وافر به خرج دادند تا ایرانیان را از فرمان پذیری پادشاه عثمانی (که خود را خلیفه رسول‌الله می‌دانست) خارج کنند وگرنه استقرار دولت مستقل ایرانی ناممکن می‌نمود. چنین شد که شاه اسماعیل صفوی با بهره جستن از ارتش خود و ورود فاتحانه به تبریز این شهر سنی‌نشین را پایتخت دولت تازه تأسیس خود قرار داد و در سال ۱۵۰۱میلادی (۹۰۷ هجری) تشیع را مذهب رسمی ایران اعلام کرد.

شاه اسماعیل افزون بر ارتش خود، از روحانیان و مبلغان شیعه کمال استفاده را برد تا مذهب شیعه را در سرتاسر قلمرو خود بگستراند. روحانیان شیعه در دربار شاهان صفوی از ارج و منزلت بالایی برخوردار بودند. این شد که شیخ بهایی از بزرگان علمای شیعه لبنان در سن ۱۳ سالگی به همراه پدرش از بعلبک به قزوین کوچ کرد. پدرش هنگامی که او ۱۷ سال بیش نداشت از سوی شاه تهماسب به شیخ‌الاسلامی قزوین و خودش در ۴۳ سالگی به شیخ‌الاسلامی اصفهان منصوب شد. بدین ترتیب ریشه ارتباط تنگاتنگ شیعیان ایران و لبنان به قرن ۱۶ میلادی باز می‌گردد.

معروف است که شاهان صفوی در کنار ارتش مجهز خود همواره شیخ‌الاسلام‌ها (لقب مبلغان شیعه) را همراه می‌بردند. برخی تاریخ نویسان سنی این روش را با طعن و کنایه تبشیر شیعی (به مثابه گروه‌های تبشیری مسیحی) نام نهاده‌اند. (مراجعه شود به مقاله "الصفویة و الدولة العثمانیة")

بر این مبنا، برخی مورخان سنی برقراری دولت شیعی صفوی در ایران را "فاجعه‌ای" برای جهان اسلام دانسته‌اند که در نتیجه آن:

●  به ۹ قرن استیلای مذهب تسنن در ایران پایان داد.

●  جهان اسلام را به دو اردوگاه شیعه به مرکزیت دولت صفوی و اردوگاه سنی به مرکزیت دولت عثمانی تقسیم کرد.

● دولت صفوی را به فکر چیره شدن بر شهرهای مقدس شیعیان در عراق (کربلا، نجف و سامرا) انداخت که زیر استیلای عثمانی بود.

● دولت صفوی را واداشت تا برای دستیابی به اهداف خود علیه عثمانی به هم‌پیمانی با قدرت‌های اروپایی اقدام کند تا در حد امکان قدرت خلیفه را در استانبول به چالش بکشد. از آنجایی که این نویسندگان دولت عثمانی را نماینده اسلام و مأمور به "جهاد" علیه دولت‌های صلیبی (اروپایی) می‌دانند، همپیمانی دولت صفوی با دولت‌های اروپایی را "اتحاد شیعه – صلیبی" علیه اردوگاه اسلام (خلیفه عثمانی) توصیف می‌کنند. از منظراین تاریخ نگاران، جنگ‌های ایران-عثمانی خیانتی بود که مانع گسترش اسلام در اروپا شد. (مراجعه شود به کتاب: الحروب العثمانیة الفارسیة و آثارها فی انحسار المد الاسلامی عن اروبا [جنگ‌های عثمانی و ایران: عامل بازدارنده اسلام در اروپا])

ایران از صفویه تا خمینی به دنبال هژمونی منطقه‌ای

"ایران از صفویه تا خمینی" عنوان یکی از صدها مقالاتی است که اهداف تأسیس دولت جمهوری اسلامی را عیناً همان اهداف تأسیس امپراتوری صفوی برای ایجاد نوعی هژمونی منطقه‌ای می‌داند.

این قبیل مقالات بازگوکننده تئوری است که بر اساس آن، اهداف جمهوری اسلامی را عینا مانند اهداف دولت صفویه بر دو اصل "توسعه‌طلبی ارضی" و "گسترش شیعه" تبیین می‌کنند. بدیهی است نقطه کانونی این تئوری، بهره جستن از ارتشی توانمند است که آن را "ارتش صفوی" می‌نامند.

اظهاراتی از قبیل آنچه ناطق نوری (رییس دفتر بازرسی آیت‌الله خامنه‌ای) گفته بود که بحرین استان ۱۴ ایران بوده یا این سخن مهدی طائب که "سوریه استان سی و پنجم ایران است"، همگی برای مدلل کردن تئوری فوق به کار آمده است.

سوریه و عراق آوردگاه هژمونی ایران شیعی

بنا به تئوری فوق، همپیمانی مستحکم تهران- مسکو در حمایت از دولت سوریه دقیقا در همین راستا تفسیر می‌شود تا هلال شیعی (ایران، عراق، سوریه و لبنان) به هیچ‌وجه آسیب نبیند. جانبداری محض جمهوری اسلامی از دولت بشار اسد و نوری المالکی بر اساس این تئوری، عراق و سوریه را به آوردگاه شیعه و سنی تبدیل کرده است.

درخور تأمل است بدانیم در به کارگیری نام ارتش صفوی این تنها داعش نیست که این مصطلح را استفاده می‌کند. ژنرال سلیم ادریس فرمانده "ارتش آزاد سوریه" که علیه بشار اسد می جنگد، در مصاحبه‌ای در تلویزیون الجزیره ورود حزب‌الله لبنان در حمایت از بشار اسد را دقیقا "برنامه دولت صفوی برای منطقه خاورمیانه" توصیف کرده بود. (دقیقه ۲۲ مصاحبه)

بدین ترتیب، دیده می‌شود که داعش و ارتش آزاد سوریه به رغم تفاوت و تنافر زیادی که با یکدیگر دارند در این ارزیابی مشترکند که در برابر خود، با ایرانی به مثابه دولت صفوی رو به رو هستند.

نتیجه‌گیری

با جستجو در اینترنت به زبان عربی دانسته می‌شود که در ادبیات رایج نیروهای مخالف مالکی و بشار اسد استفاده از مصطلح ارتش صفوی بسیار بسیار رایج است.

صرف نظر از اینکه داعش به دنبال برقراری دولت اسلامی و ارتش آزد سوریه به دنبال برپایی دولتی سکولار است، درک مشترک هر دو این است که در برابر آنان نه بشار اسد، نه حزب‌الله و نه نوری مالکی قرار ندارند بلکه در برابر آنان تفکری است که به دنبال اعمال هژمونی شیعه و تضعیف اهل سنت است تا از طریق آن قلمرو ارضی و ارزشی خود را بسط و گسترش دهد همانگونه که دولت صفوی چنین کرد.

در این تئوری، هیچ اشاره‌ای به حمایت جمهوری اسلامی از تاسیس دولت مستقل فلسطین و نابودی اسرائیل و همچنین حمایت از گروه‌های سنی همچون حماس، جهاد اسلامی و بعضا اخوان‌المسلمین نمی‌شود همچنان که به دشواری بتوان طایفه علویان سوریه را در شمار شیعیان به حساب آورد. علاوه بر اینکه نظام سیاسی سوریه بنا به مرامنامه حزب بعث اساساً نظامی سکولار به شمار می‌آید.

افزون بر این، در تئوری فوق اگر دولت صفوی با همپیمانی با اروپای صلیبی به مقابله با خلافت عثمانی برخاسته بود، جمهوری اسلامی بدترین رابطه را با مجموعه کشورهای غربی (امریکا و اتحادیه اروپا) داشته و دارد. این مجموعه از کشورها نه تنها در سویه حمایت از دولت جمهوری اسلامی قرار ندارند بلکه در بحران سوریه جانب مخالفان بشار اسد (ائتلاف ملی و ارتش آزاد سوریه) را گرفته‌اند.

ولی با این همه نقد بر این تئوری، ارجاع دادن به ارتش صفوی در رویارویی نیروهایی که علیه دولت مالکی در عراق و علیه بشار اسد در سوریه می‌جنگند، آشکارا اشاره‌ای است به ورود خاورمیانه در "جنگ شیعه- سنی".

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • نگام » ناگفته‌های ایران ما » » آیا ایران به سرنوشت عثمانی دچار خواهد شد؟

  […] نیست که برخی رسانه‌های عربی با به کار بردن تعبیر “ارتش صفوی” در کنایه‌ای طعمه‌آمیز، حضور نظامی ایران در سوریه و […]

 • Faryad

  حاصل حکومت تشیع صفوی : - آمار بالای شهدای جنگ : “ دویست و بیست و دو هزار و ۲۸۵ شهید”!! آمار جانبازان : پانصد و پنجاه هزار و ۲۷ جانباز.!! کسانیکه شعار جنگ جنگ تا پیروزی دادند و جوان و نوجوان را به روی میدان مین در عراق فرستادند نباید جوابگوی کشتار باشند؟ -  صد و بیست هزار شهید راه آزادی در زندانهای حکومت.

 • Neda

  ۰۷ تیر ۱۳۹۳ کارشناسان سازمان ملل: ایران تحریم‌‌های تسلیحاتی‌اش را نقض کرده براساس گزارش «محرمانه‌»‌ای که خبرگزاری رویترز به دست آورده، تعدادی از کارشناسان سازمان ملل تأیید کرده‌اند که محموله‌ شامل موشک و مهمات که چندی پیش توسط نیروی دریایی ارتش اسرائیل کشف و ضبط شده، متعلق به ایران و ناقض تحریم‌های تسلیحاتی‌ این کشور است. کشف این محموله تنها چند روز پیش از آغاز دور دوم مذاکرات هسته‌ای در ۱۸ و ۱۹ ماه مارس ۲۰۱۴ بین ایران و گروه ۱+۵ اتفاق افتاده است؛ مذاکراتی که با هدف دستیابی به توافقی مبنی بر رفع تدریجی تحریم‌ها علیه ایران، از جمله تحریم‌های تسلیحاتی‌ در مقابل محدود کردن فعالیت‌های مناقشه‌برانگیز هسته‌ای این کشور، صورت می‌گرفت. ۱۳ مارس ۲۰۱۴ نماینده اسرائیل در سازمان ملل گزارشی به کمیته تحریم‌‌‌های علیه ایران درباره «انتقال موشک، خمپاره و تجهیزات مرتبط از ایران به سودان» ارائه کرد. این تسلیحات در ۲۰ کانتیر داخل یک کشتی «کلوس سی» با پرچم پاناما جاسازی شده بود. اسرائیل این محموله را در دریای احمر پیش از رسیدن به سودان !! متوقف و توقیف کرد.

 • hasani

  شعارهای ارتش صفویه  علیه صدام باعث ۸ سال جنگ بیحاصل شد و بعد تسخیر سفارت توسط ارتش صفویه  و بمب سازی و ارسال اسلحه و نیرو ی ارتش صفویه به سوریه و عراق  و بعد واردات ماشین لوکس و  سدسازی توسط ارتش صفویه و خشک کردن دریاچه ها  و دلالیهای نفت  مملکت را به فلاکت رساند!

 • hamid

  وهمین اخوندهای درباری قاجار مثل نوری در اوج جنبش ضد دیکتاتوری  مشروطه  ٬تقاضای حکومت مشروعه - ولی فقیه - را کرد و باعث  تضعیف و شکست  جنبش مشروطه و در نهایت سرکوب مجاهدین مشروطه - ستار و باقرخان شدند!

 • hamid

  اخوندهای درباری قاجار باعث تحریک جنگ علیه روسیه و  شکست در مقابل روسیه  و عقد قرارداد ترکمانچای شدند !

 • fati

  hارتش صفوی از ابداعات مجاهدین خلق است که به صدام حسین القا کرده بودند صدام را وقتی برای اعدام میبردند فریاد میزد مرگ بر تشیع صفوی

 • وحید

  دمشون گرم ، بالاخره باید با یه حربه ای از زیر بار اسلام بیرون میومدن ، اون موقع ایرانی وجود نداشت و همه جا عباسیون بودن که حکومت می کردن ، با اینکار اونها بین مسلمین اختلاف افتاد و توانستن ایران رو دوباره متحد کنن .. دم شاه اسماعیل گرم

 • hasani

  همان صفویه بود که اخوند حکومتی را ابداع کرد !  و شریعتی در کتابش فرق تشیع صفوی - اخوندی -  را با علوی توضیح داده.

 • محمد

  سلام و درود گویا *** از تاریخ ایران و اسلام اطلاع زیادی ندارند. اولین دولتی که حکومت شیعه داشتند و از ایران برخواستند آل بویه بودند. در سال 335 قمری بغذاد را تسخیر کردند و خلیفه حکومت بغداد را به آنها سپرد. اولین دولتی که عاشورا را تعطیل نمود و دستور به عزاداری داد. از قبل از این دوران ایران در دست شیعیان و مذاهب مختلف آن بوده. صفویان شیعه را در مقابل سنی گری عثمانی به کار گرفتند. http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D9%84_%D8%A8%D9%88%DB%8C%D9%87 ----------- زمانه: با تشکر از شما؛ پاسخ حسین علیزاده نویسنده مقاله: این حقیقت که پیش از صفویه حکومت های کوچک شیعه به قدرت رسیدند کاملا درست است اما تاریخ تشیع در ایران موضوعی نبود که مقاله بخواهد به آن بپردازد. به دیگر سخن، مقاله به هیچ وجه مدعی نبود که دولت صفویه "نخستین" دولت شیعه در ایران بود. هیچ سطر از سطور مقاله این ادعا را بازتاب نداده. آنچه مقاله تاکید نموده این بود که اولا دولت صفویه نخستین دولتی بود که شیعه را "مذهب رسمی" کشور نموده و به ۹ قرن سنی بودن ایران پایان داده​ و ثانیا این سیاست برای مقابله با دولت عثمانی بود (یعنی ایجاد هژمونی ایرانی با بهره بردن از مذهب تشیع در مقابله با سلطان عثمانی که به خود با این ادعا مشروعیت می بخشید که جانشین رسول الله است. شاه اسماعیل دریافته بود هیمنه معنوی خلیفه رسول الله -سلطان عثمانی- به ایران سنی اجازه نمی داد دولت مستقل خود را پایه گذاری کند) علیزاده