ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«اسراف در مصرف آب حرام اعلام شد»

کمبود آب موضوع ملاقات وزیر نیرو با شش تن از علمای قم بود. مکارم شیرازی اسراف آب را حرام خواند و جعفر سبحانی خواهان اقامه نماز باران شد.

کمبود آب و الگوی مصرف آن، موضوع ملاقات وزیر نیرو با شش نفر از علمای قم بوده است. ناصر مکارم شیرازی اسراف آب را حرام خوانده و جعفر سبحانی خواستار اقامه نماز باران شده است.

خبرگزاری «مهر» روز جمعه ششم تیر از دیدار حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو با محمد یزدی، صافی گلپایگانی، محمد سعیدی، مکارم شیرازی، جعفر سبحانی و هاشمی شاهرودی در قم خبر داد.

به نقل از مهر، آیت‌الله محمد یزدی، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه قم به وزیر نیرو گفته است: «شما مسئولان به‌ منظور اصلاح وضعیت موجود از آخرین فنون علمی استفاده کنید و ما هم در مسائل تبلیغی و شرعی این کار را انجام می‌دهیم.»

در این دیدار، در حالی که علمای دیگر عمدتا به لزوم رعایت دقت در مصرف آب و تفکیک آب موجود بر اساس نوع مصرف تاکید کرده‌اند، مکارم شیرازی و جعفر سبحانی، اسراف در مصرف آب را حرام خوانده‌اند.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرده که اسراف در آب به ویژه در شرایط کم‌آبی کنونی حرام است. او هم‌چنین خواستار آن شده که دولت در زمینه «شرایط خاص حاکم بر کشور» اطلاع‌‌رسانی دقیق و مستمر کند تا مردم به وظایف خود آشنا شوند.

آیت‌الله جعفر سبحانی نیز اسراف در مصرف آب را هم‌چون دروغ حرام خوانده و گفته است: «حرمت اسراف آب بیشتر است زیرا در دروغ یک نفر متضرر می‌شود اما با اسراف آب، جامعه متضرر می‌شود و حیات آن به خطر می‌افتد.»

خبرگزاری «مهر» می‌نویسد که جعفر سبحانی در دیدار با وزیر نیرو، از لزوم اقامه نماز باران نیز یاد کرده است.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی، نایب رئیس مجلس خبرگان در دیدار با وزیر نیرو در مورد اجرای طرح‌های بزرگ آب‌رسانی سخن گفته و افزوده است: «در چند سال آینده بحران آب جدی‌تر از بحران نفت می‌شود.» وی وزارت نیرو را به اجرای طرح‌‌های آب‌رسانی بزرگ برای نمونه از خلیج فارس و دریای عمان فراخوانده است.

دیدار وزیر نیرو با شش تن از علمای قم در حالی صورت می‌گیرد که شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، مشهد، کرمان، همدان، بندرعباس، یزد، اراک، قزوین، کرج و قم در بحران کمبود آب به سر می‌برند و آب در شهر کرج از چهارم تیر ۱۳۹۳ جیره‌بندی شده است.

پیش از این و در ۱۵ خرداد، محمد پرورش، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران از افزایش ۴ / ۲ درصدی مصرف آب در پایتخت به نسبت سال گذشته خبر داده بود. وی گفته بود این شرکت به دنبال مجوزهای لازم برای قطع آب مشترکین پرمصرف است.

مسئولان وزارت نیرو در هفته‌های گذشته اعلام کرده بودند که اگر مردم ۲۰ تا ۳۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کنند، نیازی به جیره بندی‌ نخواهد بود، اما تشدید کم‌آبی نشان داد که کسی به این توصیه پیشگیرانه گوش نداده‌ است.

موضوع آب در دیدار با علما در قم پس از آن مطرح می‌شود که معاون وزیر نیرو، در هشتمین کنفرانس روز جهانی محیط زیست، تاکید کرد که کشور به مرحله تنش آبی رسیده و دولت به تنهایی از عهده مدیریت بحران آب بر نمی‌آید.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • مهبانو

    سلام وقتی حکم به ازدیاد جمعیت و فرزند آوری می‌دهند، خود به خود حکم به اسراف آب داده‌اند نخست آن که باید قبل از اقدام به تولید مثل، وضو گرفت دوم آن که پس از اقدام، باید غسل نمود و دوش گرفت سوم آن که هر یک نفر اضافی، باری است بر دوش منابع کمیاب آب بانو

  • علی

    با تشکر از رادیو زمانه مگر در صدر اسلام عزیز اب بوده این امت اسلام پررو شدند برای همین اسلام عزیز تیمم را اختراع کرده مگر همین سید شهدا برای اب کشته نشد اسلام برای اب خیلی شهید داده دیگه بالاتر از سید اشهدا هم مگه هست البته حاجی ناصر مگارهه هم صاحب فتوا شده هم صاحب کارخونه شکر هر روز هم فتوا میکنه اب مفته کاغذ هم مفته حاجی ناصر هم به اسلام میکنه مردم و امت اسلام را خدا قبول کنه حاجی ناصر کامت شیرین