Share

خشکسالی در ایران بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال خسارت به بار آورده است.

Drought-Iran

خشکسالی میلیاردها ریال خسارت در ایران به بار آورده است

رییس سازمان امور عشایر با اعلام این خبر، شدت خشکسالی در استان‌های سمنان، البرز، خراسان رضوی و جنوبی را بیشتر از سایر نقاط دانست.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، کرمعلی قندالی با اشاره به این‌که خشکسالی ۱۰ استان کشور از اردبیل تا خراسان رضوی و شمالی را در برگرفته است گفت: «برای جبران خسارات ناشی از خشکسالی با پیگیری سازمان مدیریت بحران ۲۳۸ میلیارد ریال از طریق معاونت راهبردی ریاست جمهوری درخواست شده است».

این مقام مسئول در سازمان امور عشایری مشخص نکرده است اختلاف رقم ۲۳۸ میلیارد ریال تا ۱۰ هزار میلیارد ریال برای جبران خسارت‌ها چگونه و از چه منبعی تامین خواهد شد.

از این رقم قرار است بخشی به تامین آب و بخش دیگر به تامین علوفه برای دام‌ها اختصاص یابد.

به گفته قندالی، از آن‌جا که میزان خسارت‌ها در استان سمنان بیشتر از سایر استان‌هاست تاکنون ۱۲ میلیارد ریال اعتبار به این استان تخصیص یافته است.

پیش‌تر شرکت مهندسی آب ایران نیز هشدار داده بود که به خاطر تداوم دوره خشکسالی، ۵۱۶ شهر در معرض تنش آبی  قرار دارند و این بحران جدی‌تر نیز خواهد شد.

به گفته کارشناسان، ایران بیش از یک دهه است که وارد یک دوره جدی کم‌آبی و خشک‌سالی شده و انتظار می‌رود که در سال‌های آینده این بحران گسترده‌تر نیز بشود.

نگرانی مسئولان آب و فاضلاب کشور از آغاز بحران اصلی آب از نیمه دوم سال ۱۳۹۳ است زیرا تاثیرات خشکسالی در آن زمان بیشتر نمایان خواهد شد.

Share