Share

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر در بیانیه‌ای گفت که می‌توان حملات به اسرائیل و نوار غزه را به‌عنوان «جنایت‌های جنگی» توصیف کرد. این حملات تاکنون به مرگ دست‌کم ۸۶ تن انجامیده است.

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه (۱۰ ژوئیه / ۱۹ تیر) منتشر کرد از دولت اسرائیل و گروه‌های مسلح فلسطینی به تأکید خواست تا به درگیری‌های نظامی پایان دهند و حمایت از جان غیرنظامیان را تضمین کنند.

درگیری‌های نظامی در نوار غزه در پی تنش‌هایی آغاز شد که پس از قتل سه نوجوان اسرائیلی در کرانه غربی و یک نوجوان فلسطینی در بیت‌المقدس (اورشلیم) شرقی اوج گرفت.

در بیانیه فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر آمده است که «ارتش اسرائیل به عمد به خانه‌ها و مراکز غیرنظامی حمله کرده» و «گروه‌های مسلح فلسطینی در غزه بیش از ۱۶۹ موشک به اسرائیل شلیک کرده‌اند و بی‌ملاحظه غیرنظامیان اسرائیلی را هدف قرار داده اند.»

شَوان جَبَرین، نایب‌رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر گفت: «اقدامات ارتش اسرائیل و شلیک رو به افزایش موشک‌های فلسطینی را باید محکوم کرد، چون هر دوی این‌ها نقض حقوق بین‌المللی بشر دوستانه هستند.»

به‌گفته عبدالکریم لاهیجی، رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، شورای امنیت سازمان ملل باید در این زمینه مداخله کند و «نمی‌تواند از مسئولیت خود برای حفاظت از غیرنظامیان شانه خالی کند.»

این فدراسیون تأکید کرد که از سال ۲۰۰۸ به بعد، هر دو طرف اسرائیلی و فلسطینی با معافیت کامل از مجازات مرتکب نقض حقوق بین‌المللی بشر دوستانه شده‌اند. در بیانیه آمده است: «به‌ویژه در ارتش اسرائیل در عملیات موسوم به “ستون دفاعی” در نوامبر ۲۰۱۲ و عملیات “سرب گداخته” در دسامبر ۲۰۰۸ تا ژانویه ۲۰۰۹» حقوق بین‌المللی نقض شده است.

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر با بیان این‌که در این مدت «اشغال فلسطین به دست اسرائیل گسترش یافته»، گفته است اوضاع کنونی در حیطه صلاحیت دادگاه بین‌المللی جزایی قرار دارد و این فدراسیون درخواست خود را در زمینه فعال شدن این دادگاه از کانال‌های مناسب تکرار می‌کند.

حملات دو طرف ادامه دارد

حملات متقابل در نوار غزه همچنان ادامه دارد. خبرگزاری فرانسه شامگاه روز پنج‌شنبه (۱۰ ژوئیه / ۱۹ تیر) گزارش داد که نیروهای فلسطینی با شلیک راکت از سوی نوار غزه شهرهای بزرگ اسرائیل را هدف قرار دادند.

رسانه‌های اسرائیلی از شلیک چهار راکت در شامگاه پنج‌شنبه خبر دادند که توسط سیستم دفاعی «گنبد آهنین» این کشور متلاشی شدند.

همچنین در اورشلیم (بیت‌المقدس) صدای انفجارهای شدیدی به گوش رسیده که هنوز خبری از تلفات احتمالی آن منتشر نشده است. در شرق این شهر و در تل‌آویو نیز چندین بار آژیر هوایی به صدا در آمده است.

از صبح روز پنج‌شنبه ده‌ها راکت از سوی غزه به خاک اسرائیل شلیک شد که به‌گفته ارتش اسرائیل ۱۲ موشک توسط سیستم دفاع هوایی خنثی شدند.

نیروی هوایی اسرائیل نیز در این روز ده‌ها عملیات نظامی در خاک غزه انجام داد. به‌گفته ارتش اسرائیل ظرف ۴۸ ساعت گذشته ۷۵۰ هدف در خاک غزه بمباران شده است.

بر اساس آخرین خبرها در سومین روز حملات هوایی اسرائیل تعداد کشته‌شدگان فلسطینی به دست‌کم ۸۶ نفر رسید.

بنا بر آمار فلسطینی‌ها، از آغاز حملات هوایی موسوم به «لبه دفاعی» که از سه‌شنبه شب آغاز شد، تاکنون بیش از ۵۶۰ نفر زخمی شده‌اند. در میان قربانیان این حملات کودکان و زنان نیز دیده می‌شوند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل عامل کشتار غیرنظامیان را حماس دانسته و گفته است اعضای این گروه با پنهان شدن در میان مردم و ایجاد سپر دفاعی از آن‌ها موجب مرگ غیرنظامیان می‌شوند.

Share