ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بازشماری کل آرای انتخابات افغانستان در سه هفته

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در یک نشست خبری مشترک با نماینده سازمان ملل اعلام کرد که تمامی آرای ۳۴ ولایت این کشور ظرف سه هفته بازشماری می‌شوند.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در یک نشست خبری مشترک با نماینده سازمان ملل اعلام کرد که تمامی آرای ۳۴ ولایت این کشور ظرف سه هفته بازشماری می‌شوند.

در پی سفر وزیر خارجه آمریکا به افغانستان و مذاکرات انجام شده با دو نامزد انتخابات این کشور، قرار شد که تمامی صندوق‌های رای مربوط به ۳۴ ولایت، با نظارت ناظران سازمان ملل بازشماری شوند.

عصر روز یکشنبه ۱۳ ژوئیه، نشست خبری مشترکی با حضور احمد نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، ستار سعادت، رئیس کمیسیون شکایات و یان کوبیش، نماینده سازمان ملل در کابل برگزار شد. نمایندگان ستادهای انتخاباتی عبدالله و احمد‌زی نیز در این کنفرانس مطبوعاتی شرکت داشتند.

احمد نورستانی گفت بازشماری و تفتیش کلیه آرا به سه هفته وقت نیاز دارد. قبلا اعلام شده بود که بازشماری صندوق‌ها از روز یکشنبه شروع می‌شود اما نورستانی تاکید کرد که ماموران تفتیش آرا، نیاز به آموزش دارند.

عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی در گفتگو با جان کری، توافق کرده‌اند که به نتیجه نهایی گردن نهند و هر کس برنده اعلام شد، دولت وحدت ملی تشکیل دهد. هنوز به طور رسمی اعلام نشده که منظور از «دولت وحدت ملی» چیست.

همچنین قرار شده که مراسم سوگند رئیس جمهور جدید به دلیل بازشماری آرا، یک ماه به تعویق بیفتد. موعد این مراسم، قبلا دوم اوت و زمان اعلام نتیجه نهایی انتخابات دور دوم، ۲۲ ژوئیه تعیین شده بود.

بزرگ‌ کنید
احمد  نورستانی

اشرف غنی‌ احمد‌زی و عبدالله عبدالله که پس از اعلام نتیجه مقدماتی انتخابات افغانستان با یکدیگر روبه رو نشده بودند، در دیدار مشترک با جان کری از «توافق سیاسی و تدارکاتی» سخن گفتند.

بنا بر توافقی که پس از میانجی‌گری وزیر خارجه آمریکا حاصل شد، توجه ویژه‌ای به بازشماری صندوق‌های رای در حوزه‌های زنان خواهد شد. به دلیل شائبه تقلب بیشتر در این حوزه‌ها، چنان‌چه آرای زنان در هر حوزه بیشتر از مردان باشد، همگی رای‌‌های آن حوزه باطل می‌شود. نسبت مشارکت زنان به مردان در دور دوم انتخابات افغانستان ۳۲ به ۶۸ درصد عنوان شده است.

هم‌چنین اگر ۹۳ درصد آرای هر صندوق تنها به نفع یک نامزد باشد، کلیه آرای آن صندوق نیز باطل اعلام می‌شود. قرار شده انتقال آرای ۳۴ ولایت به کابل، با نظارت نیروهای آیساف «نیروی بین‌المللی حافظ صلح» انجام گیرد.

احمد  نورستانی در نشست عصر یکشنبه تاکید کرد که هر روز هزار صندوق رای تفتیش خواهند شد.

یان کوبیش، نماینده سازمان ملل در افغانستان «یوناما» نیز تصریح کرد شماری از ناظران بین‌المللی در حال آماده شدن برای نظارت بر بازشماری آرای انتخاباتی این کشور هستند. سازمان ملل پیش‌تر پیشنهاد کرده بود که ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار رای بازشماری شوند.

نورستانی در نخستین کنفرانس بعد از اعلام نتیجه مقدماتی آرا گفته بود که انتخابات با معیارهای غربی در افغانستان دشوار است. او به تقلب و تخلف نیز اذعان کرده اما آن را گسترده و تعیین‌کننده ندانسته بود.

در نتیجه مقدماتی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، اشرف غنی احمدزی ۵۶.۴۴ درصد و عبدالله عبدالله ۴۳.۵۶ درصد آرا را به دست آورده‌اند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.